VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İstanbul’u büyük bir deprem kurtarır


Avrupa yakasında tamamlanmak üzere olan sondaj çalışmaları şehrin ancak çok büyük bir deprem sonucu kurtulabileceğini ortaya çıkardı.

Seçimler ve başka nedenler dolayısı ile Türkiye’nin gündeminden çıkan büyük İstanbul depremi ile alakalı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve Avrupa yakasında tamamlanmak üzere olan sondaj çalışmaları şehrin ancak çok büyük bir deprem sonucu kurtulabileceğini ortaya çıkardı.

Yapılan sondaj çalışmaları sonrası tarihi yarım adanın yıllar önce gerçekleşen büyük İstanbul depremi enkazının döküm alanı olduğunun bu çalışmayla ortaya serildiğini kaydeden yetkililer Zeytinburnu, Bahçelievler, Güngören, Avcılar, Silivri gibi birçok ilçenin zeminin çok kötü olduğunun ortaya çıktığını Avrupa yakasında sadece Çatalca ilçesinin kuzeyinin yerleşim alanı olmaya müsait olduğunun ortaya çıktığını söylediler.

Sondaj Verileri Planlara İşlenmeli

Yapılan sondajlar sonrası elde edilen bu verilerin mutlaka imar planlarına işlenmesinin şart olduğunu bu yerlerde inşaat yapmak isteyen insanların bu verilere göre nereye neler yapılacağını bilmelerinin şart olduğu yine bu yetkililer ifade ediyor. İstanbul’da çok büyük bir çarpık yapılaşma bulunduğunu da kaydeden uzmanlar bu çarpıklığın ancak iki şekilde sona erebileceğini; bunlardan birinin savaş diğerinin ise deprem olduğunu savaş çıkması halinde kan davasının ortaya çıkacağını bunun da ileride çok büyük sıkıntılara yol açacağını, oysa olacak büyük bir depremle İstanbul’un kurtulabileceğini, insanlarında bunu Allah’ın takdiri diyerek kabulleneceğini belirttiler.

Tarihi Yarımadayı da taşımak çare değil

Tarihi yarımadada yaşayanları yeni yerleşim alanı olarak Silivri, Büyükçekmece gibi yerlere taşımanın da zeminleri açısından pek fayda sağlamayacağını, taşınmaya kalksa bile ülkenin maddi imkânlarının bunu karşılamaya el vermediğini ifade eden yetkililer; ancak Çatalca’nın kuzeyinin yeni yerleşim alanı olmaya müsait olduğunu ifade ettiler. Avrupa yakasında tamamlanmak üzere olan bu sondaj çalışmalarını yürüten yetkililer; yakında Anadolu yakasında sondaj çalışmalarına başlayacaklarını belirterek Anadolu yakasının Rumeli yakasına göre yerleşim alanı olmaya çok daha müsait olduğunu tahmin ettiklerini söylediler.

Reklamlar

Ağustos 1, 2007 - Posted by | Bilim, Deprem, Diğer, Güncel, Genel, Haberler

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: