VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Emekli Org. Edip Başer’e göre Gül niye aday olamaz?


Emekli Org. Edip Başer, AK Parti’nin seçim zaferini yorumladı. “Halkın tercihine saygıdan başka çare yok” diyen Başer, Gül’ün neden Köşk adayı olamayacağını da açıkladı:

Başer'e göre Gül niye aday olamaz?

İtalya’daki günlük gazetelerden La Repubblica, bugünkü sayısında, Türkiye’deki genel seçimler sonrasında oluşan siyasi atmosferle ilgili olarak Emekli Orgeneral Edip Başer’le yapılmış bir söyleşiye yer verdi.

Başer, söyleşisinde askerlerin, Başbakan Erdoğan’ın seçim sonrasında verdiği uzlaşı mesajlarından memnun olduğunu, sandıktan çıkan net sonuca saygı göstereceklerini belirterek, ”AK Parti net galibiyet kazandı. İnsanların büyük bölümü tercihini muhafazakarlardan yana kullandı. Bu tercihe saygıdan başka çare yok” dedi. Başer, “Askerlerden Uyarı: Müdahaleye Her An Hazırlar” başlığıyla sunulan söyleşide, Türkiye’de gerekirse ordunun müdahalesinin de söz konusu olabileceğini ileri sürerek, “Cumhurbaşkanını belirlemede durum raydan çıkarsa ordu yine müdahale edebilir.

Bunu, nisan sonunda internette bildiri yayımlamaya oranla farklı bir şekilde de yapabilir. Ama Başbakan Erdoğan’ın işi böyle kritik bir noktaya taşıyacağını sanmıyorum. Askerler, kendisinin seçim sonrasında verdiği uzlaşı mesajlarından memnundurlar ve sandıktan çıkan net sonuca saygı göstereceklerdir” ifadesini kullandı. Başer, genel seçimin sonucunuysa “Söylenecek fazla bir şey olduğunu sanmıyorum:

AK Parti net galibiyet kazandı. İnsanların büyük bölümü tercihini muhafazakarlardan yana kullandı. Bu tercihe saygıdan başka çare yok” sözleriyle yorumladı. Emekli Orgeneral Başer, bununla birlikte yeni cumhurbaşkanını belirleme konusunda sorun yaşanabileceği imasında da bulunarak, “İlk engel, yeni cumhurbaşkanını belirleme işi sırasında baş gösterebilir. Ancak Erdoğan’ın seçim sonrasında yaptığı konuşmada, diyalog sinyalleri var. Muhtelif partiler arasında, herkesi memnun edecek bir aday üzerinde mutabakat sağlanabilir diye düşünüyorum. Cumhurbaşkanı, tek bir siyasi kesimi değil, tüm ülkeyi temsil etmelidir” diye konuştu.

GÜL’ÜN CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

Emekli Orgeneral Başer, AK Parti’nin cumhurbaşkanlığı için Abdullah Gül’ü yeniden aday göstermesine ihtimal vermediğini belirterek, “Ben, Erdoğan’ın da Gül’ün de, partinin adayının kamuoyunda yol açtığı tepki neticesinde milyonlarca insanın protesto için meydanlara döküldüğünün bilincinde olduklarını düşünüyorum” diye konuştu. Başer, “Gül neden olmasın?” biçimindeki soruya karşılık olarak da, “Bakın. Gül, harika ve de çok iyi bir insan. Ama başka sebepler var” dedi.

“Mesela, yasalarca kamusal alanlara girişi yasaklanmış olan türban takan bir eşi olması mı?” sorusuysa Başer tarafından şu şekilde yanıtlandı: “Sadece o mesele değil. En azından bu, temel mesele değil. Kendisinin geçmişteki bazı beyanatları, cumhuriyet karşıtıymış gibi bir izlenim uyandırmıştır. İnsanlar kişinin geçmişine bakıyorlar: Bu, zihniyeti anlamak için gerekli.” Başer, Meclis dışından bir kişinin cumhurbaşkanı yapılmasından yana olduğunu da belirterek, “On’larca aday var. Şu an aklıma mesela, Hikmet Çetin geliyor. Ama daha pek çok aday da var. En iyisi, partiler dışından bir isim bulmak” diye konuştu.

KUZEY IRAK’A ASKERİ MÜDAHALE OLASILIĞI

Emekli Orgeneral Başer, Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik bir askeri operasyona olasılığına ilişkin soruya yanıtlarken, bunun ihtimal dışı olmadığını belirtti. Başer, “Bu, Türkiye’nin her an başvurabileceği seçenektir.

İnsanlarımızı öldürenlere karşı bunu yapmaya hakkımız var. Bunun için kimseden izin almamız gerekmiyor” dedi. Başer, Başbakan Erdoğan’ın söz konusu sorunun çözümü için diplomatik girişimlere önem vermesini beklediğine de değinerek, şöyle konuştu: “Erdoğan ve hükümetinden benim beklentim Irak, ABD ve Avrupa’yla bu meseleyle ilgili olarak diplomatik alanda gayret göstermeleridir. Ama her şeyden önce, Avrupa’nın terör örgütü PKK’ya sağladığı siyasi, lojistik ve özellikle de ekonomik desteğin kesilmesi gerekiyor.” Terör örgütü PKK’nın İtalya’da da destek gördüğünü söyleyen Başer, “İtalya, bu sorunla gereken biçimde mücadele etmiyor. Roma’da terör örgütü PKK’nın elemanları var. Bunlar, uyuşturucu ticaretinden gelen kara parayı orada aklayıp terörizme aktarıyorlar” dedi.

AA

Temmuz 24, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: