VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Osmanlıya direnenleri aziz yapacak


Papa 16. Benediktus, Osmanlı ordusunun İtalya’nın güneyindeki Otranto’ya yaptıkları çıkarma sırasında ölen Antonio Primaldo ve yandaşlarını aziz ilan edecek.

Osmanlıya direnenleri aziz yapacak

Papa 16. Benediktus, Osmanlı Devleti döneminde Türklerin İtalya’nın güneyindeki Otranto’ya yaptıkları çıkarma sırasında yaşamını yitiren Antonio Primaldo ve yandaşlarını aziz ilan edecek.

Vatikan’dan edinilen bilgilere göre, Papa 16. Benediktus, günümüzden 517 yıl önce cereyan eden Otranto çıkarması sırasında hayatlarını kaybeden, Piskopos Primaldo da dahil toplam 800 Hristiyana azizlik unvanı verilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı. Vatikan’da Azizlik Davalarını Değerlendirme Kurulu’ndan onay almış olan kararname 16. Benediktus tarafından da imzalanmış bulunuyor.

Osmanlı Devleti’nin İtalya’nın kuzeyindeki Otranto kentine yaptığı çıkarma, Fatih Sultan Mehmet’in tahtta olduğu dönemde 28 Temmuz 1480’de Gedik Ahmet Paşa komutasındaki bir grup asker tarafından gerçekleştirilmişti. Gedik Ahmet Paşa’nın kısa sürede fethettiği Otranto, yaklaşık 1 yıl boyunca Türklerin elinde kalmıştı.

İtalya’daki tarihi kaynaklarda, Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Türk askerlerinin karaya çıkmalarının ardından iki hafta sonra Otranto surlarını aşarak kente girmeyi başardıkları belirtiliyor. Kent merkezinde üç gün süren direniş sırasında Piskopos Stefano Pendinelli’nin de yaşamını yitirmiş olduğu kaydediliyor.

İtalyan tarihçiler, kentin düşmesinin ardından Gedik Ahmet Paşa’nın, kentteki erkekleri tutuklayarak Müslüman olmayanların kılıçtan geçirileceğini ilan ettiğini ileri sürüyor. Gedik Ahmet Paşa’nın bu duyurusu karşısında, yüncülük yapan Antonio Primaldo önderliğindeki yaklaşık 800 kişinin ise Hristiyanlığı terk edip İslam’a geçmektense ölümü yeğlemiş oldukları savunuluyor.

Söz konusu tutukluların Minerva Tepesi’nde 14 Ağustos 2007’de idem edildiklerini iddia eden İtalyan tarihçiler, ölenlerin cesetlerinin gömülmediğini, kemiklerinin ise 15 Ağustos 1481’de kentin Türklerden geri alınmasının ardından birer kutsal emanet olarak koruma alınmış olduğunu ileri sürüyorlar.

Otranto’da yaşamlarını yitiren Primaldo ve yandaşlarından oluşan 800 kişiye, azizlik payesi verme amacıyla Vatikan’da düzenlenecek resmi törenin tarihi ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

Reklamlar

Temmuz 6, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Hristiyanlar, Son Dakika, Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: