VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Türkiye çok güçlü karşılık görür


Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonu hakkında çok çarpıcı iddialarda bulundu. İşte Barzani’nin açıklamaları:

Cenova’da bir konferansta EuroNews kanalının sorularını yanıtlayan Mesut Barzani, Türkiye’nin PKK’lı teröristlere karşı Kuzey Irak’a yönelik bir operasyon düzenlemesi halinde bunun bir felaketle sonuçlanacağın savundu.

Türkiye’den zaman zaman tehditler aldıklarını ancak en iyi yolun diyalog olduğuna inandıklarını söyleyen Barzani, “Türkiye’nin Irak’a yönelik bir operasyonu açıkçası bütün bölge için, Türkiye için, Irak için, işin içine giren herkes için bir felaketle sonuçlanır” dedi.

Barzani, EuroNews muhabirinin “Neden bir felaketle sonuçlanır” sorusuna ise “Bölgede yıkıcı bir savaşı ateşler” şeklinde yanıt verdi.

“SAVAŞ YAYILIR”

Türkiye’nin böyle bir müdahalede bulunması halinde bunun yayılacağını öne süren Barzani, “(Türkiye’nin sınır ötesi operasyonu) Irak’tan ve bütün Kürdistan’dan çok güçlü bir karşılık görecektir” dedi.

Mesut Barzani, kendisine yöneltilen “Kürtler kaygı duyuyor peki ya Irak Meclisi? Onlar da kaygılı mı” sorusuna, “Bütün Irak, egemenliğinin ihlal edilmesi karşısında kaygılı” şeklinde yanıt verdi.

“AMERİKAN ASKERLERİ KALMALI”

Amerikan askerlerinin Irak’ta kalması gerektiğini de savunan Barzani, “Amerika’nın varlığı önemli. Sayılar hakkında konuşmuyorum ancak varlıkları önemli. Mevcut atmosferde onların varlığı hayati” dedi.

Barzani, Amerikan askerlerinin 4 yılın ardından bir “özgürleştirici güç mü yoksa bir işgal gücü mü” olduğu sorusuna ise, Amerikalı askerlerin hatalar yaptıklarını ancak önce özgürleştirdiklerini yanıtını verdi.

Mesut Barzani, Irak’taki çatışmaların kısa bir süre içinde çözüleceğine de inanmadığını kaydetti.

“TÜRKİYE AB’NİN KOYDUĞU ŞARTLAR ALTINDA ÜYE OLMALI”

Barzani, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda sorulan bir üzerine, “Umarım Türkiye AB’ye, Avrupa’nın koyduğu şartlar altında üye olur” dedi. Mesut Barzani, “Ne demek istiyorsunuz” sorusuna ise “Yani Türkiye’nin gerçek demokrasiye ulaşmasına yardımcı olacak” şeklinde yanıt verdi.

Reklamlar

Temmuz 3, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Irak, Türkçe, Terör, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: