VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Siyasilerin ekran karnesi – ►►► VİDEO


Lafı en döndürüp dolaştıran; en sözü kesilemeyen; siz ne sorarsanız sorun, kafasındakini anlatan;hiç konuşmayacağını düşündüğünüz halde, açılıp dökülen…
Ağır misafirlerin ekran karnesi

1. Lafı en döndürüp dolaştıran?..
2. En sözü kesilemeyen?..
3. Siz ne sorarsanız sorun, kafasındakini anlatan?..
4. Hiç konuşmayacağını düşündüğünüz halde, açılıp dökülen?..
5. Reklam aralarını en iyi değerlendiren?..
6. Kendinizi en çaresiz hissettiğiniz program?..

AHMET HAKAN (Tarafsız Bölge, CNN Türk)
1. Seçim öncesi yeniden milletvekili adayı olmayı düşünen, bir yandan kendini gösterme gayretinde, bir yandan da pot kırmadan işi bitirmeye çalışan parti mensupları… Bunlar hem programa çıkmak için can atarlar, hem de esaslı hesaplaşmalardan kaçarak risksiz bir program çıkarmaya çalışırlar. Bu nedenle yaptıkları laf çevirmenin ötesine geçmez.
2. Siyasi parti liderlerinin sözünü kesmek biraz daha zordur. Özellikle Başbakan ya da ana muhalefet partisinin. Bir de ‘Lütfen sözümü kesmeyin de sorduğunuz soruya yanıt vereyim’ tarzı çıkışlarla, kendini bir anda dokunulmaz kılan isimler vardır, bu tür konumlara da fazla müdahale edemezsiniz.
3. Mesela Korkut Özal… Siz bir konu belirlemişsiniz, o doğrultuda giderken, Korkut Bey kafasında hazırladığı ve önemsediği bir konuda konuşmayı tercih ediyor. Hüsamettin Cindoruk’un harika bir konuk olduğunu söylemeliyim. Soruyu dinleyip, sadece soruya yanıt veriyor.
4. Bu açıdan şampiyon Tayyip Erdoğan’dır. Her soruya yanıt verir. Konuşmaz diye düşündüğünüz bir konuda gündemi allak bullak eden açıklamalar yapar. Sürprizlidir yani. Kendisi için iyi mi, kötü mü bilemem ama bir TV tartışması için bulunmaz bir durumdur bu. Bir de dış görünüşü ve ilgi alanları açısından insanda ‘soğuktan gelen casus’ havası uyandıran Ercan Çitlioğlu, ketum davranacakmış gibi görünmesine karşın, en mahrem konularda en çarpıcı açıklamaları yaparak insanı şaşırtır.
5. Deniz Baykal derim de başka bir şey demem. O bir reklam araları ustasıdır. Kısa sürede en iyi sosyalleşme şampiyonudur. En olmayacak mevzularda harika espriler çıkarır. ‘Hadi programdan sonra âlemlere akalım’ deseniz, hiç düşünmeden ‘Tamam’ der. Kafa dengi bir arkadaş gibi davranır. Reklam arasında performansını değerlendirtir, olumlu görüşler karşısında şen şakrak hale gelir.
6. Belirli bir programdan söz edemeyeceğim ama sık maruz kaldığım şu duruma işaret edebilirim: Bütün konuklar upuzun konuşmaya meraklı. Belirlenen konu yerine bambaşka mevzulara dalınıyor. Sözler kesilemiyor. İşte bir programcının en çaresiz olduğu an budur…

MELİH MERİÇ (Basın Kulübü, Habertürk)
1. Erkan Mumcu. Konuyu fundamental olarak sorgulamaya başlar. Bizi, kafasındakileri tartışmak için kullanıyor mu diye düşünürüm. Normali politikacının görüşlerinin daha önce tartışılmış ve karar verilmiş olarak önünüze gelmesidir. Oysa Erkan Mumcu stüdyoda düşünmeye başlar. Bazen soru sorana, sorusunu unutturur.
2. Deniz Baykal. Cevabını, olayın bütün background’unu anlatmadan veremez. Beş dakika geçtiğinde henüz giriş bölümündedir. Araya girdiğinizde “Bir dakika, keyfini çıkarayım” der. Konuyu ilk kez duyuyormuşsunuz gibi baştan anlatır.
3. Bütün diplomat polikacılar böyledir. Onur Öymen, Nüzhet Kandemir, Deniz Bölükbaşı. Mesleki müktesebatları nedeniyle, asla sizin ajandanıza uymazlar. Ne konuşacaklarını önceden belirler, hazırlandıkları şeyi anlatırlar.
4. Bülent Arınç. Söyleşiye gayet soğukkanlı başlar. Yaptığı hazırlıktan rahatsız olur, koyduğu sınırı geçemeyeceğinizi düşünürsünüz. Ancak bir anda bütün düzlem değişir ve ummadığınız kadar iyi sonuçlar alırsınız. Askerler de böyledir.
5. Mehmet Ağar. Reklam aralarında gazetecilerle çok iyi iletişim kurar. Gerginliği alır, güven verir. Bir önceki aranın negatif havasını mutlaka değiştirir. Güvendiği dostlarıyla telefonla konuşur, nasıl bulduklarını sorar, gelen öneriler doğrultusunda stratejisini değiştirir.
6. Programa katılanların farklı görüşlerden olması yaşamsaldır. Bazen hesabınız tutmaz veya konuklar bir biçimde anlaşırlar veya o gün empatiyi tercih ederler. Ve siz kara kara düşünürsünüz, ben bu işin içinden nasıl çıkacağım diye. ‘Conflict’ yoksa, o programdan bir şey çıkmaz.

HALUK ŞAHİN (Yüksek Siyaset, TV8)
1. Doğu Perinçek. O başka bir boyutta siyaset yapıyor. Yaşar Nuri Öztürk-o da!
2. Süleyman Demirel. 9. Cumhurbaşkanı’nın ve Türkiye’de siyasetin geride kalan tek kurdunun sözü nasıl kesilebilir ki!.. İlhan Kesici… Saha kenarında beklerken o kadar çok anlatacağı şey vardı ki…
3. Erkan Mumcu. Kendi sohbetinden hoşlanıyor sanki.
4. Muhsin Yazıcıoğlu.
5. Yılmaz Büyükerşen. Zafer Üskül ve Deniz Bölükbaşı-maalesef sigarayla!
6. Sadettin Tantan. Ne dediğini hiçbir zaman tam olarak anlayamadık. Farklı terminoloji ve dekoder meselesi sanırım.

OĞUZ HAKSEVER (Liderler Turu, NTV)
1. Dönüp dolaşıp sözü hep liderine getiren BTP Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil.
2. Deniz Baykal. Kendisine göre gerektiğinde lafını bitirmediğini söyleyip devam eder.
3. Deniz Baykal. “Ne yapacaksınız?” sorusuna yanıt olarak iktidarın yapmadıklarını anlatır.
4. Bağımsız Türkiye Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil. Lideri Haydar Baş’ın ne kadar önemli, dünya çapında bir iktisatçı olduğunu anlattı.
5. Mehmet Ağar. Bürokratik kıdeminden ötürü olsa gerek, yayın sırasında ne kadar sıkıştırma soru sorulursa sorulsun, aralarda habercilerle iyi diyalog kuran bir siyasetçiydi.
6. Çaresizlik pek hissetmedim ama soru yağmurunu organize etmekte zorlandığım Cem Uzan yayını.

ÇİĞDEM ANAD (Siyaset Hakkında Herşey, NTV)
1. Erkan Mumcu.
2. Deniz Baykal.
3. Bu tip konuklar çoktur ama programın ortalarına doğru sözleri tükenmeye başlayınca sorulara yanıt vermek zorunda kalırlar.
4. Rıdvan Dilmen.
5. Ertuğrul Günay.
6. Yok.
Son yıllarda konuklar sıkıştırılmayacakları programlara çıkmak istiyorlar. Eleştirel soruları yönlendirecek programcılardan uzak duruyorlar, dolayısıyla iyi röportajcıların işi zorlaşıyor. Konukları istemedikleri konulara hiç girmeyen röportajcılar ise kazanıyor. Gündemin ön sıralarındaki konukları programlarına kolayca çıkarabiliyorlar, yani al gülüm ver gülüm. Bu programların sonunda ise sadece laf kalabalığı ortaya çıkıyor.

Deniz Baykal Star’da canlı yayında…

Haber5

VİDEOLARI  İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Temmuz 19, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye, Video

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: