VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

SEÇİM SONUCUNA BATI’DAN 2 İLGİNÇ YORUM


Türkiye siyasetini yakından izleyen yorumcular bugünkü tabloyu nasıl değerlendiriyor? İşte 2 farklı değerlendirme…

BBC Türkçe Bölümü’nden Ayça Abakan, bu soruları Fransız araştırmacı, yorumcu ve yazar Olivier Roy ile Financial Times gazetesi yazarlarından David Gardner’a sordu.

BBC: Sayın Roy, Sizce Türkiye’de seçmen, Avrupa’ya nasıl bir mesaj vermiş oldu?

Olivier Roy: “Elde ettikleri başarının düzeyi, AK Partiye oy verenlerin sayısı beni şaşırttı. Ben yüzde 40 dolayında oy toplamalarını bekliyordum, yüzde 46-47 oranında değil.

“Seçimin sonucu, AKP adına, kesin bir mesaj veriyor, ki o da bu partinin sadece bir defalığına, tesadüfen seçilmiş olmadığı, seçmenlerden yıllardır, düzenli olarak destek aldığıdır. İkinci mesaj ise, Türkiye’deki lâik çevreler ve ordunun AKP’ye karşı bir koalisyon oluşturma çabalarının başarısızlığa uğradığıdır. Üçüncü olaraksa, AKP’nin Avrupa Birliği’ne ilişkin kararlılığı öne çıkıyor. Avrupa açısından bu, Avrupa Birliği’ni gündeminde tutan meşru bir parti olarak AKP ile iş görmek anlamına geliyor.

BBC : Peki sizce Avrupa Birliği, Türkiye’nin bu bir bakıma bu seçim sonuçlarıyla teyit edilmiş olan siyasi kadrosuyla birlikte çalışmaya devam edecek mi?

Olivier Roy: “Evet. Ancak, Avrupa’nın tutumu bir hayli karmaşık. Bir bakıma iyi bir haber bu, zira böylece demokratik yollardan seçilmiş bir Müslüman ülke olabileceğini görüyor; yani, hem İslam mümini, hem de demokrat olunabileceği anlaşılıyor. Bu, Avrupa Müslümanları açısından olumlu bir gelişme.

“Diğer yandansa, Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olmadığını düşünenlere yeni bir koz verilmiş oluyor. Avrupa Hristiyanları ve sol kanattki lâikler, ‘bakın Türkiye bir Müslüman ülke ve Avrupa’da yeri yok’ tezini desteklemek için bu durumu kullanabilirler. Dolayısıyla Avrupa açısından bu seçimlerin sonucu biraz muğlak. Hem iyi, hem de kötü bir haber.

“Avrupa şimdi, bir seçimle karşı karşıya. Şimdiye dek lâiklikle demokrasinin birlikte yürüdüğü düşünülüyordu. Ama eğer Türkiye’de bir darbe ya da yumuşak bir darbe olursa, bu, tıpkı Tunus ve diğer bazı ülkelerde olduğu gibi, lâikliğin demokrasiyle değil, otoriter yönetimle ilişkili olduğu anlamına gelecektir. Dolayısıyla Avrupa, değerlerinin sıralamasında demokrasiye öncelik verilmesi, lâikliğin ikinci sırada geldiğini anlaması gerekir.”

Financial Times gazetesi yazarlarından David Gardner da, Recep Tayyip Erdoğan iktidarının bunca büyük bir başarı elde etmesini beklemediklerini kaydetti ve seçim sonucundan Avrupa’nın ve Londra’nın algılaması gereken mesajları şöyle değerlendirdi:

David Gardner: “Bence sonuç, çeşitli mesajlar veriyor. Birincisi, Türkiye’deki seçmenin istikrar istediği. İkinci olaraksa, Türkiye toplumunda gözlenen değişim, iktidarın yeniden dağılımı. Yani aslında kırsal kökenli olup giderek daha fazla kentli hale gelen geleneksel unsurlar, bir bakıma Anadolu’nun orta sınıfları, iktidardan pay istiyordu ve bunun yolunu AKP’de buldu.

“Üçüncü ve çok önemli bir başka mesaj da şu: Seçmenlerin Kemalist Cumhuriyet’in birçok değerine bağlı olduğuna kuşku yok ve demokrasiye de son derece bağlılar. Ve bu sonuçla, demokratik sürece müdahale etmeye çalışmış olan generaller, sert şekilde reddedilmiş olundu.

BBC: Peki ya bundan sonrası? Avrupa Birliği, önümüzdeki süreçte AKP önderliğindeki bir Türkiye ile pazarlık etmekte zorlanacak mı? Değerler çelişkisi yaşayacak mı?

David Gardner: “Bunun çok çok uzun bir yol olarak görüldüğünü unutmayın. Bu yola adım atıldığında bunun on yıldan az bir sürede gerçekleşmeyeceği, 15 yıla uzamasının daha büyük bir olasılık olduğu biliniyordu. Böyle bir süre içinde de çok şeyler olabilir.

“Bence şimdi, Türkiye’nin Avrupa emelleri bakımından olumlu bir durumla karşı karşıyayız. Son dönemde bu süreç her iki tarafta da gerileme kaydetmişti. Türkiye’nin üyeliği konusundaki destek azalmıştı.”

bbc

Reklamlar

Temmuz 23, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: