VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Liderlerin sandığında kimler çıktı?


Seçimlerde bakan ve parti genel başkanlarının oy kullandığı sandıklarda hangi partinin birinci çıkacağı merak konusu oldu. İşte merakınızı bitirecek sonuçlar?

CUMHURBAŞKANI SEZER’İN SANDIĞINDAN CHP ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in oy kullandığı sandıktan CHP birinci parti olarak çıktı. Sezer’in eşi Semra Sezer ile birlikte oy kullandığı Birlik Mahallesi’ndeki Ahmet Andican İlköğretim Okulu’ndaki 2073 numaralı sandıktan CHP 161 oyla birinci parti oldu. 268 seçmenin oy kullandığı ve 261 oyunun geçerli olduğu sandıktan, 50 oyla MHP ikinci, 24 oyla AK Parti ise üçüncü parti olarak çıktı.

Diğer partilerin ve bağımsızların aldıkları oylar ise şöyle: ATP: 1 BTP: 1 SP: 3 HYP: 1 ÖDP: 1 GP: 3 DP 7 Hulki Cevizoğlu: 8 Şükrü Erbaş: 1 Sezer’in oy kullandığı sandıkta aynı zamanda Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç ile eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş da oy verdi. Sayım sırasında bir pusuladaki evet mührünün hem CHP, hem de Genç Parti üzerinde görülmesi üzerine kısa süreli bir tartışma yaşandı. CHP’li sandık görevlisi, katlama sırasında mühür mürekkebinin Genç Parti’ye de bulaştığını söylerek, oyun iptal edilmesine itiraz etti. Sandık Kurulu başkanının diğer parti görevlilerine de sorması üzerine oy CHP’nin olarak sayıldı.

TBMM BAŞKANI ARINÇ’IN OY KULLANDIĞI SANDIKTAN AK PARTİ BİRİNCİ ÇIKTI

TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın oy kullandığı sandıktan AK Parti 111 oyla birinci çıktı. Arınç ve eşi Münevver Arınç’ın oy kullandığı ve 323 toplam seçmeni olan, Murat Germen İlköğretim Okulundaki 1012 no’lu sandıkta 300 kişi oy kullandı. Bu sandıkta kullanılan oylardan 294’ü geçerli sayıldı.

Sandıktan 111 oy alan AK Parti birinci sırada çıktı. CHP’ye 69, MHP’ye 61, Demokrat Parti’ye 26, Genç Parti’ye 11, Saadet Partisine 6, TKP’ye 4, Bağımsız Türkiye Partisine 3, HYP’ye 2, Bağımsız milletvekili adayı Şahismail Özocak’a da 1 oy çıktığı bildirildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN OY KULLANDIĞI SANDIKTAN AK PARTİ BİRİNCİ ÇIKTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oy kullandığı seçim sandığında, en fazla oy alan AK Parti birinci oldu. Başbakan Erdoğan’ın oy kullandığı Üsküdar Burhaniye İlköğretim Okulu’ndaki 2165 numaralı seçim sandığında kullanılan oyların sayımı tamamlandı. Buna göre, 303 seçmenin kayıtlı olduğu sandıkta kullanılan 246 oyun 223’ü geçerli, 23’ü de geçersiz sayıldı. Oy kullanma işlemi sonrası oyların partilere dağılımı sonucu AK Parti 154, MHP 26, CHP 19, ATP 3, Saadet Partisi 5, HYP 2, Genç Parti 4, DP 5 oy aldı. Sandıktan bağımsız adaylardan Mehmet Ufuk Uras’a, 3’ü de Adem Aydın’a oy çıktı.

BAYKAL’IN OY KULLANDIĞI SANDIKTAN CHP ÇIKTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal’ın oyunu kullandığı sandıktan CHP birinci parti olarak çıktı. Baykal’ın oyunu kullandığı Antalya Lisesindeki 3275 numaralı sandığın sayımı tamamlandı. Bu sandıkta kullanılan 262 oydan 256’sı geçerli sayıldı.

CHP’ye bu sandıktaki oyların yüzde 44’üne tekabül eden 119 oy çıktı. CHP’nin ardından Ak Parti’ye 53, MHP’ye 45, DP’ye 16, Genç Parti’ye 11, Saadet Partisi’ne 4, İşçi Partisi, Halkın Yükseliş Partisi ve bağımsız aday Kubilay Döşeyen’e 2’şer oy çıktı. BTP ve LP’ye de 1’er oy verildi.

BAHÇELİ’NİN SANDIĞINDAN CHP BİRİNCİ PARTİ ÇIKTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin oy kullandığı Anıttepe İlköğretim Okulundaki sandıktan CHP birinci parti çıktı. Bahçeli’nin oy attığı 4366 numaralı sandıkta toplam 248 oy kullanıldı.

CHP’nin 126, ÖDP’nin 1, GP’nin 3, DP’nin 11, LDP’nin 1, MHP’nin 55, AK Parti’nin 37 oy aldığı sandıkta bağımsız adaylar Mustafa Hulki Cevizoğlu’na 5, Erdoğdu Evrim’e 1, Şükrü Erbaş’a 2 oy çıktı. Bahçeli’nin sandığında 6 oy geçersiz sayıldı.

ORGENERAL BÜYÜKANIT’IN SANDIĞINDAN CHP ÇIKTI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın oy kullandığı sandıkta 138 oyla CHP birinci parti oldu.

Büyükanıt’ın oy kullandığı Çankaya İlköğretim Okulu’ndaki 1125 numaralı sandıktan, 44 oyla AK Parti ikinci, 43 oyla MHP üçüncü partı olarak çıktı.260 seçmenin oy kullandığı ve 248 oyun gereçli sayıldığı sandıkta diğer parti ve bağımsızların aldıkları oylar ise şöyle:
BTP: 1 GP: 8 DP: 6 Hulki Cevizoğlu: 7 Şükrü Erbaş: 1

Aynı sandıkta Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu da oy kullanmıştı.

ZEKİ SEZER’İN SANDIĞINDAN CHP ÇIKTI

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in oy kullandığı sandıktan CHP birinci parti çıktı. Sezer, öğle saatlerinde Çayyolu 2’deki Türkkonut İlköğretim Okulu’nda 1231 numaralı sandıkta eşi ve 2 çocuğuyla oy kullanmıştı. Sezer’in oy kullandığı sandıktan CHP 151 oyla birinci parti çıktı. CHP’yi 63 oy ile MHP, 36 oy ile AK Parti izledi. Genç Parti (GP) 10, Demokrat Parti (DP) 9, İşçi Partisi (İP) 4, Halkın Yükselişi Partisi (HYP) 3, Saadet Partisi 1, Aydınlık Türkiye Partisi ATP) 1, bağımsız aday Sırrı Keleş 4 oy alırken, 3 oyda geçersiz sayıldı. 1231 numaralı sandığa 313 aday kayıtlıydı.

Temmuz 22, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: