VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İran ve Venezuela’dan ortak tesis


Venezuela Devlet Başkanı Chavez, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile bir petro kimya tesisinin açılışı, diğerinin de temel atma törenine katıldı.

İran ve Venezuela, aralarındaki işbirliğini, ortak petro kimya tesisiyle pekiştirdi. Rusya ve Belarus ziyaretlerinin ardından İran’a gelen ve dün üst düzey yetkililerle görüşen Venezuela Devlet Başkanı Chavez, dün de Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile bir petro kimya tesisinin açılışı, diğerinin de temel atma törenine katıldı.

İran’ın güneyindeki Basra Körfezi kıyısında bulunan petrol bölgesi Asaluye’de inşa edilen ve “dünyanın en büyük aromatik projesi” olduğu ifade edilen tesisin açılışını, Ahmedinejad ve Chavez birlikte yaptı. Yıllık 1,3 milyon ton üretim kapasiteli tesisin, 624 milyon dolara mal olduğu belirtildi. Ahmedinejad ve Chavez, daha sonra da iki ülkenin ortak projesi olan metanol petro kimya tesisinin temel atma törenine katıldı. Yüzde 51’i İran, yüzde 49’u da Venezuela milli petro kimya şirketine ait olan projeyle, yılda 1 milyon ton metanol üretilmesi planlanıyor. Anlaşma çerçevesinde, aynı tesisten bir tane de Venezuela’da yapılacağı ifade ediliyor. ABD karşıtı politikalarda birleşen İran ve Venezuela liderleri, böylelikle, dış politikadaki dayanışmayı, ekonomik alana da yansıtıyorlar. İran’ın nükleer programına kayıtsız destek veren Chavez, Tahran yönetimiyle ekonomik ilişkileri geliştirmeye de önem veriyor. Chavez, Ahmedinejad cumhurbaşkanlığı görevini devraldığından beri İran’ı üçüncü kez ziyaret ediyor.

İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Bu arada daha önce de İran ile Venezüella arasında 14 İşbirliği Antlaşması İmzalanmıştı.

İran İslam Cumhuriyeti ve Venezüella sanayi ve maden bakanları oturumunda muhtelif alanlarda 14 işbirliği anlaşması imzalandı.

Bu anlaşmaların imzalanması sırasında kısa bir konuşma yapan İran sanayi ve maden bakanı Alirıza Tahmasbi, İran ve Venezüella’nın anti emperyalizm ve istikbara karşı mücadeledeki ortak yönlerinin iki ülke arasındaki siyasi-ekonomik muhtelif alanlarda var olan münasebetlerin daha da genişletilmesi ve güçlendirilmesini beraberinde getirdiğini belirtti.

Tahmasbi ayrıca şimdiye kara iki ülke arasında muhtelif alanlarda 166 anlaşmanın imzalandığını ve Venezüella devlet başkanı Hugo Çavez’in Tahrana bu son ziyareti sırasında ise bu rakamın 181’e çıkarıldığını söyledi.

Reklamlar

Temmuz 3, 2007 - Posted by | Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: