VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Gazi Üniversitesi Rektörü Kadri Yamaç bu sözlerden yargılanacak ►Video


Bir cep telefonuyla kaydedilen bu görüntülerde Rektör Yamaç mesai arkadaşlarına, her an takip altında oldukları mesajını vererek tehdit ediyordu! Bir cep telefonuyla kaydedilen bu görüntülerde Rektör Yamaç mesai arkadaşlarına, “Kiminle ne konuştuğunuzu sesli olarak biliyorum.” diyor ve kadrosuna her an takip altında oldukları mesajını vermeye çalışıyordu.

Videoyu izlemek için Tıklayınız

Öğretim üyelerine gözdağı vermek için söylediği iddia edilen sözler, o günlerde gündeme bomba gibi düşmüştü.
Ankara 14. İdare Mahkemesi, YÖK’ün sümenaltı etmeye çalıştığı, Gazi Üniversitesi’ndeki telekulak skandalıyla ilgili soruşturmanın yeniden açılmasına karar verdi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Kadri Yamaç’ın, 8 Haziran 2006’da Teknik Eğitim Fakültesi Akademik Kurulu’nda yaptığı konuşmada, öğretim üyelerine göz dağı vermek için söylediği iddia edilen sözler, o günlerde gündeme bomba gibi düşmüştü.

“KIRMIZI PLAKA AA DENİLEN KİŞİ, DEVLET İSTİHBARATININ, TAHMİN EDERSİNİZ ÇOK ÖNEMLİ BÖLÜMLERİ PAYLAŞTIĞI KİŞİLERDİR. ÜZÜLEREK SÖYLEYEYİM; BEN BU FAKÜLTEDE İSİM İSİM, MAALESEF HANGİ HOCANIN, HANGİ REİSLERLE, HANGİ SAATLERDE, NEREDE, HANGİ GÖRÜŞMELERİ YAPTIĞINI SESLİ OLARAK BİLİYORUM.”

Bir cep telefonuyla kaydedilen bu görüntülerde Rektör Yamaç mesai arkadaşlarına, “Kiminle ne konuştuğunuzu sesli olarak biliyorum.” diyor ve kadrosuna her an takip altında oldukları mesajını vermeye çalışıyordu.

Yamaç’ın hangi öğretim üyesinin nerede, ne zaman, kiminle ve ne konuştuğunu sesli olarak bildiğini söylemesi, öğretim üyeleri üzerinde tam anlamıyla şok etkisi yapmış ve bir grup akademisyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak, ortada kesin deliller bulunmasına rağmen, YÖK, Gazi Üniversitesi Rektörü Kadri Yamaç hakkında “soruşturmaya gerek yok” kararı verdi.

YÖK’ün, rektör hakkında soruşturma izni vermemesi üzerine Gazi üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Haluk Tokuçoğlu, Ankara 14.İdare mahkemesine dava açtı. Tokuçoğlu dava dilekçesinde, YÖK’ün Gazi Üniversitesi rektörünü kollayan kararının, Rektör Yamaç’ı daha da cesaretlendirdiğini vurguladı ve “Uygulama böyle devam ederse takip ve dinleme olayları devam edecektir. Soruşturma açmama kararının yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilsin.” görüşünü dile getirdi.

YÖK ise cep telefonu kayıtlarında açıkça belli olmasına rağmen mahkemeye gönderdiği savunmada, Rektörün sözlerinin duyumdan ibaret olduğunu savunmuştu.

Görüntüleri inceleyen mahkeme “soruşturma açılmasına gerek yok” kararının yürütmesini durdurdu. Mahkeme kararında YÖK mevzuatının öngördüğü ceza soruşturma usulünün dışına çıkıldığı ve YÖK’ün kararından dolayı Yamaç’a isnat edilen suçlarla ilgili yapılması gereken ceza soruşturmasının sürüncemede kalabileceği ifade edildi.

Bu gelişmelerin ardından YÖK’ün, mahkeme zoruyla da olsa, Rektör hakkında soruşturma açması bekleniyor.

Rektör – Prof. Dr. Kadri Yamaç

1958 yılında Ankara da doğdu. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1989 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları uzmanı, 1993 yılında Hematoloji uzmanı oldu. 1993-1994 yıllarında ABD nde Arkansas Tıp Merkezinde eğitimini sürdürdürdü. 1995 yılında doçent 2002 yılında profesör oldu. Yayınlanmış bir kitabı bulunan Dr. Yamaç, daha çok malign lenfoma ların tedavisi ile ilgilenmektedir.

Temmuz 5, 2007 - Posted by | Üniversiteler, Diğer, Dosya, Eğitim, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye, Video, Yök

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: