VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Rıdvan ANAP mitingine nasıl geldi?


Fenerbahçeli Rıdvan’ın ANAP mitinginde ne işi vardı? Turgut Özal neden Kenan Evren’i herkesin gözü önünde öptü? İnönü partililerini görünce kendini niye yere atardı?

ANAP’ın Yıldırım Akbulutlu günleri… Ankaralı gazeteciler, dönemin en popüler futbolcularından Rıdvan Dilmen’e çok benzeyen gazeteci arkadaşlarını ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım Akbulut’a “Fenerbahçeli Rıdvan efendim” diye tanıtırlar.

Seçim gezisine çıkarken yapılan bu şakaya, gazetecinin Rıdvan’a çok benzemesinden dolayı Başbakan da inanır.  Aynı otobüsle hep birlikte geziye çıkarlar.

Sonunda miting alanına gelinir. Herkes yapılan şakayı unutmuştur.

Partililer mitingle uğraşır; gazeteciler haber ve fotoğraf peşinde koşarken bombayı Yıldırım Akbulut patlatır;

Mitingdeki konuşmasının sonuna doğru halka seslenir; “Aramızda kim var biliyor musunuz? Fenerbahçeli Rıdvan…”

Halk büyük coşkuyla yanıt verir bu müjdeye. Kitleler halinde miting otobüsüne doğru ilerlemeye başlarlar.

Gazeteciler ise panik halindedir. Başbakan’ın ağzından açıklanan bu cümleyi telafi etme şanslara kalmamıştır artık.

Gazeteci arkadaşları hemen saçlarını yine Rıdvan gibi tarar ve otobüsün içinde sessizce beklemeye başlar.  Otobüsün etrafını çeviren halka ise, oturduğu koltuktan sessizce bakmaktan, rolünü bir kaza olmadan atlatmaktan başka çaresi kalmamıştır…

***

ÖZAL KENAN EVREN’İ NEDEN ÖPTÜ?

2 Eylül askeri darbesinin ardından yapılan genel seçimleri Turgut Özal’ın kurduğu ANAP, hem de yüzde 45 oyla kazanmıştı. Askerlerin desteklediği ve Genel Başkanlığı’nı emekli general Turgut Sunalp’in yaptığı MDP ise 3 partinin girdiği seçimden sonuncu olarak çıkmıştı.
İhtilalin liderlerinin desteklediği parti yerine Özal’ın partisi tek başına iktidara geliyordu. Buna askerler nasıl tepki gösterecekti?

Ankara’da yine felaket senaryolarının konuşulduğu bir dönemde Turgut Özal, basının önünde Cumhurbaşkanı Kenan Evren’le yaptığı görüşmesinde bütün sorunları tek bir hareketle çözdü; Tuttu, böyle tavırlara hiç de alışık olmayan Evren’i kendine doğru çekip sarıldı, öptü…
Bu öpücük, hükümeti kurması, iktidarı devralmasının önündeki engelleri de bir anda kaldırmış oldu.

***

İNÖNÜ NEDEN KENDİNİ YERE ATTI?
Babasının İsmet Paşa olması nedeniyle, 12 Eylül sonrası politikaya neredeyse itilerek giren Erdal İnönü, hiç yaktın olmadığı siyasette neler yaşadı? Erdal İnönü, kendisini omuzlarına almak isteyen seçmenlere, kendi icadı yöntemlerle karşı çıkardı. Bir seferinde, baktı ki olmuyor, havaya kaldırıp omuzlarına almak isterlerken kendisini yere attı.

***

Haber kanalı 24’ün yerli belgesellerinden Seçimli Yıllar 4. bölümünden ilginç anektodlar sunduk sizlere. Ama hepsi bu kadarla sınırlı değil. Hepsi ve daha fazlası Yaşar Taşkın Koç’un hazırladığı seçim belgeseli ile bu akşam Kanal 24 ekranlarında…

10 yıl boyunca büyük oylarla iktidarını sürdüren Demokrat Parti, son dönemlerde neden gerilemeye başlamıştı? Başbakan Adnan Menderes’in her yere her türlü yatırımı yapma arzusu ekonomiyi nasıl zor duruma soktu?..

Haber kanalı 24’ün yerli belgesellerinden Seçimli Yıllar 4. bölümünde yine bilinmeyenleri açıklamaya devam ediyor.

Bu bölümde, Rıdvanlı ANAP mitingi; 12 Eylül sonrası ANAP’ın iktidarı askerlerden koparma mücadelesi; Erdal İnönü’nün unutulmaz hareketleri ve DP’nin son yıllarında yaşadığı çöküntünün nedenleri işleniyor.
“Keşke Olmasaydı” yakın tarih belgesellerine de imza atan Yaşar Taşkın Koç’un hazırlayıp sunduğu; Yönetmen Okan Başara ile asistanlar Alperen Keskin ve Ece Güneş’ten meydana gelen Ankara ekibinin 6 hafta sürecek çalışmasının 4. bölümü Çarşamba akşamı (bugün) 20.15’te 24 ekranlarında…

Kaçıranlar için, programın tekrarı aynı gece 01.15 ve Pazar günü 18.10’da…

Reklamlar

Temmuz 4, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: