VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Din Subaylığı Raporu


“Asker, ailesi, vatanı ve değerleri için gözünü kırpmadan ölüme gidebilen insan demektir. Bunun için iyi bir eğitim, tecrübe, gelişmiş teçhizat ve manevi motivasyona ihtiyacı vardır. Tarihte nice kalabalık ve mücehhez orduların, küçük ama moral ve motivasyonu iyi ordular tarafından darmadağın edildiklerini biliyoruz. Yine panik ve moral bozukluğunun başladığı zamanlarda savaşan askerlerin ellerindeki modern silahları bırakıp kaçtıklarını ve bozguna sebep olduklarını da biliyoruz.

Bir insan, ölümle burun buruna gelerek, gerektiğinde bütün sevdiklerini, hayallerini ve istikbalini göz ardı ederek nasıl kendini feda edebilir? Bunun için değişik uygulamalar denenmiştir. Askere alkol, cesaret hapı veya zevkine hitab eden bazı vaadlerle geçici moral verilebilir. Ancak ölüm söz konusu olduğunda bu tip uygulamaların çok uzun etkili olmayacağı açıktır.

Ölmeyi emretmek zor iştir. Din ve milli duygular takviye edilmeden bu başarılamaz. Şehadet hem dini hem de askeri bir rütbedir. Muharip askerlere bu rütbenin şerefi ve Ahirette kazanacakları anlatılmazsa, inandırılmazsa orduların harp gücü kesinlikle zayıflar. İstisnalar dışında bu hep böyle olmuştur.

Dosyamızda özet olarak anlattığımız gibi, dünya ordularında bu hizmet din subayları tarafından yerine getirilmektedir. Din subaylarının yanı sıra ilave olarak sivil din görevlileri de bu hizmeti verebilmektedirler.

Bu subaylar din eğitiminin yanında askeri eğitim de alarak ordulara katılmaktadırlar. Hiyerarşik yükselmeleri ise ülkelere göre değişmekle beraber, generalliğe kadar olabilmektedir.

Bu işin laiklikle de alakası yoktur. Misal olarak Fransa’yı zikredebiliriz. Fransa’da yaklaşık bin askere (muhtelif dinlerden) bir din subayı düşmektedir. Diğer gelişmiş ülkelerin ordularında da durum bundan çok farklı değildir.

Bu çalışmanın eksik bir yanının olduğunun farkındayız. Birçok ülkeden bahsederken, ülkemizden verecek bilgi ve fotoğraf bulamadık. Zaten bu kısa raporun hazırlanma amacı da  Türkiye’de neden din subaylığı uygulaması olmadığını sormak ve gerekliliğini ilgililere hatırlatmaktır”.

Saygılarımızla

Yusuf Ziyaettin SULA
ÖNDER Genel Başkanı

<!– var prefix = ‘ma’ + ‘il’ + ‘to’; var path = ‘hr’ + ‘ef’ + ‘=’; var addy84930 = ‘baskan’ + ‘@’; addy84930 = addy84930 + ‘onder’ + ‘.’ + ‘org’ + ‘.’ + ‘tr’; document.write( ‘‘ ); document.write( addy84930 ); document.write( ” ); //–>\n baskan@onder.org.tr <!– document.write( ‘‘ ); //–> Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır <!– document.write( ” ); //–>


Raporun tamammına ulaşmak için tıklayınız

Temmuz 21, 2007 - Posted by | Askeriye, Diğer, Eğitim, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: