VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Vekilin cenazesinde 367 boykotu


MHP’den Milletvekili seçilen ancak mazbatasını almadan kazada hayatını kaybeden Prof. Mehmet Cihat Özönder’in cenazesine CHP’den hiçbir milletvekili katılmadı.

Vekilin cenazesinde 367 boykotu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, cumhurbaşkanlığı adaylığına yeşil ışık yakan MHP Lideri Devlet Bahçeli ile ilk teması cenazede gerçekleşti.

MHP’den milletvekili seçildikten sonra mazbatasını almaya giderken trafik kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder’in cenaze namazı Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile MHP lideri Devlet Bahçeli’yi biraraya getirdi. Özönder’in Kocatepe Camii’nde Cuma Namazı sonrası kılınan cenaze namazında Bahçeli ile aynı safta yer alan Gül, Bahçeli’ye başsağlığı diledi.

Cenaze namazına Gül ve Bahçeli dışında İçişleri Bakanı Osman Güneş, eski bakanlar Binali Yıldırım, Mehmet Sağlam, Hikmet Sami Türk, BBP eski Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, MHP genel başkan yardımcıları, yeni seçilen milletvekilleri, Özönder’in eşi Sema Özönder, Hacattepe Üniversitesi’nden Özönder’in arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÜL’E DESTEK

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin iki gazete aracılığıyla yaptığı açıklamada Meclis’teki oylamaya katılacaklarını açıklaması Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde bir kriz konusu haline getirilen 367 şartı konusunda da Türkiye’yi rahatlattı. Bahçeli yaptığı açıklamalarında, “TBMM, cumhurbaşkanlığı seçimi gündemiyle toplandığında MHP Meclis’te yerini alacaktır. Eğer konu Anayasa Mahkemesi’nin son kararına göre 367 sayısı açısından değerlendiriliyorsa, MHP cumhurbaşkanlığı seçiminde orada olacaktır. Bizim anlayışımız budur” diye konuşmuştu.

GÜL BÖLÜKBAŞI İLE SOHBET ETTİ

Cuma Namazı’nı Kocatepe Camii’nde kılan Gül, namaz öncesi MHP’den Ankara Milletvekili Seçilen eski Büyükelçi Demiz Bölükbaşı ile karşılaştı ve bir süre sohbet etti. Gül ve Bahçeli Emekli Albay Hamdi Özkan’ın da cenaze namazını kıldı ve Özkan’ın ailesine de başsağlığı diledi.

MHP’den milletvekili seçildikten sonra mazbatasını almaya giderken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Mehmet Cihat Özönder için görev yaptığı Hacettepe Üniversitesi’nde cenaze töreni düzenlendi.

Tören sırasında tabutun önüne Özönder’in cübbesi konurken, törenin ardından cenaze omuzlar üzerinde cenaze aracına kondu. Bu sırada Özönder’in eşi Sema Özönder, tabutu öptü ve sarıldı.

KARŞIYAKA’DA TOPRAĞA VERİLDİ

Özönder’in cenazesi, cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’na götürülerek, toprağa verildi. Taziyeleri kabul eden Özönder’in eşi Sema Özönder’in sık sık tabuta sarılması dikkat çekti.

Meclis 549 vekil ile toplanacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), trafik kazasında hayatını kaybeden MHP milletvekili Mehmet Cihat Özönder’in yerinin boş kalmasına karar verdi. YSK Başkanvekili Ahmet Başpınar, Özönder’in oy verme günü saat 17.00’den sonra vefat etmesi nedeniyle, yasa gereği Özönder’in yerine kaydırma yapılmayacağını kaydetti. Başpınar, vefat eden Özönder’in milletvekili statüsü kazanıp kazanmadığının sorulması üzerine, milletvekili seçilmenin ayrı, milletvekili statüsü almanın ayrı olduğunu söyledi.

Başbakan’a cevap vermedi

Cenaze namazında MHP Genel Başkanı Bahçeli ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Özönder’in tabutu başında tokalaşarak kısa süre sohbet ettiler. Başbakan’a kırgın olan ve telefonuna cevap vermeyen Bahçeli’nin dün de başsağlığı için arayan Erdoğan’a cevap vermediği öne sürüldü.

Gül’e destek veren Bahçeli’ye CHP’den boykot

Trafik kazası sonucu önceki gün hayatını kaybeden MHP milletvekili Mehmet Cihat Özönder’in cenaze töreni siyasi partiler açısından bir diplomasi harekatına dönüşürken, dünkü törenlere hiç bir CHP yöneticisinin katılmaması anlamlı bulundu. MHP’li yöneticilerin önce “DTP ile Meclis’te hiç bir sorun yaşanmaz” açıklamasının ardından Özönder’in vefat haberi üzerine DTP yöneticileri MHP’ye başsağlığı göndermesiyle iki parti arasındaki iletişim başlamış oldu.

Ancak cenazeye hiç bir CHP’li yöneticilerinin gelmemesi, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda verdiği ılımlı mesajın etkisi olduğu belirtildi. CHP yönetiminin, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda kendilerini yalnız bırakan ve “MHP seçimde Meclis’te olacaktır” diyen MHP lideri Bahçeli’ye bir tavır olarak cenazeye gitmediği öne sürüldü.
 

Reklamlar

Temmuz 28, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: