VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Türkiye ve İran’dan ABD’ye gaz resti


Türkiye ile İran arasında yapılan gaz anlaşmasına gelen tepkilere Türk ve İran’lı yetkililerden yanıt geldi: “İki komşunun işbirliği ABD’yi ilgilendirmez, önemli olan çıkarlar”

Okan Müderrisoğlu- Evren Mesci’nin haberi

İran Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Ahmad Noorani, Türkiye ile İran arasında doğalgaz alanında imzalanan mutabakat zaptının, seçim öncesinde hükümete yönelik bir jest olmadığını söyledi.

Türkiye’nin İran’da çok büyük yatırım yapmayı düşündüğünü belirten Noorani, Türkiye’nin 3 sahadan yıllık 30 milyar metreküp doğalgaz çıkaracağını açıkladı. Ahmad Noorani, SABAH’a, Türkiye ile İran arasında imzalanan mutabakat zaptına ilişkin önemli mesajlar verdi. Noorani, bugüne kadar İran’a dünyanın değişik ülkelerinden yatırımcıların geldiğini, bu anlaşmayla birlikte Türkiye’nin ilk kez İran’a yatırım yapacağını vurguladı. Türkiye’nin, İran’ın en önemli doğalgaz rezervlerinin bulunduğu Güney Pars’ta verilen sahalarda üretilecek doğalgaz miktarıyla ilgili bir soruya da Noorani, “Türkiye, 3 sahadan yıllık 30 milyar metreküp belki de daha fazla doğalgaz üretecek” diye cevap verdi. Bazı çevrelerin, seçim sonrasında bu anlaşmanın unutulacağı yönünde yorumlar yaptığının anımsatılması üzerine Noorani, anlaşmanın sonuna kadar götürüleceği ve yaşama geçirileceği güvencesi verdi.

“RUSYA’YA KARŞI ATAK DEĞİL”
Noorani, söz konusu zapta ABD’nin tepki gösterebileceği yolundaki değerlendirmeleri de “Tepki vereceğini sanmıyorum. İki komşu ülkenin kendi aralarındaki işbirliği ABD’yi ilgilendirmez. Bu anlaşma, Türkiye ve İran’ın çıkarlarına uygundur. İki ülkenin, ilişkilerini daha da ileri götürme amaçlıdır” şeklinde değerlendirdi. İmzalanan zaptın, Rusya’ya karşı bir atak olarak yorumlanmaması gerektiğini vurgulayan Noorani, “Bu anlaşma hiçbir ülkeye karşı değil. İki ülkenin çıkarlarına yöneliktir” diye konuştu. Noorani, anlaşmanın önemli bir parçasının da İran doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması olduğunu söyledi. Bu operasyon için değişik seçenekler üzerinde durulduğunu anlatan Noorani, bu seçeneklerden birinin de Türkiye ve İran’ın ortak kuracağı bir şirket yoluyla doğalgazın Avrupa’ya taşınması olduğunu vurguladı. Noorani, Türkmenistan doğalgazının da İran ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacağını, bunun da enerji sektörü açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

‘Ortak proje bölgenin istikrarı ve arz güvenliğimiz için çok önemli’

Enerji Bakanı Hilmi Güler, İran’la yapılan son gaz anlaşmasının perde arkasını, elektrik piyasasının geleceğini, kuraklık karşısında alınan tedbirleri SABAH’a değerlendirdi. Bakan Güler, seçim çalışmalarına kısa bir süre ara vererek gece yarısı Ankara’da attığı imzanın tarihi ve stratejik önemine işaret ederek şu bilgileri verdi:

* AB İLE ENERJİ KARTI: İran’la varılan mutabakatın en önemli yanlarından biri Türkmen gazının gelmesi. Bu adım Nabucco projesini önemli bir aşamaya getiriyor. AB’nin enerji kaynaklarını çeşitlendirme politikasında kritik bir yere oturuyor. Böylece Türkiye’nin enerji yarışında geride kaldığına ilişkin kaygılar ortadan kalkıyor. Attığımız imza, Türkmen gazına şimdiye kadar konuşan ama getiremeyen iktidarlara da bir gol oluyor.

* ABD OLUMSUZ BAKIYOR: İşbirliğine ABD olumsuz bakabilir. Ama biz de kendi ülkemizin enerji arz güvenliği açısından, enerjide ülkelerle olan ilişkilerimiz açısından bunu düşünmemiz lazım. Ayrıca bölgenin istikrarı açısından bu çok önemli.

* KURAKLIKTA POLİTİKA: Son 78 yılın en sıcak yazını yaşıyoruz. Elektrik tüketimi zirve noktasına ulaştı. Hem sistemimizi test etmiş olduk, hem de suyu ihtiyatlı kullanıp kömür ve diğer kaynaklara ağırlık vermenin ne kadar doğru bir tercih olduğunu gösterdik.

* YUNANİSTAN’A ELEKTRİK: Elektrikte kesinti söz konusu değil. Hatta Suriye, Irak, Nahçivan ve Gürcistan’dan sonra Yunanistan’a da elektrik vereceğiz.

* KÖMÜR DAĞITIM MODELİ: Yaz günü kömür dağıtımımıza eleştiriler yapılıyor. Ama bu haksız bir eleştiri. Çünkü seçimlerin yaz ortasında olacağını öngörmemiştik. Birçok ilde kış erken geliyor.

Gül: Önemli olan bizim çıkarımız

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İran’la yapılan gaz anlaşmasına ABD’den gelen tepkilere, “Türkiye kimseyi dinlemez. Önemli olan bizim çıkarımız” sözleriyle rest çekti. Gül, SABAH aracılığıyla gündeme getirdiği PKK’daki ABD silahlarına ilişkin şüpheleriyle ilgili de Washington’un “Irak’a verdiğimiz silahlarda para ya da ideolojik, etnik nedenlerle bir kontrolsüzlük olabilir. Bunu sıkı takip ediyoruz” savunması yaptığını söyledi. Bakan Gül, Sincan’da halka seslenmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, anlaşmaya ABD’nin tepki göstermesini eleştirdi. Gül, Türkiye’nin çıkarı söz konusu olduğunda Türkiye kimseyi dinleyecek değil. Avrupa Birliği niye başladı o zaman Nabucco Projesi’ne” dedi. Anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a yaptırım kararına aykırı olmadığını da söyleyen Gül, “İran’la kimler alışveriş yapıyor onlara bakın” dedi.

‘ABD DİKKATLİ OLMALI’
İddiaların PKK tarafından ortaya atılmış olabileceğini de ekleyen Gül, “Terör örgütü, ABD ile Türkiye arasında şüpheleri geliştirmek için, ilişkileri zehirlemek için bunları yapıyor olabilir. Amerika’nın dikkatli olması gerekir. Zaten Türk halkı üzerinde ciddi kredi kaybettiler. Terörle mücadelede üzerlerine düşenleri yapmaları gerekir.” şeklinde konuştu.

Temmuz 17, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Türkçe, Turkiye

1 Yorum »

  1. Tebrikler!!! Sizleri tebrik ederimki aşağılık amerikayı sinir edecek herşeyi yapıyorsunuz. ALLAH(cc) amerikanın belasını versin, adi şerefsizler ülkesi, Hepinizin canı cehenneme inşallah!!! KAHPELER!!!

    Yorum tarafından EKİNOKSMAN | Temmuz 18, 2007 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: