VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

What is iPhone? iPhone nedir ? Apple iPhone Geldi


iPhone

iPhone, Apple‘ın 9 Ocak 2007‘de duyurduğu, gelişmiş müzik çalar ve İnternet bağlantısı özellikleri bulunan cep telefonudur. Ürünün 29 Haziran 2007’de Amerika’da, 2007’nin son çeyreğinde Avrupa’da satışa çıkacağı bildirilmiştir. Ürün bluetooth, wi-fi, edge ve dört bant sistemlerini barındıran bir tür ipod olarak tasarlanmıştır. Tamamen dokunmatik ekrandır, sensörlerle donatılmıştır. 2.0 megapiksel kamerası olan bir üründür. Ürünün 2007 Haziran’ında Amerika’daki fiyatı 4Gb modeli 499$, 8Gb modeli 599$’dır. Avrupa’daki fiyatı dolar+KDV’dir.Steve Jobs MacWorld 2007 konuşmasında uzun süredir beklenilen yeni Apple ürününü açıkladı. Job konuşmasında üç yeni ürün çıkardık dedi:

 1. Dokunmatik kontrollü geniş ekran iPod
 2. Yeni bir cep telefonu
 3. Internet iletişim cihazı

Üçü bir arada = iPhone. Steve Jobs’un iPhone sunuşunu kısaca özetliyoruz:

Çok Parmakla Dokunmatik Ekran

iphone0.jpg

iPhone plastik düğmeli telefonlara alternatif yeni bir kullanım arayüzüyle geliyor. Apple düğmeleri atıp dev bir dokunmatik ekran koyuyor. Üstelik çok parmakla dokunabileceğiniz patenti alınmış bir düzen. iPhone’da iki parmak hareketiyle farklı ve daha kontrollü işler yapılabiliyor. Bu teknoloji yazılım ve donanım arasında bir arayüz sağlıyor.

Telefon İşletim Sistemi: OS X

iphone1.jpg

iPhone’da OS X çalışıyor. Bu masaüstü kalitesinde uygulama ve ağ yönetimi anlamına geliyor. OS X de kullandığınız her tür medya oynatma ve grafik kalite mevcut. Steve Jobs Alan Kay’in 30 sene önce söylediği bir şeyi hatırlatıyor: “Yazılımda ciddi olan insanlar kendi donanımlarını yapmalılar.”

Senkronizasyon

iphone2.jpg

iPhone iPod gibi bilgisayarla senkronize olabiliyor. Sadece muzik veya video degil, email, notlar, adres defteri, takvim gibi her gün kullanıdığımız verileri de bilgisayarınızla iTunes üzerinden senkronize ediyor.

Tasarım

iphone3.jpg

3.5 inch ekran, 160ppi çözünürlük, 11.6 mm kalınlık, arkada 2 megapiksel kamera, önde sadece bir tane “eve dön” düğmesi. Ayrıca iPhone’da yeni nesil telefonlarda daha sık görmeye başlıyacağımız üç tane algılayıcı gömülü:

 1. Uzaklık algılayıcı: Telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranı kapatıyor. Hem enerji tasarrufu yapmış oluyor hem de ekrana yüzünüz değdiğinde birşey olmasın diye ekrandaki dokunma algılayıcısı kapanıyor.
 2. Ambiyant ışık algılayıcı: Ortam ışığına göre ekran parlaklığı ayarlanıyor. Yine enerji tasarrufu sağlıyor.
 3. İvme algılayıcı: Telefonu yan çevirdiğinizde “landscape” moduna geçiyor, tüm ekrandaki görüntü de yan dönüyor ve telefonu daha geniş kullanabiliyorsunuz.

iPod özellikleri
Klasik iPod özellikleri dışında geniş ekran film izleme ve dokunmatik film kontrolleri hemen dikkat çekiyor. “Tut at” menu kaydırma ise nerdeyse en iyi liste kullanım özelliği.

Telefon özellikleri

iphone4.jpg

iphone5.jpg

iphone8.jpg

Steje Jobs “telefon konuşmasının” telefonda en iyi (”killer app”) uygulama olduğunun altını çiziyor. Buna odaklandıklarını ve bu deneyimi en iyi hale getirdiklerini söylüyor. Görsel sesli mesaj sistemiyle sesli mesaji kolayca mp3 gibi dinliyorsunuz, bir oynatıcı mesajin ne kadar uzun oldugunu gosteriyor. Wifi + blueetooth ile artık telefonda Internet var. Kolay konferans konuşma ile cep telefonunda toplantı. Adres defterine kayıt işlemi favorilere ekle kadar kolay hale geliyor. SMS uygulamasında daha bir kişiden daha önce atılmış mesajları bir arada görebiliyoruz. Böylece muhabbet SMS üzerinde chat gibi sürüyor. Dokunmatik klavye. Fotograf yönetimi bir kaç parmak hareketiyle çok kolaylaşıyor. Resimleri kaydırarak geçebiliyorsunuz. İki parmakla fotoğrafları büyütüp küçültüp detaylarına bakabiliyoruz.

Internet iletişim özellikleri

iphone6.jpg

Internetli telefon. Jobs en çok şu dört Internet uygulaması üzerinde duruyor.

 1. Zengin HTML Email: Fotoğraflı zengin text editorü. Ayrıca bir email’deki telefon numarasına tıklayınca direk arıyabiliyorsunuz. Email yazarken klasik email adres tamamlama mevcut. Internet ile telekom burada neredeyse birleşiyor.
 2. Safari Web Browser: Bir adrese gittiğinizde tüm siteyi olduğu gibi görüyorsunuz ancak daha küçük bir şekilde. Telefonu yan çevirince bir anda otomatik site genişliyor ve rahat okunabiliyor. Bir parmak hareketiyle daha da çok yaklaşıp büyük yazılar okuyabiliyorsunuz. Ayrıca Safari’de açılmış siteler arasında yine bir parmak hareketiyle kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.
 3. Google Harita: Aradığını harita üzerinde bul ve direk telefon et. Daha önce kaydettiğin yerlere git ve sadece cep telefonunda detaylı uydu görüntüleri al.
 4. Widgetlar: Aynı Mac bilgisayarda olduğu gibi borsa veya havadurumu widgetlar çalışıyor. Hava durumu veya borsa gibi Internet üzerinden çalışan küçük programları telefonda kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca Steve Jobs Yahoo Mail ile ortaklık yaptıklarını ve iPhone alana 3 IMAP Yahoo email verileceğini söyledi. IMAP sunucuda biriktirilebilien email anlamına geliyor.

Ortaklar

iPhone için Apple ile iş ortaklığı yapan üç şirketin başkanları kısa konuşmalar yaptı.

Google CEO Eric Schmidt – Biz artık “birleşmeden birleşebiliyoruz” dedi. (”Merge without merging”). Internet veri servislerinden bahsetti ve dinamik içerik üretici olarak iPhone’u desteklediklerini belirtti.

Yahoo Co-founder Jerry Yang iPhone’da Yahoo IMAP email servisi olacağını söyledi.

Cingular CEO Stan Sigman Cingular’un diğer bir Amerikan telekom devi ATT ile ortaklığını anons etti ve Apple iPhone’un sadece Cingular ile çalışacağını açıkladı.

Pazarın Durumu

iphone7.jpg

26 Milyon Oyun Konsolu
94 Milyon Dijial Kamera
135 Milyon MP3 Çalar
209 Milyon Kişisel Bilgisayar
1 Milyar Cep Telefonu

Dünyada cep telefon pazarı %1′i 10 Milyon telefon demek oluyor. Apple 2008 yılında cep telefonu pazarındaki bu %1 dilime ulaşmayı hedefliyor.

Ne kadar? Ne zaman?

iphone9.jpg

4GB iPhone $499

2007 Haziran Amerika’da
2007 Sonbahar Avrupa’da
2008 Asya’da

Apple Inc.

iphone11.jpg

Bu son ürünle Apple ürünleri Mac, iPod, MacTV, ve iPhone oldu. Mac sebebiyle Apple sadece bilgisayar şirketi olarak algılanıyor. Steve Jobs “ismimizi tekrar düşündük” dedi. “Apple bugüne kadar Apple Computer Inc. olrak biliniyordu. Bundan sonra “computer” atılıyor ve bundan sonra Apple Inc. olarak degiştik” açıklamasını yaptı.

Sonuç olarak Steve Jobs iPhone için “cebinizdeki hayat!” (”Life in your pocket!”) dedi.

Peki “cebimizdeki hayat” ne anlamlara gelebilir?

2007 yılı telefon şirketlerinin ve telekom servis sağlayıcıların savaşına tanıklıkla geçecek gibi gözüküyor. Filler ve Çimen (2000) filmindeki metaforu belki hatırlarsınız, tüketicilere sözde kaliteli hayatlar sunan dev filler tepinirken insanlar bu dünyada kaliteli bir hayatı nasıl sürdürecek bu çok tartışmalı bir durum. Cebimde Internet ne anlama geliyor? Telefonu ben kullanmıyorken telefona Internet üzerinden gelen giden bilgiler nelerdir? Hangi kurallarla çalışıyor? Bu protokolleri kim yaratıyor? Telekom gibi karanlık/kapalı bir sistem ile Internet gibi açık protokollerle çalışan iki ağın birbirine bu kadar yaklaşması ne gibi sonuçlar doğuracaktır?

* Resimler Apple ürün tanıtım web sitesinden ve orada yayınlanan Steve Jobs’un Keynote konuşma videosundan alınmıştır.

What is iPhone?

So a very odd keynote at Macworld yesterday. There was nothing said about Macintosh related products at all, which surprised everyone, and probably annoyed a number of people. Clearly Steve Jobs wanted to send a very direct message about the future of Apple.

As I said before, I wasn’t really that excited about the idea of an iPhone, because I didn’t (and don’t) consider a cross between and iPod and a telephone to be very interesting. I think that how you react to iPhone depends on how you view it. Even though it is a converged device, I think that people still view it through a primary modality: widescreen/video iPod, telephone, or internet device.

As an iPod, there are cool features: the touch screen based interface, the quality and resolution of the display, CoverFlow, the ability to play video. But there also drawbacks, the biggest being the amount of storage being offered.

Most of the coverage that I have read emphasizes the telephone aspects of iPhone. The iPhone UI works the way that I would like a phone to work. The interface for call management, putting people on hold, the ability to use e-mail and the web browser while on a call, and the visual voicemail feature, are the kinds of features that any mobile telephone ought to have, and just about every other phone UI is clunky in comparison. I know that the Series 60 in my Nokia 6600 does. The ability to seamlessly switch between the Wifi network and the cellphone network is also a big plus, although we didn’t see that in action. Perhaps we’ll see this capability in a future Macintosh as well.

There are a lot of issues around the telephone features. Many people will be unhappy with iPhone being locked to Cingular, although the choice of GSM means that the only additional options in the US would be T-Mobile. Part of this is due to the collaboration between Apple and Cingular on visual voicemail, which is one of phone features that appeals to me the most, since I hate voice mail interfaces with a passion. There’s also a big question around the pricing of data plans, but more on that shortly. As a phone device, there are some scary features. Battery life is a short if you look at being able to fully use that converged device throughout the course of an 8-12 hour day. The battery is not replaceable, which seems to ignore the physics/chemistry of battery wear. As a phone, I think that there are some questions about single handed use, although I think the use case is more for texting than for one handed use while driving (scary). The durability of the screen is also an issue since the interface is completely dependent on the screen.

I personally view the iPhone as an Internet access device. This is the functionality that interests me the most, since it is the functionality that I wish for the most when I am untethered.

The promise of having Safari on a phone and being able to run AJAX apps on that form factor is very appealing, and I was very excited about this until I watched the keynote video. In the video, Google Maps is a separate application from Safari. It’s possible that this is a widget style application, which would be okay, but not great. So from what I’ve seen so far, the jury is out on whether we can really do AJAX on iPhone, which I think is important. Also, there doesn’t appear to be a GPS in the iPhone, which is curious given the promotion of Google Maps. I’m sure there must be some hardware related limitation here, but location information is pretty important to mobile applications.

I also liked what I saw of the mail client, especially support for IMAP, since I do a lot of e-mail. The touchscreen isn’t a real keyboard, but I think it’s a step up from a phone keypad.

Steve demo’ed an iChat like interface to SMS, which is definitely and improvement in my mind. It doesn’t look like iChat was present on the phone, and that’s something that I’d like to see. SMS is cool, but in the US, they charge for those messages, and if you want to have things like twitterbot, you’ll go broke inside of a week.

Many people have pointed out the 2G/3G issues and the uncertainty around Cingular’s data plan pricing. Lack of 3G is definitely disappointing. iPhone would be awesome at EVDO speeds, but it doesn’t look like we are going to get that. My 6600 is on GPRS, and the the speed is definitely an issue. You might have Safari, but if the pipe is slow, that’s not much help. You also want unlimited bandwidth usage, so Cingular’s data pricing is going to influence the success of the iPhone, and I can only hope that Steve Jobs managed to work some deal for iPhone subscribers.

The last and perhaps biggest problem is the third party applications issue. Right now it appears that 3rd party applications will not be allowed on iPhone. All the reports that I’ve read say that users won’t be able to install applications. I’ve had a few conversations in person that suggest that this may not be a permanent situation, but until it changes, this is a problem. Couple this with uncertainty about AJAX support in the iPhone Safari, and things start to look a bit less cool.

I was pretty excited about the iPhone. When I was at Apple and the disposition of the Newton division was uncertain, there was a cell handset company that was interested in acquiring Newton, but it didn’t work out. I was really disappointed when that didn’t work out. The concept of the iPhone that we saw yesterday is what Newton should have become, but I think that there are still a few things that will hold the initial iPhone back. I think that all those issues will get fixed in time, but it’s frustrating to see that they weren’t addressed in the initial product.

Temmuz 3, 2007 - Posted by | Bilişim, Diğer, English, Güncel, Genel, Haberler, Multimedia, Tanıtım, Türkçe, Teknoloji, Video

1 Yorum »

 1. hayatı tükettiğimiz gibi teknolojiyide çok hızlı tüketiyoruz bence önceleri moda marka takım elbise saat ikensimsi Gsm telefonçok komik yaahuu gelde gülme gecenlerde bir ziyaretimde büyük bir siğorta şirketi gene müdürü ericson 388 kullanıyor perosenlinin hepsı son model telefon dedım ya müdürüm değiştir artık şu telefu tarih oldu vs.. adam bı laf ettı az ve öz ;bu bir telefon ama hala alo diyebiliyorum fazlasına gerek en azından fazlası için benim vaktim yok..
  not:ancak masadaki laptop dell xps in en iyi modeli bu lazım işte dedı kahkayı bastı adam haklı yaa

  Yorum tarafından webtasarım | Eylül 8, 2010 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: