VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Mahkemenin Arınç’ı şaşırtan kararı


Bülent Arınç, yeni cumhurbaşkanı hangi şartlarda yeni Meclis’in, hangi şartlarda da halkın seçilebileceğini açıkladı. Arınç, Erbakan’dan gelen eleştirileri de yorumladı.

Mahkemenin Arınç'ı şaşırtan kararı var FO = { movie:”http://image.haber7.com/ads/habersistemi/haber7_haberresim-alti_b.swf”, width:”272″, height:”102″, majorversion:”8″, build:”0″, xi:”true”, background:”#000000″}; UFO.create(FO, “bannerCorp”);

Meclis Başkanı Arınç, referandumda kabul edilmesi halinde, yeni cumhurbaşkanının Aralık’ta halk tarafından seçilmesinin mümkün olduğunu söyledi, “Ancak Sayın Sezer seçimden sonra istifa ederse, Meclis 30 gün içinde seçim yapmak zorunda” diye ekledi.

NTV’nin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis Başkanlığı için yeniden aday olmayı düşünmediğini belirterek cumhurbaşkanlığı adaylığı için de, Meclis Başkanlığı adaylığı için de seçimden sonraki tabloyu görmek gerektiğini söyledi.

Arınç, seçimlerin yapılmasının ardından toplam 10 günde, yeni Meclis Başkanı’nın seçileceğini belirterek “Meclis başkanlığı seçimi için 367 toplantı yeter sayısı aranmayacak”dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN RET KARARI

Arınç. Anayasa Mahkemesi’nin cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören yasaya yapılan itiraza ilişkin verdiği ret kararını ‘doğru bir karar’ olarak değerlendirdi. Arınç “Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğru, gerekçesi henüz yazılmadı ama kendi içinde tutarlı bir karar olduğunu düşünüyorum. Biraz şaşırdım ama doğru buluyorum kararı” dedi.

YENİ CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

Yüksek yargının son kararının ardından cumhurbaşkanı seçiminin Aralık ayında halk tarafından yapılabileceğini söyleyen Arınç, Cumhurbaşkanı Sezer’in halen görevini sürdürdüğünü hatırlatarak “Referandumda ‘halk seçsin’ kararı çıkarsa Aralık ayında 11. cumhurbaşkanı, yani şu anki cumhurbaşkanımızdan sonraki cumhurbaşkanı halk tarafından seçilebilir” dedi.

Meclis başkanlık divanı seçiminin ardından cumhurbaşkanını seçme kararı da alınmasının mümkün olduğunu belirten Arınç, “O zaman Meclis 367 toplantı yeter sayısıyla 30 gün içinde 4 turda cumhurbaşkanını seçebilir, Bu da mümkün” dedi.

Arınç, Cumhurbaşkanı Sezer seçimlerden sonra istifa etmesi halinde ise, Meclis’in 30 gün içinde yeni cumhurbaşkanını seçmek zorunda olduğunu belirti.

Arınç seçimlerin yenilenmesinin ise Meclis’in 30 gün içinde yeni cumhurbaşkanını seçemezse ortaya çıkacağını söyledi.

ABDULLAH GÜL’ÜN ADAYLIĞI

Önceki süreçte Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığını desteklediğini belirten Arınç, bundan sonraki süreçte cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ise seçimden önce bir isim telafuuz etmenin yanlış olacağını söyledi.

Meclis Başkanı, AK Parti’nin Kayseri mitingine katılmasıyla ilgili eleştiriler için ise “Meclis başkanları mutlak tarafsız değildir. Görevimle ilgili tarafsızım ama milletvekili adayı olarak sınırlı propaganda yapabilirim” dedi.

ERBAKAN’IN ELEŞTİRİLERİ

”Milli Görüş Hareketi içinden geldiniz. Bugün o partiden size gelen sert eleştiriler sizi üzüyor mu? Ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Arınç, şu yanıtı verdi:

”Üzmemesi mümkün değil. Bu eleştirileri, bu ağır sözleri, hatta kısmen hakaret içeren sözleri kabul etmek mümkün değil. Ama Sayın Erbakan’ın siyaset tarzı budur. Yanında yıllarca bulunmuş bir insan olarak, bugün söylediklerini yıllar boyu tekrarlamış ve buna inanmış bir insandır. Bu inanmışlığının karşısında hiçbir engel tanımaz, hiçbir dostluk, hiçbir arkadaşlık tanımaz.

Bunu ikaz görevi olarak kabul ettiğini söyler. Bu, Sayın Erbakan’a has bir düşüncedir, nevi şahsına münhasır bir harekettir. Sayın Erbakan’ın dillendirdiği ve onunla birlikte bazılarının ortaya attığı bu söz ve hareketlere biz biraz alışığız. Olmamasını dilerim. Çünkü bunlar onlara bir puan kazandırmıyor. Hatta onlar da eleştiriliyor. ‘Bu insanlara, bu kadar ağır sözler söylemenizi doğru bulmuyoruz’ dediklerini de biliyorum. Ama bundan vazgeçmeleri mümkün değil. Bu, Türkiye’nin bir gerçeği.”

NTV

Temmuz 9, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Hukuk, Siyaset, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: