VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İran, Suudiler üzerinden mi vurulacak


ABD’nin Suudi Arabistan’a yardım adı altın verdiği 20 milyar dolarlık silah kafalarda soru işaretleri oluşturuken, İran ile ilgili iddialar ortaya atılmaya başlandı…Washington, İran ile Irak konusunda ikili temasların geliştirilmesine ve üst düzey taşınmasına sıcak bakmıyor görünüyor. Amerikalılar, Tahran yönetiminin öncelikle Irak’ta olumsuz faaliyetlerini durdurmasını istiyorlar. İran ise, Irak’taki silahlı grupları koalisyon askerlerine karşı destekledikleri yönündeki Amerikan iddiasını reddetiyor. İki ülke heyetlerinin Irak’ta gerçekleştirdikleri 7 saatlik toplantı sırasında da bu konunun gündeme geldiği belirtiliyor.

İRAN’A KARŞI KANIT YOK

Washington yönetimi, İran yönetimine dönük bu iddialarını somut belge ve olaylarla kanıtlayamıyor. Oysa ki Amerika Birleşik Devletleri’nin en yakın müttefiklerinden Suudi Arabistan’ın Irak’taki şiddet olaylarında rol oynadığına ilişkin kanıtlar olduğu belirtiliyor.

Güvenlik yetkilileri, New York Times gazetesine intihar saldırılarının yüzde 40’ının Suudi Arabistanlı gönüllüler tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Ve Irak’taki yabancı militanların çoğunluğu yine bu ülkeden geliyor.

GÖZLER SUUDİLER’DE

Bu bilgiler Suudi Arabistan Krallığını Amerika’da yeniden eleştiri okların hedefi haline getirdi. Ayrıca bu ilk de değil. 11 Eylül saldırıların ardından da saldırganların çoğunun Suudi Arabistanlı olduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca Usame Bin Ladin ve Amerikan Yönetimi’nin yakın ticari ilişkileri içersinde bulunduğu ailesi de Suudi Arabistanlı.

ABD merkezli Rand Corporation’ın araştırmacılarından Laurent Murawiec 10 Temmuz 2002 tarihinde asıl düşmanın Suudi Arabistan olduğunu ifade etmişti. Bu ülkenin uluslararası terörizmi destekleyen en önemli ülkelerden biri olduğunu savunan Murawiec, Amerika’nın asıl Suudi Arabistan’ı işgal ederek Krallığı yok etmesi gerektiğini söylemişti.

Ancak Laurent Murawiec enerji ihtiyacının karşılanması için öncelikle Irak’ın „özgürleştirilmesinin“ önemine değinmişti.

RİYAD HAREKETE GEÇTİ

Amerikan yönetiminin yakın ticari ilişkiler içersinde bulunduğu Riyad’da bu mesaj çok iyi algılandı ve imaj değişikliğine gidildi. Suudi Arabistan teröre karşı savaşta öncü ülke olarak tanıtıldı ve demokratikleşmeye dönük adımlar atıldığı izlenimi verildi. Ama Suudi Arabistan’ın yıllarca Taliban ve Pakistan’daki radikal dinci kuran kurslarının asıl destekçisi olduğu gerçeği gizlenemedi.

Suudi Arabistan’da her ne kadar Saddam Hüseyin için gözyaşı dökülmese de Irak’ın şiilerin ağırlıklı olduğu ve İran etkisi altında olan bir ülke olma yolunda ilerlemesi rahatsızlık yaratıyor. Riyad İran’ın güçlenmesi ve Krallığın doğu bölgelerinde huzursuzluğa neden olmasından kaygı duyuyor. Bütün bunlar Suudi Arabistan’daki radikal çevrelerin harekete geçmesi için yeterli gerekçeler oluşturdu.

Irak’a gitmek ve artan Şii etkisi ve Amerikan işgaline karşı mücadele etmek çekici bir hal aldı. Bu Krallık tarafından resmen desteklenmiyor. Ama önlenmesi için de gerekli önlemlerin alınmadığı görünüyor. Ayrıca Kral Abdullah, Şiilerin ve Amerika’nın köşeye sıkıştırmaya devam etmeleri halinde Sünnilere destek vereceklerini açıkça söylemekten de çekinmiyor. Kral, Iran’ın maşası olarak tanımladığı Irak Başbakanı Maliki ile görüşmeyi reddediyor.

ABD-SUUDİ YAKINLAŞMASI

Son dönemde yaşanan bu gelişmeler ve günışığına çıkan istihbarat bilgileri Amerika ile Suudi Arabistan’ın müttefiklik ilişkilerinin yeniden gölgelendiğini gözler önüne seriyor. Suudi Arabistan ile ilişkiler Amerika Birleşik Devletleri’nde yeniden tartışma konusu…

Dünya Bülteni – Deustche Welle

Temmuz 28, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Savaş, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: