VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Sözleşmeli öğretmenler dert küpü


“Ey hükümet edenler veya hükümet etmeye namzet olanlar ve yetkililer; bu anlamsız sözleşmeli öğretmenliğe bir son verin de ülkemizin eğitimine…”

Sözleşmeli öğretmenler dert küpü
Dostum, arkadaşım, eğitim seferberliğine uzun yıllar hizmet etmiş, bu ülkede okuma ve yazma oranlarının üst seviyelere çıkmaması durumunda ülkenin kalkınmasının söz konusu dahi olamayacağını her konuşmamızda, her sohbetimizde dile getirir, kendisinin olduğu gibi iki yavrusunun da öğretmen olmasını, eğitimci olarak bu ülkenin insanına ve vatanına vefa borcunu ödemek ister dururdu. Kendisinin ne zor şartlarda eğitim gördüğünü ama bu zorlukların umurunda dahi olmadığını anlatır, yavrularım “aman evlatlarım, okuyun, öğretmen olun” derdi. Ve o geçirmiş olduğu zor günleri ve Atatürk’ün baş öğretmenliğini anlatır idi. Öğretmen ve öğretmenliğin ideallerini yorumlar, öğretmenliğin kutsallığından bahseder dururdu.

Geçenlerde yine görüştük. Nasılsın hocam? Ne var ne yok, çocuklar nasıllar? Gibi temennilerden sonra; bir ah çekti, gözleri uzak noktalara takıldı, biraz nemlenir gibi oldu, ne olsun dercesine iki elinin avucunu yukarıya kaldırdı ve kaldı. Kız vermiyorlar dedi. Sözleşmeli mi?, nerede öğretmenlik yapıyor?, sözleşmelilerin iptali söz konusu oluyormuş öğlemi? Gibi sözler. Ben gururla oğlum öğretmen falanca üniversiteden mezun oldu, okulu orada bitirdi, kalbi vatan millet sevgisi ile dolu, evladım olarak söylemiyorum! Tam bir öğretmen, ama diyor ve konuşması uzadıkça uzuyor, anlattıkça oğlunu ve kızının geleceği takılıyor cümlelerine.

Sohbetine ne olacak? Bu çocukların durumu? Yavruların hayalleri, umutları, ülkesine olan bağlılıkları, bir öğrenci yetiştirme sevinçleri ne olacak? Kendilerine olan güvenleri, gururlu meslekleri, hayallerindeki ideal öğretmen olma duyguları ne olacak? Nasıl ve ne şekilde bu görevlerini sürdürmeleri, onları hayata nasıl bağlayacak gibi düşüncelerle devam ediyor konuşmalarına. Milli eğitim bakanımızın bu gibi düşüncelere hiç girmiyorlar mı?. giriyorlarsa niçin bir çare bulup bu insanları, binlerce öğretim gönüllüsü sözleşmeli öğretmenleri rahatlatacak, okumuş olduğu öğretmenlik mesleğine sımsıkı sarılmalarına vesile olacak bir hamle yapıp bu eğitim ordusuna daha güvenli, daha işine sımsıkı sarılıp ideallerindeki öğretmenlik mesleğini sevdirmeyecekler mi?. O güzelim insanların dertlerine ortak olmayacaklar mı? kadro verilip işlerinde başarılarının uç noktasına ulaştıramayacaklar mı? onların : bizde cumhur başkanları, bakan, vekil, eğitimci, yazar yetiştireceğiz duygularına ortak olmayacaklar mı?.

Bende diyorum ki: Ey hükümet edenler veya hükümet etmeye namzet olanlar ve yetkililer; bu anlamsız sözleşmeli öğretmenliğe bir son verinde ülkemizin eğitimine katkıda bulunan yavrularımıza güven verin, güvene layık olacaklarına inanın, bu binlerce evladımızın Türkiye cumhuriyetinin bekası olan aile temel taşlarının atılmasına yardımcı olun. Bu iş böyle gider ise evlilikle atılan temel taşları kerp****ten olur,az bir nem alması durumunda çöker gider. Seçim nedeni ile miting alanlarında bu insanların dertlerine ortak olmaktan hiç bahsetmiyorsunuz. Bu binlerce insanlar sizlerin ağızlarından çıkacak bir kelimenin veya cümlenin arzusu ile yanıp tutuşuyorlar. O bir kelime bu insanlara daha da güvenli, sabırlı bir çalışma yapmalarına vesile olacak, o zaman geleceğimiz daha da güzel olacağına inanıyorum o kelime ve sözcük şu olsun dileği ile “BÜTÜN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİ HAK ETTİKLERİ KADROYA ALACAĞIZ veya alıyoruz” biz de bekliyoruz. Bu insanların yakınları eş ve dostları da beklemekte.

Mete Ertul

Reklamlar

Temmuz 5, 2007 - Posted by | Diğer, Ekonomi, Eğitim, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Memurlar, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: