VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Kürtler de Amerikalılar’a özenince


İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün(HRW) hazırladığı bir raporda, Kürtlerin denetimindeki K.Irak’ta, Kürt güvenlik güçlerinin tutuklulara, akıl almaz işkenceler yaptığını açıkladı.

Kürtler de Amerikalılar'a özenince

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün(HRW) hazırladığı bir raporda, Kürtlerin denetimindeki kuzey Irak’ta, Kürt güvenlik güçlerinin tutuklulara, aralarında elektrik şoku vermenin de bulunduğu çeşitli yöntemlerle rutin olarak işkence yaptığı ve tutukluların aşırı kalabalık hapishanelerde hiçbir suçlama yöneltilmeden ve kanuni yardım alma hakkı tanınmadan tutuldukları bildirildi.

Merkezi New York’ta bulunan örgüt raporun, 2006 yılında nisan ve ekim ayları arasında, aşırı kalabalık ve temizlik şartlarından yoksun tutuklama merkezlerinde, 150’den fazla tutukluyla yapılan görüşmeler sonucu hazırlandığını duyurdu. Tutukluların görüşmeler sırasında metal çubuklar ve kablolar ile dövülmek ve kulak memeleri gibi vücudun duyarlı kısımlarına elektrik şoku vermek gibi yöntemlerle kendilerine işkence yapıldığını söylediklerinin kaydedildiği raporda, bazı tutukluların gözleri bağlı ve elleri kelepçeli halde günlerce tutulduklarına dikkat çekildi.

Raporda, yüzlerce tutuklunun büyük bir çoğunluğuna hiçbir suçlama yöneltilmediği ve avukat tutma veya bir şekilde itiraz etme hakkının tanınmadığı vurgulandı. Kürtlerin denetimindeki bölgede yapılan tutuklama uygulamaları hakkında geniş kapsamlı bir iyileştirme yapılmasının talep edildiği raporda, ayrıca kuzey Irak’taki Kürtlerin işkence yaptığı yolundaki iddiaların soruşturulması için uluslararası bir kuruluşun görevlendirilmesi istendi.

Raporda, ihlallerin, Kürt güvenlik personelince tutuklananlar ile aralarında direnişçi olduğundan şüphelenilen kişilerin de bulunduğu, ABD ve Irak güçlerinin birlikte yaptıkları baskınlarda ele geçirilen kişilere karşı yapıldığı belirtildi. Irak’ta çalışan HRW araştırmacısı Eyüb Nuri rapor hakkında yaptığı açıklamada, ”Sorguya çekmenin bir bölümünü işkence oluşturuyor ve tutuklulardan bilgi almak amacıyla kullanılıyor” dedi. Nuri, bazı tutukluların beraat ettikten sonra bile halen tutuklama merkezlerinde bulunduklarına ve hapsedildiklerine dikkati çekti.

HRW’nin Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitson da söz konusu rapora ilişkin yaptığı açıklamada, kuzey Irak’taki güvenlik güçlerinin rutin olarak tutuklulara işkence de dahil olmak üzere çeşitli kötü muamelelerde bulunduklarını söyledi. Whitson ”Kürt yetkililer, tutuklama merkezlerindeki şartları iyileştirmek yönünde ciddi adımlar atmış olmalarına karşın, işkence uygulamasını sona erdirmek için daha fazlasını yapmak zorundalar. Hükümet, ihlallerde sorumluluğu bulunan hapishane ve sorgulama yetkililerini cezalandırmalıdır” diye konuştu.

AA

Reklamlar

Temmuz 3, 2007 - Posted by | Amerika, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: