VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

ABD’nin dağıttığı 190 bin silah kayıp


ABD hükümetinin, 2004 ve 2005 yıllarında Irak silahlı kuvvetlerine dağıtılan 190 bin kadar silahın akıbetinin ne olduğunu bilmediği ortaya çıktı. İşte ABD Sayıştayı’nın şok raporu:

ABD'nin dağıttığı 190 bin silah kayıp

ABD’nin, Irak ordusuna 19.2 milyar dolarlık finansman sağladığı belirtiliyor

ABD Sayıştayı’nın bugün yayımlanan raporunda, “ordunun, Irak Silahlı Kuvvetleri’ne verilen 110 bin adet AK-47 (Kalaşnikof), 80 bin tabanca,135 bin koruma ekipmanı ve 115 bin kaskın akıbetinin ne olduğunu söyleyebilme noktasında olmadığı” belirtildi.

Bu silah ve teçhizatın, Amerikan ordusunun Irak ordusunu yeniden yapılandırmaya çalıştığı dönemde, Haziran 2004 ile Eylül 2005 arasında ortadan kaybolduğu belirtilen raporda, ordunun 2004’ten beri bu silah ve teçhizatla ilgili sistematik olarak kayıt tutmamış olduğunun ortaya çıktığı da kaydedildi.

ABD’liler, düzenli olarak İran gibi başka ülkeleri Irak’taki milislere silah temin etmekle suçluyor.

ABD’nin 2003’ten beri Irak Silahlı Kuvvetleri’ne toplam 19.2 milyar dolarlık finansman sağladığı belirtiliyor.

ABD Başkanı George Bush’un, Irak’taki durumla ilgili olarak kendi partisi içinden bile eleştiri oklarına hedef olduğu bir dönemde yayımlanan raporda, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin, kendi başlarına operasyon yürütmeye yetkin Iraklı birliklerin sayısına ilişkin tatmin edici gelişme sağlayamadığı da ifade ediliyor.

ABD ORDUSU, IRAK’TAKİ SİLAH DEPOLARINDAN KAYBOLAN SİLAHLARIN PEŞİNDE

ABD ordusunun Irak’taki askeri sözcüsü General Kevin Bergner, ABD’nin, Irak’ta bulunan silah depolarından silah satıldığı konusunda bilgileri olduğunu ve konu hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.
Sözcü General Kevin Bergner, Irak’taki silah depolarında bulunan silahların satıldığı ve Irak’ta görev yapan 4 depo sorumlusunun ard arda öldürülmesinin ardından bu kişilerin banka hesaplarında yüklü miktarda para bulunduğu haberleriyle ilgili olarak açıklamada bulundu.

Konunun çok önemli olduğunu ve soruşturma başlattıklarını ifade eden General Bergner, “Irak güvenlik güçlerinin elindeki silahların dışarı çıkması konusunda tahkikat açmış durumdayız. Biz de bu konu hakkında üzüntü duyduğumuzu dile getirmek istiyoruz” dedi. Kaybolan silahların milislerin eline geçmesi ihtimali konusunda ciddi bir araştırma başlattıklarını belirten sözcü Bergner, ayrıca soruşturma konusunda sadece ABD güçlerinin değil Irak güvenlik güçleri komutanlarının da kendileriyle hemfikir
olduklarını ifade etti.
Bergner, “Irak güçlerinde bulunan bazı askerlerin dışarıya silah sattıklarından bizim de haberimiz var. Ayrıca Türk basınının yaptığı haberlerde de takip ediyoruz. Ve bu konu hakkında gerekli soruşturmayı başlatmış durumdayız” dedi.

AA

Ağustos 1, 2007 - Posted by | Amerika, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Pkk, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: