VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

YÖK’e bir tokat daha!


Türkiye’de başörtülü olduğu için okuyamayan Tuğba, Liverpool Üniversitesi Genetik Mühendisliği Bölümü’nden birincilikle mezun oldu! Türkiye’de okuyamadı İngiltere’de birinci oldu

Tuğba Yumak adlı Türk kızı, özel davetle girdiği Liverpool Üniversitesi Genetik Mühendisliği Bölümü’nü birincilikle bitirerek mezun oldu. Üniversite öncesi 6 forumu birincilikle bitirdiği için Liverpool Üniversitesi’nden özel davet alarak eğitimini İngiltere’de sürdüren Tuğba Yumak, Genetik Mühendisliği Bölümü’nü birincilikle tamamladı. Şimdi çeşitli üniversitelerden doktora teklifleri alan Tuğba, akademik çalışmalarına devam edecek.
ÖZEL ODA TAHSİS EDİLDİ

Başörtülü olduğu için Türkiye’de üniversite eğitimi alma imkanı olmadığından akademik çalışmalarına yine İngiltere’de devam edeceğini söyleyen Tuğba, “Liverpool Üniversitesi’ne girişte ve öğrenim dönemi boyunca başörtüm hiçbir zaman sorun olmadı. İngiltere’ye 15 yaşımda gelmiştim ve o zaman girdiğim okulun müdürü başörtüme karışmadığı gibi, dini vecibelerimi yerine getirebilmem için bana özel oda tahsis etti. Ne lisede ne de üniversite hayatım boyunca tesettüre uygun giyim tarzıma saygısızlık edildi. Üniversite diplomamı alırken de hiçbir sorunla karşılaşmadım” dedi.

Gönlünde yatanın akademik hayatını Türkiye’de sürdürmek yönünde olduğunu dile getiren, ancak kıyafeti nedeniyle bunun mümkün olmadığına dikkat çeken Tuğba, “Gönül isterdi ki tecrübemi kendi ülkemdeki gençlerle paylaşayım. Ama şartlar bizi yurtdışına savurdu. Yabancı bir ülkede de olsa eğitimimi ve kariyerimi sürdüreceğim” diye konuştu.

Aslen Konyalı olan ve bir dönem İngiltere İslam Kültür Merkezi’nin başkanlığını yapan İlhami Yumak’ın kızı olan Tuğba Yumak, eğitim hayatı boyunca ailesi ve Türkiye’ye faydalı olmayı hedeflediğini sözle-rine ekledi.

Reklamlar

Temmuz 19, 2007 - Posted by | Diğer, Eğitim, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Türkçe, Turkiye, Yök, Yorumsuz

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: