VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Üniversitelerde transfer sezonu


Vakıf üniversiteleri, ÖSS’de dereceye giren başarılı öğrenciler kadar alanında tanınmış öğretim üyelerini kadrolarına katma yarışında. İşte akademik transferde son durum
ÖSS sonuçlarının açıklandığı bu günlerde özelliklede vakıf üniversitelerinin sınavda ilk 100’e giren öğrencileri kendilerine çekmek için verdiği cazip teklifler gündemde. Ama asıl yarış akademik kadroların oluşturulmasında yaşanıyor. Yurt içinde ve yurtdışında, kendi alanında başarılı akademisyenleri bünyelerine katma uğraşı veren vakıf üniversitelerinde transfer dönemi hayli hareketli geçiyor.

Sabancı Üniversitesi geçen yıl olduğu gibi bu yılda yurtdışından başarılı akademisyen getirme geleneğini bozmadı. Bahçeşehir Üniversitesi ise Prof. Dr. Yılmaz Ersoy, Prof. Dr. Deniz Gökçe, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Prof. Dr. Vamık Volkan’ı ile Prof. Dr. Sabit Kalfagil’i kadrosuna katarak yılın en ses getiren transferlerini gerçekleştirdi. Haliç, Kültür, TOBB, Kadir Has ve Bilkent Üniversiteleri de yeni akademik yıla az kala yeni öğretim kadrosunu güçlendiren üniversiteler arasında.

BOĞAZİÇİ REVAÇTA

Tüm Türkiye’de sayısı 30 olan vakıf üniversitelerinin transfer için ilk kapılarını aşındırdıkları fakülte Boğaziçi Üniversitesi. İstanbul, Marmara, Yıldız Teknik ve İTÜ de vakıf üniversitelerinin rağbet ettiği üniversitelerin başında geliyor. Transfer koşulları hakkında üniversiteler açıklama yapmazken, öğretim üyelerine verilen maaşın bir standardı olmadığı söylenebilir. Yani mütevazı maşlara transfer olan da var, emekliliğini beklemeden astronomik rakamlara geçen de! Özellikle de bazı vakıf üniversiteleri, yurtdışında isim yapan Türk bilim adamlarına maaşlarının yanı sıra konutlar, makam otomobilleri teklif edebiliyor.

Transferde belirleyici olan faktörler ise üniversiteye göre değişiyor. Öğretim üyelerinin popülerliğine dikkat eden de var, yayımladığı makaleyi sayısını baz alan da. Bazı üniversiteler ise her iki kriteri göz önünde bulunduruyor. Bir diğer önemli konu ise transfer edilen hocaların tam zamanlı ya da yarı zamanlı görev yapması.

HOCAMI PAYLAŞMAM

Son yıllarda birçok vakıf üniversitesi akademik kadrolarında yer alan öğretim üyeleri ve görevlilerinin tam zamanlı çalışmasını tercih ediyor. Özellikle de Sabancı, Koç ve Bahçeşehir Üniversiteleri hocalarının başka üniversitede ders vermelerine sıcak bakmıyor. Buna karşın hocalarını devlet ya da başka vakıf üniversiteleriyle paylaşan kurumlar da var. Sayısı 6 binin üzerinde akademisyenin görev yaptığı vakıf üniversitelerinin bu çabaları bakalım bilimsel yayın sayısı ve eğitim kalitelerine ne ölçüde yansıyacak?

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ TRANSFERLER İÇİN NE DİYOR?

Beyin göçünü tersine çeviriyoruz

Prof. Dr. Tosun Terzioğlu (Sabancı Üniversitesi Rektörü)

Öğretim üyelerine teklif götürürken öncelikle üniversitemizin kendine özgü misyonuna sahip olup olmadığına bakıyoruz. Bunun dışındaki kriterleri şöyle sıralayabilirim: İyi bir eğitimci ve konusunda iyi bir araştırıcı olmalı ve üniversitemizde en az iki seminer vermeli. Ayrıca disiplinler arası araştırma yapabilmesi de bizim için çok önemli. Bunun dışında referanslarına ve yapmış olduğu yayınları da dikkatli bir şekilde inceliyoruz. Sabancı Üniversitesi’nin en önemli amaçlarından biri de beyin göçünü tersine çevirmek. Üniversitemizde bu yıl göreve başlayan yeni öğretim üyelerinin hepsi yurtdışındaki üniversitelerde çalışan Türk akademisyenlerdi.

Sadece popüler olmak yeterli değil

Bedrettin Dalan (Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı)

Akademisyenleri seçerken birçok kriterimiz var. Sadece popüler olmak, akademisyen olmak için yeterli değildir. Dünya ile yarışan bilimsel çalışmalarına, kendi alanında patentli buluşlarına ve uluslararası projelerine bakıyoruz. Daha da önemlisi mesleki camiadaki algısı ve etik anlayışını çok önemsiyoruz. Biz Amerika’daki üniversitelerde bulunan teknik imkánların her türlüsünü üniversitemizin akademik kadrosunda sunuyoruz. Bu yüzden yurtdışında görev yapan ama Yeditepe Üniversitesi’ni tercih eden birçok akademisyenle çalışma imkánı buluyoruz.’

Bizim için öğrenci ilişkileri önemli

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan (Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü)

Bahçeşehir, öğrenci odaklı bir üniversite olduğu için akademisyenlerin öğrenciyle kuracağı ilişkiye her şeyden çok önem veriyoruz. Çünkü öğrencinin iyi eğitim almasında hocasıyla kuracağı iletişim çok önemli. Bunun yanı sıra araştırma ve yayın zenginliğine sahip akademisyenleri tercih ediyoruz. Ayrıca yurtdışı bağlantıları ve yabancı dil kullanmadaki mükemmeliyetleri de önemli. Yurtdışında araştırma yapmış ve İngilizceye hakim olmaları da belirleyici diğer faktörler arasında yer alıyor. Çünkü üniversitemiz kendi alanında iyi öğrenciler yetiştirmenin yanı sıra sektöre katkı sağlayacak yüksek lisans ve doktora programlarına büyük önem veriyor.

Türkiye ile sınırlı kalmıyoruz

Prof. Dr. Kürşat Aydoğan (Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı)

Bilkent Üniversitesi, üst düzeyde araştırma ve eğitim düzeyine ulaşmak için gereken başlıca unsurun nitelikli akademik personel olduğunun bilincinde. Dolayısıyla bir taraftan mevcut kadrosunu korurken, diğer yandan her yıl konularında uluslararası düzeyde isim yapmış veya gelecek vadeden yeni akademik personeli kadrosuna katıyor. Biz akademik kadrolarımıza eleman alırken sadece Türkiye ile sınırlı kalmıyoruz. Üniversitemiz bu kadroları getirebilmek için kütüphanesiyle, araştırma ve bilgi işlem alt yapısıyla, onlara mesleki olarak cazip imkán sunuyor. Yurtdışında bulunan Türk akademisyenler de Bilkent’i tercih ediyor.

Bilimsel yayında ilk sıraya yerleştiler

Kısa bir geçmişe sahip olan vakıf üniversiteleri, medyada en çok yayınladıkları bilimsel makalenin azlığı nedeniyle sık sık eleştiri konusu oluyor. Oysa öğretim üyesi başına düşen yayın oranlarına bakıldığında vakıf üniversitelerinin performansı devlet üniversitelerini geride bırakıyor. İşte 2006 yılında öğretim üyesi başına düşen yayın oranlarıÖ

1. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (Vakıf) 1.21
2. Işık Üniversitesi (Vakıf) 1.09
3. Başkent Üniversitesi (Vakıf) 1.05
4. Koç Üniversitesi (Vakıf) 1.04
5. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Devlet) 0.98
6.Ortadoğu Teknik Üniversitesi (Devlet) 0.97
7. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Devlet) 0.97
8. İnönü Üniversitesi (Devlet) 0.84
9. Bilkent Üniversitesi (Vakıf) 0.84
10. Çankaya Üniversitesi (Vakıf) 0.83

Reklamlar

Temmuz 17, 2007 - Posted by | Üniversiteler, Diğer, Eğitim, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: