VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İsrail, inşaatı nihayet durdurdu


İsrail, İslam dünyasında büyük infial uyandıran Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Haremüşşerif çevresindeki inşaat çalışmalarını durdurma kararı aldı. İsrail, Haremüşşerif’teki inşaatı nihayet durdurdu!!

Açıklamada Ağlama Duvarı avlusundaki Mağrip köprüsü yenileme ve arkeolojik kazı çalışmalarının, ‘arkeolojik kalıntılara zarar gelir’ düşüncesiyle durdurulduğu bilgisine yer verildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre alternatif çözümler üzerinde çalışan Kudüs Belediyesi, daha küçük bir köprünün inşa edilmesi seçeneği üzerinde duruyor.

Şubat 2007’de Müslümanlarca kutsal sayılan bölgede köprü yapılacağı iddiası ile hafriyat çalışmasına başlanması büyük tepki çekmiş ve Türkiye bir heyet göndererek inşaat sahasında incelemede bulunmuştu. Proje, İslam dünyasında İsrail’in Haremüşşerif’i ele geçirme adımlarının bir parçası olarak yorumlanmış ve İsrail kınanmıştı. 1996’da İsrail’in Haremüş-şerif altındaki bir tünele yeni bir çıkış açması ile başlayan çatışmalarda 80 kişi ölmüştü.

2000 yılındaysa Ariel Şaron’un buraya yaptığı bir ziyaret, Filistinlilerin İkinci İntifada hareketini başlatmasıyla sonuçlanmıştı.

Reklamlar

Temmuz 5, 2007 - Posted by | Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, İsrail

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: