VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İşte Irak’ın işgal gerekçesi itirafı


Avustralya Savunma Bakanı Brendan Nelson, Irak’ta asker bulundurmalarının nedenlerini sıralarken bir itirafta bulundu. İşte, işgal mantığı ve sebebi:

Nelson’un bu açıklamasının, savaş karşıtlarının Irak’ın kitle imha silahları yüzünden değil, petrol için işgal edildiği argümanlarını haklı çıkaracak nitelikte olduğu belirtiliyor.

Savunma Bakanı, ABC radyosuna yaptığı açıklamada, Avustralya’nın Irak’ta kalma nedenlerinden birinin Sünniler ve Şiiler arasında bir insani krizin çıkmasını engellemek olduğunu kaydetti.

Nelson diğer sebepleri,en önemli müttefiki olan ABD’yi desteklemek, Ortadoğu’da istikrarı garanti altına almak ve terörizmi bitirmek olarak saydı.

Bu sebepler arasında enerji güvenliğinin de önemli yer tuttuğunu belirten Savunma Bakanı Nelson, “Sadece Irak değil, tek başına Ortadoğu, başta petrol olmak üzere önemli bir enerji kaynağı… ve Avustralyalılar Irak’tan erken çekilinmesi halinde neler olacağını düşünmek durumundalar” diye konuştu.

Başbakan’dan yalanlama

Bu arada Avustralya Başbakanı John Howard, Savunma Bakanı Brendan Nelson’un sözlerini yalanlayarak, Irak’ın işgalinin petrolle bir alakasının bulunmadığını söyledi.

Howard, Sydney radyosuna yaptığı açıklamada, “Petrol için orada değiliz, oraya petrol yüzünden gitmedik. Ortadoğu’dan çok miktarda petrol geliyor. Bunu zaten hepimiz biliyoruz. Bizim orada kalma nedenimiz, Irak halkına demokrasiyi kucaklama sorumluluğunu vermek” dedi.

Avustralya çekilecek mi?

Avustralya basınında 1 Temmuz’da yer alan haberlerde Başbakan John Howard’ın, Irak’taki askerlerini gelecek yıldan itibaren çekmeye başlamayı planladığı öne sürülmüştü.

Avustralya’da yayımlanan The Sunday Telegraph gazetesinin askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre, askerler 2008’in Şubat’ta çekilecek.

Gazeteye göre, Howard bu planı sır gibi saklıyor. Avustralya Başbakan resmi açıklamarında çekilmenin söz konusu olmadığını söylüyor. Avustralya’nın Irak’ta bin 400 askeri var.

Temmuz 5, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Irak, Savaş, Türkçe

1 Yorum »

  1. YALANCI ŞEREFSiZLER, SÖZDE DÜZEN GETiRECEKLERMiŞ. ULAN GAVATLAR DEMOKRASi KiM DÜZEN KiM SİZ KiMSiNiZ?

    Yorum tarafından EKİNOKSMAN | Temmuz 18, 2007 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: