VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Ortadoğu’da yeni bir savaş iddiası


İngiliz Independent gazetesi, dağlarda saklanan PKK’lıların Türkiye’nin Kuzey Irak’ı işgal etmesine yolaçabileceğini ve bunun Ortadoğu’da yeni bir savaşa neden olabileceğini öne sürdü.

Metin Güneş’in haberi

İngiliz Independent gazetesi, dağlarda saklanan PKK’lıların Türkiye’nin Kuzey Irak’ı işgal etmesine yolaçabileceğini ve bunun Ortadoğu’da yeni bir savaşa neden olabileceğini öne sürdü. Gazeteye göre, KDP sözcüsü Safin Dizayi, Kürtlerin Türkiye’yi beklediğini söyledi.

Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) sözcüsü Safin Dizayi’nin “Daha geçtiğimiz günlere dek Türkiye’nin tehditlerini ciddiye almıyor, bunların seçim kampanyası malzemesi olduğunu düşünüyorduk” şeklindeki sözlerine yer veren gazete, ancak şimdi Dizayi’nin işgali “olası bir gelişme” olarak gördüğünü ve Kürtlerin Türkiye’yi beklediğini yazdı.

Iraklı Kürtlerin endişeli olduklarını belirten gazete, Türk politikacı ve generallerin “tehdit tamtamları”nın son zamanlarda daha belirgin hale geldiğine de dikkat çekti.

Dizayi’nin, “Türk hükümeti ve muhalefet partileri coşkun milliyetçilik için birbirleriyle yarışıyorlar” şeklindeki sözlerine de yer veren Independent, Türkiye’de PKK karşıtı hislerin daha önce hiç görülmediği kadar artış gösterdiğini ileri sürdü.

“En tehditkarı da, Kürtlerin Irak siyasetinde kilit oyuncu olup Kuzey Irak’ta yarı bağımsız bir Kürt devleti oluşturmalarının Türkiye’yi dehşete düşürmesi” diye yazan gazete, seçim sonrası Ankara’nın son haftalardaki savaşçı tutumundan geri adım atmasının mümkün olmayacağını ve küçük çaplı bir operasyon da olsa askerlerini sınır ötesine göndereceğini vurguladı.

Türk ordusunun işgali halinde PKK’yı bulmasının çok kolay olmayacağını da ileri süren gazete, PKK’nın kumanda merkezinin Kandil dağlarındaki bulunduğunu ve bu dağların gerilla savaşı için inanılmaz derecede uygun bir yer olduğunu, hatta zamanında Saddam Hüseyin’in ordularının bile bu bölgeye girmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Independent, Kandil’deki yerel yetkililerin, “bizim burada hiçbir yetkimiz yoktur” şeklindeki sözlerine de yer verip, PKK’nın hakim olduğu Kandil’in İran tarafından düzenli bir şekilde bombalandığını ve bu nedenle bölgede yaşayan halkın köylerini boşalttığını da yazdı.

“Tek çözüm yolu siyasi seçenek”

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani de 16 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Türkiye ile dost olmak istediklerini belirterek, Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonunun sonuç vermeyeceğini, tek çözüm yolunun siyasi seçenek olduğunu öne sürmüştü.
El Cezire televizyonuna konuşan Barzani, PKK’ya destek vermediklerini savunurken, bu örgütün Türkiye’nin iç sorunu olduğunu belirtmişti.

Sorunun çözümü için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyleyen Barzani, olası sınır ötesi operasyonun yapılması halinde sorunların daha da içinden çıkılmaz hale geleceğini iddia etmişti.

Barzani, PKK sorunun askeri yöntemlerle değil, siyasi yolla çözülebileceğini belirterek, geçmişte PKK’ye yönelik birçok askeri operasyon düzenlenmesine rağmen bu sorunun ortadan kalkmadığını anlatmıştı.

Temmuz 19, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Ortadoğu, Pkk, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: