VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Bush’tan Filistinlilere tehdit gibi çağrı


ABD Başkanı George Bush, İsrail Başbakanı Olmert ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Filistni halkına seslendi ve tehditvari ifadeler kullandı…

Bush, Filistin halkına yaptığı çağrıda, ” Tercihinizi yapın! Ya itaat ve umut dolu, ya da terror ve ölüm dolu bir gelecek.” dedi.

Olmert- Abbas görüşmesinden sonra Amerikan Başkanından Filistin halkına büyük bir tehdit geldi.

Bu sonbaharda bir Arap barış zirvesi hazırlığında olan Amerikan Başkanı George W.Bush, Filistin Batı Şeria’dan ve İsrail’den elçileri barış toplantısına çağırdı.

Amerika’nın Arap dünyasındaki en yakın müttefiki olan Sudi Arabistan aracılığıyla bu çağrıda bulunan Bush, Arap liderlerin İsrail’i tanımaz bir tavır takınmalarını bırakmaları gerektiğini vurguladı.

Filistin halkının artık bir tercih noktasına geldiğini belirten Bush; “Filistin halkı İsrail’e karşı bir tutum sergileyen Hamas veya daha barışçıl bir tutum sergileyen Abbas ve Fetih arasında tercih yapmalıdır” diye konuştu.

Bush’un toplayacağı Arap Barışı zirvesine Hamas davet edilmedi. Başkan Bush’un, Condoleezza Rice ve Robert Gates’i göndereceği bu toplantıya Başkan Bush’un başkanlık döneminde ilk kez Condoleezza Rice’ın başkanlık edeceği belirtildi.

Abbas’ın kabineden Hamas’lı üyeleri atmasıyla Başkan Bush Filistin halkına 190 milyon dolarlık yardım yapılacağını ve Abbas hükümetine de 80 milyon dolarlık bir yardımda bulunacağını belirtirken, Filistin halkının Abbas ve Fetih öncülüğündeki hükümete destek olması gerektiğini söyleyen Bush, Hamas’ın Filistin’e kaos ve ızdırap getirdiğini ileri sürdü.

Suriye ve İran’ın Hamas’ın yabancı sponsorları olduğunu iddia eden Bush, bu iki ülkeye de ateş püskürdü.

Diğer taraftan Abbas-Olmert görüşmesinden sonra 250 Filistin’li mahkumun muhtemelen bu Cuma günü serbest bırakılacağı duyuruldu.

Reklamlar

Temmuz 17, 2007 - Posted by | Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: