VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Müslüman bir zengin nasıl olmalıdır?


Dünya ve dolayısıyla piyasalar ‘küresel bir köy’ haline geldikçe müslüman ile para ilişkisi daha bir girft hal alıyor. M.Şevket Eygi de köşesinde bu konuya değiniyor.

Mehmet Şevket Eygi’nin yazısının ilgili kısmı

Remzi Bey’in Otomobili

Bu yazı 4 ay önce kaleme alınmıştır.

ŞU meşhur ve lüks Ziya Şark Kebapçısının (Sekiz şubesi var) Florya’daki şaşaalı mekânındayız. Salonlarda muteberan-ı kiram yemek yiyor. Ortaklardan/kardeşlerden Remzi bey bizi küçük “Altın Salonda” ağırladı. Bir de büyük Altın Salon var. Bu yeni açılan kısımlar çok itibar görüyormuş. Ziya Şark’ta içki verilmiyor, alt katta bir Mescid var, isteyen inip namazını kılıyor. Remzi beyi ve ağabeylerini yıllardan beri tanırım. Allah versin, işleri iyi gidiyor. Madem ki, toplumda, zengin ve varlıklı kesimde böyle bir talep var, bu hizmeti yapsınlar. Lakin iyi ve şuurlu bir Müslüman, çok kazansa da lüks bir hayat sürmemelidir. Yine orta halli, mütevâzı bir şekilde yaşar, kazancı ile Allah rızasına ve Peygamber şefaatine nâil olmak için hayır hasenat yapar.

Remzi beye, “Zaman zaman bu gibi sofralarda, bir fakire de yemek yedir” dedim. Uygun gördü. Doktor Mustafa Ak bey, Topbaş’ları anlattı: Senelerce önce, Erenköy’deki köşkte akşam sofrası kurulunca, hizmete bakanlardan biri bir fakir bulur getirir ve sofraya oturturmuş. Bulamazlarsa sokağa çıkılır, fakir tabakaya mensup bir kimse aranır ve getirilirmiş. Müslüman zengin böyle olmalı…

Remzi bey büyük arabasını elden çıkartmış, şu anda küçük bir Kango’ya biniyor. Bunun yenisinin fiyatı 20 bin liranın altındadır. Dostları, çevresi tenkit ediyorlarmış. “Remziciğim olur mu böyle şey, kendine yazık ediyorsun. Sen böyle ucuz ve küçük bir otomobille gezecek adam mısın? At bunu, al şöyle lök gibi pahalı, lüks, ışıl ışıl bir araba…”

Remzi beye “Sakın ha lüks ve büyük bir otomobil alma…” dedim.

Gurur, kibir, dünya sarhoşluğu veren pahalı bir araba ile dünyada caka satmak kolaydır ama âhirette Sırat köprüsünden geçmek kolay olmaz.

Remzi beyi tebrik ediyorum…

Hazret-i İsa efendimiz “Zenginlerin Allah’ın Melekûtine girmeleri, bir devenin iğne deliğinden geçmesinden daha zordur” buyurmuşlar. Serveti ile kibre, gurura, azgınlığa düşen zenginler…

Ashabın büyüklerinden, Aşere-i Mübeşşere’den (Peygamber tarafından Cennetle müjdelenen on kişi) biri olan Abdurrahman bin Avf hazretleri, Peygamberin, Allah yolunda sadaka verenleri öven bir sohbetinden sonra, Medine’ye Şam’dan yeni gelmiş olan 700 develik bir kervanı, hem develeri, hem de üzerindeki ticaret mallarıyla birlikte Resûlullah efendimize vermişler ve Allah yolunda sadaka olarak dağıtmasını istemişlerdir.

Cenab-ı Peygamber Efendimiz ne buyuruyor biliyor musunuz?
Ashabımın zenginleri, fakirlerinden dört sene sonra Cennete gireceklerdir…

Reklamlar

Temmuz 4, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, islam, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: