VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Seçimlerde yaşanan ilginç hadiseler


Sertleşen üslupları, ilginç polemikleri tarih kaydetti. İşte seçim sürecinin unutulmazları arasına giren olaylar ve seçime damgasını vuran sözler:Türkiye oldukça sert geçen bir seçim dönemine şahitlik etti. Liderler, birbirlerine karşı ağır suçlamalar yöneltirken, hafızalardaki tazeliğini uzun yıllar koruyacak gelişmeler elde kaldı. MHP lideri Bahçeli’nin Erzurum mitinginde kürsüden fırlattığı ‘urgan’ belki de bu seçimin en önemli hadisesi. Başbakan Erdoğan’ın ‘Apo’nun idamıyla’ ilgili suçlamalarına kızan Bahçeli, korumasına Samanpazarı’ndan aldırdığı ipi, “Oğluna gemi alacak paran var, ip mi bulamıyorsun? Al sana ip, al da as.” diyerek attı. Erdoğan, “İktidardayken isteseydin millet sana ip alırdı. O zaman niye asmadın?” şeklinde karşılık verirken; CHP ve DP de Bahçeli’nin tavrını eleştirdi. Bahçeli ise, “Suçlamalar karşısında mesaj verdim.” dedi. MHP lideri ayrıca, tek başına iktidara gelmeleri halinde idamı yeniden getirecekleri, Apo için referanduma gidecekleri sözünü verdi. Mazot fiyatları, bu seçimin öne çıkan vaadi olurken, espri konusu da yapıldı. Genç Parti’ye ait bu vaadi kullanan CHP ve MHP, mazotun fiyatını 1 YTL’ye düşüreceğini açıkladı. Bunun ekonomik dengeler açısından ne kadar gerçekçi olup olmadığı tartışılırken Başbakan Erdoğan’dan Antalya mitinginde ilginç cevap geldi. Erdoğan, CHP lideri Baykal’ın 70’li yıllarda enerji bakanı olduğu dönemde mazotun karneyle verildiğini hatırlattı ve bu karnelerden birini halka gösterdi. Başbakan ayrıca, bir vatandaşın kendisine verdiği 1946 yılına ait ekmek karnesini de kullandı.

70 yaş polemiği: Liderlerin yaşı, ilginç polemiklerden biriydi. Ekmek karnesi tartışması alevlenince Erdoğan, 70 yaşındaki Baykal’ın o günleri iyi bildiğini söyledi. Baykal, “Daha 70 olmadım. Olsam ne fark eder, sen olmayacak mısın?” karşılığını verdi. Erdoğan’ın Baykal’ın mitinglerden ziyade televizyon programlarını tercih etmesini eleştirmesi siyasi literatüre yeni bir kavramı daha soktu. Başbakan’ın ‘ehlikeyf’ benzetmesine CHP lideri bir hayli alındı. “Ne ehlikeyfi, meyhaneye bile gitmem” dedi.

Rodos’a yüz, Hakkari’ye yürü: Liderler, iddialarını iddialı sözlerle süslerken hemen karşı hamleler geldi. Baykal, seçimi kazanamaması durumunda Rodos’a kadar yüzeceğini, Ağar ise Edirne’den Hakkari’ye yürüyeceğini söyledi. Her iki lidere Başbakan’dan cevap gecikmedi. Gergin ortamı biraz olsun yumuşatan esprilerdi bunlar: “Baykal yüzmeye, Ağar yürümeye şimdiden başlasın. Ancak varırlar.”

Özal gibi çekilme resti çekti: En ciddi bombayı Erdoğan patlattı. Tek başına iktidar olamaması durumunda siyaseti bırakacağını açıkladı. Baykal ve Bahçeli’nin aynı sözü halka vermeleri çağrısında bulundu. İki lider de, bu manevra karşısında temkinli davrandı. Baykal, “Artık gidici olduğu tescillendi.” derken, Bahçeli, “Siyasi eceli gelmiş.” ifadelerini kullandı.

Dürüstsen kardeşini ve babanı getir: GP lideri Cem Uzan ile Başbakan arasında ‘İmar Bankası’ tartışması yaşandı. Uzan’ın “2003’te ağabeyimden ne istedin, açıkla.” sözlerine Başbakan, Uzan’ın kardeşinin, ÇEAŞ ve Kepez’in geri verilmesini istediğini, buna karşılık, “Siz önce borçlarınızı ödeyin, sonra bunu tartışırız” diye cevap verdiğini belirtti. Erdoğan, “Önce kardeşini ve babanı Türkiye’ye getir.” çağrısı yaptı.

‘Gemicik’ tartışması: Başbakan Erdoğan’ın oğlunun aldığı gemi, muhalefetin meydanlara taşıdığı polemikler arasında yer aldı. Erdoğan, “Gemi var, gemicik var.” şeklindeki sözleriyle cevap verdi. Baykal fırsatı kaçırmadı ve, “Gemiciğin boyu 94 metre, yakanıza takın.” dedi.

Altın vuruş: Muhalefet, muhtaç ailelere ihtiyaç malzemesi dağıtılmasını ‘seçim rüşveti’ saydı. İktidarın, seçmene altın dağıttığı iddiası ortaya atıldı bu arada. Baykal, “Yardım malzemelerini alın; ama oy vermeyin. Oy verirseniz haram olur.” dedi. Başbakan, fakirlere 4,5 yıldır yardım yaptıklarını söyledi ve sordu: “Baykal bundan niye rahatsız?” Ardından ekledi: “Altın dağıttığımızı ispatlamazsa Baykal namerttir.”

Sergen Yalçın, Eskişehirspor’da: AK Parti’nin Eskişehir adayı Kemal Unatıkan, renkli bir kampanya yürüttü. Futbolun sevildiği ilin takımı Eskişehirspor’a Sergen Yalçın gibi bazı 1. Lig oyuncularını transfer ettiren Unakıtan, hızını alamadı, “İsteyin Alex’i, Ronaldinho’yu da alayım.” dedi.

CHP başörtüsü dağıttı: Eski seçimlerin alevli tartışmalarından biriydi başörtüsü sorunu. Bu kez, DP lideri gündeme getirdi ve ‘çözeceğiz’ vaadinde bulundu. Son haftalarda da Bahçeli aynı vaadi verdi. Bu arada, ilginç bir gelişme yaşandı. Yasağın yılmaz savunucusu CHP, Yozgat’ta halka başörtüsü dağıtttı.

Talihsiz kazalar yaşandı: CHP liderini taşıyan helikopterin pervanesi koptu. Olayda bir vatandaş hayatını kaybetti. Bahçeli’nin Manisa’da dinlendiği otelin asansörü fazla kişi binince düştü. Bazı partililer yaralandı. Ağar’ın Isparta mitinginde seçim otobüsünden düşen vatandaşın parmağı koptu.

Bahçeli Konya’da: ‘Sevgili Bursalılar’: Liderler, sert polemikler arasında dil sürçmelerine de imza attı. Baykal, Bolu’da Başbakan’ın oğlunun gemisinden bahsederken, ağzından, “Gemicikmiş, sevgili Bolucuklular.” sözleri çıktı. Bahçeli’nin meydanı dolduran Konyalılara, “Sevgili Bursalılar” diye hitap etmesi de kalabalığa tebessüm ettirdi.

CHP’nin fason ilan gafı: CHP, gazete ilanlarıyla hükümeti köşeye sıkıştırmaya çalışırken büyük bir gafa imza attı. Bir ilanda, “Yalanını da al git” vurgusuyla esnafın perişan edildiği mesajı işlendi. Ancak, ilanda fotoğrafı kullanılan işyerinin kapanmadığı, taşındığı için boşaltıldığı anlaşıldı. CHP sorumluluğu reklam şirketine attı.

En fazla mitingi Erdoğan yaptı:

Başbakan, toplam 54 ile gitti. Hatay, bugün bu rakama eklenecek. Erdoğan, kürsüye spor kıyafetlerle çıktı. Çizgili ve düz gömlekleri tercih etti. Cumhurbaşkanlığında yaşanan mağduriyet alanlara taşınırken Gül, bağımsız mitinglerde halkın karşısına çıktı. 31 miting düzenleyen Baykal’ın Cumhuriyet mitinglerine ev sahipliği yapan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illeri listeye koymaması dikkat çekti. Edip Akbayram, Onur Akın ve Selda Bağcan gibi sanatçılar CHP mitinglerinde sahne aldı. Bahçeli, bugünkü İstanbul mitingi de eklendiğinde 20 ile gitmiş olacak. Takım elbise ve kravatı bırakmayan tek lider oldu. Konuşmalarını, önündeki telli deftere bağlı kalarak yaptı. DP lideri Ağar, 25 ile gitti. Bütün mitinglerde eşi yanındaydı. Erdoğan, Güneydoğu illerinin çoğunda miting düzenlerken, diğer liderlerin daha çok Batı hattını tercih etmesi tartışma konusu oldu.

Renkli karikatürler: Çizgi roman kahramanı Red Kit ve Daltonlar ile Maskeli Beşler de seçime malzeme oldu. Ağar, Erdoğan’ın Red Kit okuduğunu söyledi. Baykal, “Erdoğan Avarel, ben Red Kit.” esprisi yaptı.

zaman

Reklamlar

Temmuz 21, 2007 - Posted by | Arşiv, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Siyasetçiler, tarih, Türkçe, Turkiye

1 Yorum »

  1. kimin ne mal olduğu aşikar, hala anlamayan varsa o da bu cümledeki 3. kelime kategorisine giriyordur sanırım.

    Yorum tarafından bekir | Eylül 23, 2007 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: