VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Seçimde sürpriz yapan illerin rengi


Yüzde 46,6 gibi yüksek bir oy oranı ile tek başına iktidar olan AKP herkese sürpriz yaptı. Özellikle bazı illerde sonuçlar çok şaşırttı. İşte sürpriz yaşanan illerin rengi:

AĞRI:Geçen seçimlerde 5 koltuğun 2 sini CHPile paylaşan AK Parti’nin bu seçimde de bağımsız adaylarla koltukları paylaşağı öngörülüyordu.Ancak Ak Parti 5 te 5 yaptı.

———————————————————————–

ANTALYA:Baykal’ın memleketinde Ak Parti geçen seçimlerde kazandığı 5 koltuğu korurken,CHP kalesi sayılan ilde 3 koltuğu MHP’ye kaptırdı.

———————————————————————–

DİYARBAKIR:Geçen seçimlerde baraja takılarak elde ettiği milletvekilleri AK Parti ve CHP arasında paylaşılan DTP, bu seçimlere bağımsız adaylarla girince 4 koltuk kazandı.Ak Parti sadece bir vekilini kaybederken CHP Diyarbakır’da sıfır çekti

———————————————————————–

ORDU-GİRESUN:Fındık ve Cumhuriyet mitindlerindeki tepkiler üzerine Ak Parti’nin bu illerde hezimete uğrayacağı iddia ediliyordu.Ancak AK Parti Giresun’da sadece bir milletvekilini kaybederken,Ordu’da koltuk sayısını aynen korudu.

———————————————————————–

HAKKARİ:Geçen seçimlerde sadece bir milletvekili çıkarabilen Ak Parti’nin bu vekili de bağımsızlara kaptıracağı ve Hakkari’de sıfır çekeceği iddia ediliyordu.Ancak Ak Parti yine şaşırttı ve 1 olan vekil sayısını 2’ye çıkarmayı başardı.

———————————————————————-

İZMİR:En büyük cumhuriyet mitingine ve sahipliği yapan İzmir’de CHP’nin bütün oyları silip süpüreceği AK Parti’nin ise ağır bir yenilgiye uğrayacağı varsayılıyordu.Hezimet şöyle dursun Ak Parti vekil sayını bir artırmayı bile başardı.CHP ise 4 milletvekilini MHP’ye kaptırdı.

———————————————————————
MARDİN: Bağımsız adayların güçlü olduğu illerden olan Mardin’de AK Parti vekil sayısını artırmayı başarırken CHP burada da sıfır çekti.

———————————————————————

SİİRT:Geçen seçimlerde 3 olan sandalye sayısını Ak Parti,CHP ve bağımsızlar arasında paylaştıran Siirt’liler bu sefer Ak Parti’ye 2 ,bağımsızlara ise bir sandalye verdi.CHP’nin esamesi bile okunmadı.

———————————————————————
TEKİRDAĞ:CHP’nin en güçlü olduğu illerden olan Tekirdağ’da CHP tam anlamıyla şok yaşadı.Bir sandalyesini MHP’ye kaptırdı.Ak Parti ise sandalye sayısını korumayı başardı.

———————————————————————

ŞANLIURFA:Yine bağımsız adayların güçlü olduğu illerden olan Ş.Urfa’da Ak Parti tam anlamıyla oyları sildi süpürdü.7 olan vekil sayısını 9’a çıkardı.CHP ise 3 koltuğu kaybederek sıfır çekti.

———————————————————————

YOZGAT:MHP’nin kalelerinden sayılan ve Bahçeli’nin patlama beklediği Yozgat’ta Ak Parti 4 vekil kazanmayı bildi.MHP ise CHP’nin bir sandalyesini çalarak bir vekille yetinmek zorunda kaldı.

———————————————————————

OSMANİYE:Bahçeli’nin memleketinde MHP’nin oyları silip süpürmesi ve 4 te 4 yapması bekleniyordu.Ancak MHP, Ak parti ve CHP’den birer vekil alarak 2 vekille yetinmek zorunda kaldı.

Temmuz 24, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: