VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Halkın yarısı cehenneme bilet aldı


Şamil Tayyar, “SP’nin doğal lideri Erbakan ne diyordu: ‘ AK Parti’ye oy vermek, cehenneme bilet almaktır. Kendi payıma ben de bir günahkarım, cehenneme bir bilet aldım” diyor.

Halkın yarısı cehenneme bilet aldı

Şamil Tayyar’ın köşe yazısı   

Seçim sonuçlarına farklı bir pencere açmak istiyorum. Bir aklı evvel televizyoncu ne diyordu: ‘ Sağcıysanız MHP’ye solcuysanız CHP’ye oy verin.’ Buna Emin Çölaşan, İlhan Selçuk gibi ilaveler oldu. El birliğiyle ‘ CHP=MHP’ sloganı türettiler.

En vahimi, MHP lideri Bahçeli’nin AK Parti’yi destekleyenleri ‘ bölücü’, ‘ hain’ ve ‘ Barzani işbirlikçisi’ olarak tanımlamasıydı. CHP lideri Deniz Baykal çıktı sahneye. AK Parti’ye oy verenler için ‘ günahkar’ dedi.

Saadet Partisi’nin doğal lideri Necmettin Erbakan ne diyordu: ‘ AK Parti’ye oy vermek, cehenneme bilet almaktır.’

Hepsinin hedefinde iktidar partisinin olması doğaldır. Ancak bir partiye oy veren insanları, ‘hain, günahkar, cehennem yolcusu’ olarak tanımlamak, herhalde siyasetin bildik terminolojisinde yoktur.

Bu lafların ışığında bir de sandık sonuçlarına bakalım. AK Parti: yüzde 47. Seçimden önce, ‘ Ne yani toplumun yarısı AKP’li mi?’ diyerek anketlere kızan Okay Gönensin’i tekzip edercesine çıkan bir sonuç.

Şimdi bunu nasıl okumalıyız? Muhalifler haklıysa eğer; Toplumun neredeyse yarısı cehenneme koşar adım bilet alan günahkar ve hainler!

Üzgünüm, kendi payıma ben de bir günahkarım, cehenneme bir bilet aldım!

50 yıllık rekor kırıldı

Sandık sonuçlarının zihinlerde canlandırdığı veciz sözlerden biri, AK Parti’nin ‘ Durmak yok yola devam’ sloganı.

Bir yere kadar doğru, ama ‘ yola devam’ kararı verenler ‘ daha fazla demokrasi’, ‘ daha fazla özgürlük’, ‘ daha fazla refah’ ve ‘ daha fazla iş’ taleplerini de yenilediler aslında. Şu mesajı verdiler: İyi işler yaptınız, daha iyisi için yeni kredi açtık.

Krediyi açarken öylesine güçlü bir destek verdi ki, AK Parti, 50 yıllık sandık rekorunu kırıp geçti. AK Parti; eski DP’den sonra iktidarda üst üste iki seçimde oyunu arttıran ikinci parti olurken, yarattığı oy farkıyla da ilk sıraya yerleşti.

1950 seçimlerinde yüzde 52.68 oy alan DP, 1954 yılındaki seçimde oyunu yüzde 57.61’e çıkarmış, iki seçimdeki oy farkı yüzde 4.93 olmuştu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde yüzde 34.43 oy olan AK Parti, yüzde 47’ye dayandı. Aradaki oy farkı, yüzde 12.5 civarında. İktidarda oylarını bu denli arttıran ikinci parti yok.

50 yıl sonra yeni rekorun adı: AK Parti.

Devlet sandığından

CHP-MHP

koalisyonu çıktı

Önüme gelen ilk sonuçlar arasında Çankaya’dan üç sandık var. Biri Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, biri Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert, Deniz Kuvvetleri Komutanı Yener Karahanoğlu, diğeri Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ’un oy kullandığı sandık.

Devlet erkanı, bu sandıklarda.

Üç sandıktan da CHP birinci çıktı. Toplam 409 oy aldı. İkinci parti MHP. Aldığı oy, 124. Türkiye genelinde yüzde 47 oy alan AK Parti, bu üç sandıkta ancak 103 oya ulaşabildi. CHP, AK Parti’yi 4’e katlarken, MHP bile AK Parti’nin önüne geçti.

Yani, devlet sandığında CHP-MHP koalisyonu vardı.

Bravo Ağar’a

DYP ile ANAP’ı bir araya getirme projesi suya düştükten sonra herkesin ortak kanaati, DP’nin baraj altında kalacağı yönündeydi. Partililer bile zamanla bu gerçeği kabullenmeye başladılar. Tek umutları, yüzde 7’yi geçerek Hazine yardımından yararlanmaktı.

O da olmadı.

Daha sandıkların yarısı açılmıştı ki, Mehmet Ağar’ın istifa haberi ulaştı haber merkezlerine. İlk tepkim şöyle oldu: ‘Bravo, Ağar’a…’

Seçim yenilgilerinden sonra koltuklarına sıkı sıkıya sarılan o kadar genel başkan gördük ki, biraz da şaşırdık doğrusu.

Ümit ederim, Baykal’a da örnek olur.

Reklamlar

Temmuz 23, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: