VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Liderler kendi kalelerinde vuruldu


AK Parti, Baykal’ın memleketi Antalya’da 5, ‘solun kalesi’ İzmir’de 9, Bahçeli’nin seçim bölgesi Osmaniye’de 2, Ağar’ın aday olduğu Elazığ’da ise 5 vekil çıkardı. Liderler kendi kalelerinde vuruldu
22 Temmuz genel seçimleri, siyasi partilerin ve liderlerinin “kalesi” sayılan kentlerde de ilginç bir tabloyu ortaya çıkardı.

CHP lideri Deniz Baykal’ın seçim bölgesi ve memleketi olan Antalya’dan çıkan 13 milletvekilinin 5’i CHP’li çıktı. Diğer milletvekilliklerini de AK Parti (5) ve MHP (3) paylaştı. “Solun kalesi” olarak gösterilen illerden İzmir’de de farklı bir durum yaşanmadı. CHP, 24 milletvekilliğinin 11’ini alırken, AK Parti’ye 9, MHP’ye de 4 koltuk düştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce milletvekili seçildiği Siirt’ten AK Parti 2 milletvekili çıkarırken, diğer tek isim bağımsız Osman Özçelik oldu. Erdoğan’ın bu kez 1. bölge 1. sıradan aday olduğu İstanbul’da da 3 bölgeden toplam 70 milletvekilliğinin 38’i AK Parti’ye gitti. CHP’ye ise İstanbul’da 23 milletvekili çıkarabildi.

Tunceli’de parti yok

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin seçim bölgesi ve memleketi olan Osmaniye’de ise 4 milletvekilliği AK Parti ve MHP arasında paylaşıldı. Her iki parti de, ikişer koltuk aldı.

DP lideri Mehmet Ağar’ın aday olduğu memleketi Elazığ ise, AK Parti’nin büyük zafer kazandığı illerden biri oldu. AK Parti, DP’nin de baraja takılmasıyla, 5 vekilliğin tümünün sahibi oldu.
Tunceli’de de ilginç bir seçim tablosu ortaya çıktı. Bağımsız adaylar Kamer Genç ve Şerafettin Halis milletvekili olurken, bu ilden hiçbir parti TBMM’ye temsilci göndermeyi başaramadı.

Reklamlar

Temmuz 23, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: