VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

2007 OKS Tercih işlemlerimi nasıl yapacağım?İşlem Basamaklarını Bilgisayarınıza Yüklemek için Aşağıdaki Biçime Tıklayınız.


MS-Word

1- GENEL AÇIKLAMALAR

2007�2008 Eğitim-öğretim yılı için Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonucuna göre öğrenci yerleştirilecek olup, sonuçlar bu öğretim yılı için geçerlidir.

Sınavda OKS-TM, OKS-MF puan türlerinin herhangi birinden 160 ve üzeri puan alan adaylar o puan türüyle öğrenci alan okullardan tercih yapabilecektir. 160 ham puan barajının altında kalan adaylar tercihte bulunamayacaktır.

Tercih işlemleri 11�20 Temmuz 2007 tarihleri arasında http://www.meb.gov.tr ve http://oks2007.meb.gov.tr Internet adreslerine erişebilecek herhangi bir bilgisayardan aday velisi tarafından bireysel olarak yapılacaktır. Tercihlerin geçerli olabilmesi için okul müdürlüğünden elektronik onaylama yaptıracaktır.

2- TERCİH İŞLEM BASAMAKLARI

 1. Bireysel tercih işlemleri için http://www.meb.gov.tr ve http://oks2007.meb.gov.tr Internet adreslerinden �2007 OKS Tercih Başvuru İşlemleri� linki tıklanacaktır. �2007 OKS Tercih Başvuru Giriş Bilgileri� sayfası ekrana gelecektir. Bu ekranda sorgulanan aday bilgileri doldurularak �Giriş� simgesi tıklanacaktır (Şekil�1).

 1. �Giriş Kodu� yazan kısmın sağ yanında belirecek olan resme gelen rasgele sayıdır. Resim üzerine gelen sayı Giriş Kodu yazan alana girilecektir. Giriş kodu yanlış yazdığınızda başvuru ekranı gelmeyecektir. 2007 OKS Tercih Başvuru Giriş ekranına her bağlandığınızda sayı değişecektir.
 2. �Öğrenci T.C. Kimlik No� yazan kutucuğa TC kimlik no/Geçici numara doğru olarak girilecektir.
 3. �Öğrenci Okul No� yazan kutucuğa adayın öğrenci numarası yazılacaktır. Bu numara e-okul sistemindeki numarayla aynı olacaktır.
 4. �Güvenlik Kayıt No� başvurunun güvenli bir şekilde yapabilmesi ve başvuru durumunun takip edebilmesi için sistem tarafından oluşturulan rakamdır. Eğer bu numaranızı kaybettiyseniz kaydınızın bulunduğu okul müdürlüğüne şahsen başvurunuz.

Şekil�1’deki bilgiler doğru olarak girildiyse ve puanınız 160ın üzerindeyse tercih bilgilerini girebileceğiniz Şekil�2’deki ekran açılacaktır.

�Adayın e-Okul Bilgileri � bölümünde, sistemde kayıtlı olan bilgilerle birlikte 2007 OKS puan bilgileri görülmektedir.
�OKS Tercih Bilgileri� , yapılacak olan tercih işlemlerinin girileceği bölümdür.

3- TERCİH EKLEME VE SİLME

�Tercih Kodu� http://www.meb.gov.tr ve http://oks2007.meb.gov.tr Internet adreslerinde ilan edilen tablolar okullara ait kodlardır. Tablolar ve açıklamalar dikkatle incelenerek en fazla 20 tane tercih kodu belirlenebilecektir. Tercihler öncelik sırasında göre 1. alandan başlayarak sırasıyla �Ekle� simgesine tıklanarak girilecektir. İptal etmek istenilen tercih kodu için �Sil� simgesi tıklanacaktır.

Tercih koduna göre ekleme işlemi yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan�Tercih Edilen Okul� ile tercih kodunun doğruluğu mutlaka kontrol edilecektir.
Tablolarda yer alan tercih kodu doğru girilmediği sürece ekleme işlemi yapılamaz.


OKS Tercih Bilgileri bölümüne tercih kodları sırasıyla girildikten sonra Şekil�3’te olduğu gibi tercih listesi görülür.
Yanda görülen simge tıklandığında eklenen tercihle ilgili okulun ayrıntılı bilgileri ekrana gelmektedir (Şekil�4).

En fazla 20 olmak kaydıyla istenilen sayıda tercih girildikten sonra �Kaydet� simgesine tıklanacaktır (Şekil�5).

Kaydet simgesi tıklanmadan programdan çıkıldığında yapılan işlemler sisteme aktarılmadığı için geçerli olmayacaktır.

Kaydetme işlemi tamamlandıysa Onay Durumu : Onay Bekliyor olarak görülür (Şekil-6).

Öğrenci velisi tarafından tercih işlemleri yapıldıktan sonra kaydedilen tercihlerin resmiyet kazanması için okul müdürlükleri tarafından elektronik onaylamanın yapılmış olması ve onaylı bir kopyasının veliye verilmesi bir kopyasının da okul müdürlüğünde saklanması gerekmektedir. Okul müdürlükleri tarafından onaylanmayan tercihlerin geçerliliği yoktur.

Reklamlar

Temmuz 10, 2007 - Posted by | Öğrenci, Diğer, Eğitim, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Türkçe, Turkiye

4 Yorum »

 1. çhok qsl açıklama yapmıssın ben oks nın son kurbanlarındanım we cko korkuyorum ya öqretmen we aılemın cabasını bosa cıkarırım dıye chok çalışıyorum inşallah kazanırım. eeqer cwp yazarsanız lutfen maıl adresnıme atın::)) saqolun bısım qıbı qenclerı bılqılendrıdıqnız ıcın

  Yorum tarafından canan | Mayıs 3, 2008 | Cevapla

 2. bize oks başvuru sırasında güvenlik kayıt no diye bisey vermediler ben şimdi ne yapıcam

  Yorum tarafından seda | Temmuz 11, 2008 | Cevapla

 3. amn bişi anlamadım adam gibi anlatmamışsınız yha

  Yorum tarafından azirha | Temmuz 15, 2008 | Cevapla

 4. Bence senin ilkokulu yeniden okuman lazım canan isimli kullanıcı.Türkçe senin zannettiğin gibi öyle aptalca ifadelerle süslenebilecek basit bir dil değil.Türkcene sahip çıkmayı öğren.Eğer bu şekilde bir dil istiyorsan avrupada yasayabilir onların dilini benimseyebilirsin ancak türkçeyi bu şekilde kullanarak terbiyesizlik yapamazsın.Türkçeyi bu şekilde kullanmak suçtur!Aynı şekilde azirha isimli kullanıcı sende!

  Yorum tarafından Yunus AKKUS | Temmuz 15, 2009 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: