VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Japonlar : “Başbakan Erdoğan Bu Defa Demir Attı!”


Türkiye’de resmi olmayan medya verilerine dayanarak elde edilen sonuçlara göre iktidar partisi olan AKP 342 milletvekili çıkararak zaferini kesinleştirdi. AKP geçen seçimlere göre %13 daha fazla oy alarak bu seçimlerde %47 oy tabanı yakaladı. Bir önceki seçimlerde 148 milletvekiline sahip olan CHP oy kaybına uğrayarak 111 milletvekiline gerilerken Aşırı Sağ Hareketçi Parti MHP 70 milletvekili elde ederek sahneye çıktı.


Seçimlerden sonra Türk Başbakanı, demokrasi ve laiklikten ödün vermeden ekonomik gelişmeye tam yol devam edeceklerini ifade etti. Bu arada Başbakan, AB sürecinde kararlılıklarını sürdüreceklerini bir kez daha belirtti.


AKP’nin yeni dönemde karşılaşacağı en kritik sınav laik elite karşı daha önce umduğunu bulamadığı cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak. Başbakanın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uzlaşmacı bir tavır sergileyeceği tahmin ediliyor. Yeni hükümetin meclisi devir almasından 30 gün içerisinde yeni cumhurbaşkanının seçilmesi bekleniyor.


23 Temmuz 2007

(Yomiuri Shimbun muhafazakar eğilimli bir gazete olup günlük trajı 10 milyon civarındadır. Japonya’nın en çok satan gazetesidir)

Asahi Shimbun : “Türkiye’de Genel Seçimlerin Fatihi AK Parti!

Aşırı Sağ ise Takipte!”

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kilitlenen Türk siyasi sistemi 22 Temmuz’da çözüm için sandığa gitti. İktidar partisi Ak Parti geçen seçimlere göre oy tabanını 13 puan arttırarak % 46.6 ile rakipsiz olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bir önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerine en çok muhalefet yapan CHP ise % 20.8 ile umduğunu bulamadı. Genel seçimleri parti merkez binasında izleyen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip Erdoğan “Halk Oyunu Demokrasi’den Yana Kullandı” dedi.

Ancak Güneydoğu Anadolu bölgesinde kürt bağımsızlığını öngören DTP yandaşları ve Aşırı Sağ Milliyetçi Parti MHP meclise girmeyi başardı. Bu arada AK Parti’nin oyları ciddi şekilde artarken meclisteki sandalye çoğunluğu azaldı. Türkiye’de %10 barajına dayalı seçim sistemi uygulanıyor.  Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre AKP 340, MHP 71, CHP 111, DTP 24 civarı milletvekili çıkardı.

Bu genel seçimler aslında Kasım 2007’de olması gereken ancak erkene alınan bir seçimdi. Seçimin sebebi ana muhalefet partisinin cumhurbaşkanlığı seçimlerini meclisteki oylamaya katılmayarak boykot etmesi ve islamcı tabandan gelen AK Parti oylarının artmasının askerde endişe meydana getirmesi sonucunda sistemin kilitlenmesi idi.

Ancak AK Parti Cumhurbaşkanını seçmek için gerekli olan meclisteki koltuk sayısının 3/2’sini yine bulamadı. Yönü ABD ve AB’ye dönük olan AK Partinin MHP, DTP ve CHP ile bir konsensus’a varması çok kolay olmayacak.

AKP’nin Cumhurbaşkanı seçimini referanduma götürüp götüremeyeceği bile şüpheli görünüyor.

23 Temmuz 2007

(Asahi Shimbun sol görüşlü bir gazete olup günlük trajı 8 milyondur. Reyting’de Japonya’nın ikinci büyük gazetesidir)

Mainichi Shimbun : ”Siyasi Kurnazlığı Kullanan Taraf AK Parti Oldu. İktidarın Salt Başarısı..”

Avrupa ve Amerika’ya endekslenen ve yüksek bir  ekonomik büyüme elde eden AK Parti iktidarı  halktan büyük bir güvenoyu aldı. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması Türkiye’de bir devlet politikası. Laikliğin tehlikede olduğunu savunan CHP muhalefeti halkı bu defa ikna edemedi. 

Sonuç AK Partinin zeki galibiyeti ile sonuçlandı.

Kasımda yapılması gereken genel seçim süreci CHP’nin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığını kabul etmemesi ve meclisin cumhurbaşkanını seçmek üzere 22 Temmuz’da erken genel seçimlere gitmesi ile başlamıştı.

Ancak AK Parti, muhalefet partisine karşı psikolojik savaşı çok akıllıca kullandı. Ani bir zamanlama ile erken seçime giden AK Parti normalinden daha yüksek bir oy tabanına kavuştu.  CHP’nin Gül’e karşı tavrı seçmeni daha da AKP’ye yaklaştırdı. AK Parti özellikle AB sürecinde işlettiği dış politika ve Türkiye’de yaşayan Kürt azınlıklara karşı ortaya koyduğu ılımlı tutum ile dikkat çekmişti. Ancak son zamanlarda tırmanan PKK terörü bu seçimlerde MHP’yi meclise sokmaya yetti.  Irak sınırındaki Türk ordusunun MHP baskısı ile PKK terörünün üzerine daha kararlı gideceği düşünülüyor.

23 Temmuz 2007

(Mainichi Shimbun liberal, sol görüşlü bir gazete olup günlük trajı 4 Milyon baskı seviyesindedir. Japonya’nın en çok satan üçüncü gazetesidir)

***
Chunichi Shimbun: “Türkiye Genel Seçimlerinde Islamcı İktidar Oy Çoğunluğunu Aldı!

Laikliği devlet politikası olarak benimseyen Türk seçmen 22 Temmuzda seçim sandığına gitti. NTV televizyonu’ndan alınan bilgiye göre AK Parti oyların %46 sını alarak çoğunluğu sağladı. AK Parti 340 milletvekili çıkararak tek başına iktidar olmak için yeterli sayıda oyu buldu. 2002 seçimlerinde oy kaybına uğrayan MHP bu seçimde 70 milletvekili çıkararak tekrar sahnede yerini aldı.

Seçim sonrası konuşan AK Parti Lideri ve Başbakan Erdoğan: “Bu seçimle sorumluluklarımız daha da ağırlaştı” ifadesinde bulundu. Ana muhalefet partisi CHP, geçen seçimlerde 148 milletvekili çıkarırken bu seçimlerde en az 35 vekil kaybına uğradı. Laik söylemlerle siyaset yapan CHP ve diğer muhalefet partileri bu defa büyük bir strateji hatası yaparken halk son 5 yılda Milli Geliri ikiye katlayan AK Parti’ye bir dönem daha güven oyu verdi. Bağımsızlar listesinden meclise giren DTP yaklaşık 24 milletvekili ile meclise girmeyi başardı.

23 Temmuz 2007

(Chunichi Shimbun Toyota’nın merkezi bulunduğu Aichi Eyaletinde sirküle edilen bölgesel bir gazetedir)

Murat Erdem-Japonya
financialwindows@yahoo.com

Reklamlar

Temmuz 23, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: