VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Üniversite mezunu polis memuru


polis emniyetBizler 5336 sayılı yasayla, 3201 sayılı yasanın ek 24’üncü maddesine göre üniversite mezunu olarak Emniyet Teşkilatı’na alınan polis memurlarıyız. (Amir değiliz mevcut yasal düzenlemelerle de bu gidişle olmayacağımız görünüyor.) Bu nedenle sıkıntılarımıza çare olabileceğiniz düşüncesiyle bu konudan size bahsetmek istiyoruz.

Üniversite mezunu polis memuru

Bizler 5336 sayılı yasayla, 3201 sayılı yasanın ek 24’üncü maddesine göre üniversite mezunu olarak Emniyet Teşkilatı’na alınan polis memurlarıyız. (Amir değiliz mevcut yasal düzenlemelerle de bu gidişle olmayacağımız görünüyor.)

Bu nedenle sıkıntılarımıza çare olabileceğiniz düşüncesiyle bu konudan size bahsetmek istiyoruz. İlk mezunlarımız yaklaşık 2 yıldır büyük çaresizlikler, umutsuzluklar ve ruhsal çöküntü içerisinde çalışıyorlar. Göreve başladıktan sonra geçen 2 yıl içerisinde bu sıkıntılar nedeniyle birçok arkadaşımız uykusundan ve olmayan sosyal yaşantısından vazgeçerek Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) hazırlandı ve kendi alanlarıyla alakalı vergi denetmenliği, kaymakamlık, Milli Emlak uzmanlığı, mimarlık ve devletin diğer memurluklarını kazandılar.

Ancak 3201 sayılı yasanın ek 24.maddesindeki “6 yıl süreyle hiçbir suretle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar” hükmü gereği, bu arkadaşlarımıza muvaffakat verilmedi. Bu arkadaşlar, ruhsal olarak büyük bir çöküntü içerisine girdiler. Bu durum, dolaylı da olsa KPSS sınavına hazırlanan ve teşkilata adapte olmayan (% 85) arkadaşlarda da büyük bir ruhsal çöküntü yarattı. Biz ailelerimizin bize yüklediği sorumlulukları yerine getirerek üzerimize düşen görevi yapıp diplomalarımızı süresinde aldık. Ancak ülkemizde bizlerin hiçbir sorumluluğumuzun bulunmadığı, çarpık politikalar, ekonomik, sosyal ve istihdam politikaları nedeniyle polis olmak zorunda bırakıldık. 2 yıl boyunca çok şey kaybettik. Ülkemiz de çok şey kaybetti.

Üniversite mezunu olmak sanki suçmuş gibi, bize 6 aylık eğitim karşılığında hiçbir akla mantığa sığmayan zorlamalarla 6 yıl mecburi hizmet yükümlülüğü getirildi. Oysa devletimiz, 2 yıl süreyle masraf yaptığı (PMYO) Polis Meslek Yüksek Okulu mezunu polis memurlarına 4 yıllık mecburi hizmet yükümlülüğü getirerek, aynı teşkilat içerisinde çalışan, aynı statüde olan insanlara büyük bir eşitsizlik ve ayrımcılık yapmıştır. Bunun yanında 6 yıl mecburi hizmet yükümlülüğü gibi bir haksızlık daha yaparak, rütbe terfi anlamında da bizleri mağdur etmiştir. Şöyle ki: Emniyet Hizmetleri Sınıfı Rütbe Terfileri Ve Değerlendirme Kurulları’nın Çalışmalarına İlişkin Yönetmelik (R.G. 10.08.2001 R.G Sayısı: 24489), polis memurlarında komiser yardımcılığı kursuna katılabilmek için gerekli olan a) 37 yaşından gün almamak, b) 6 yıl süreyle polis memuru olarak birfiil çalışmak şartları birçok kişiyi mağdur etmektedir.

Örneğin: 1977 doğumlu bir POMEM mezunu polis memuru 6 yıl çalışma şartını t amamladığında 36 yaşında olacağından eğer o yıl sınav açılmazsa bu sınava hiç girme hakkı olmayacaktır. Daha sonraki yıllarda doğanların da sınırlı sayıda bu sınava girme hakkı olabilecektir (Tahminen eğer açılırsa 3-4 kez) ki zaten her yıl komiser yardımcılığı sınavı yapılmamaktadır. Oysa 2 yıllık PMYO’lar ön lisans olarak kabul edildiğinden, bu arkadaşlar mezun olur olmaz 18 yaşında okullara girdiklerinden 2 yıl sonunda 20 yaşında mezun oluyorlar ve 6 yıl fiili çalışma süresini doldurup 26 yaşından itibaren yaklaşık 10 yıl bu sınava ve buna benzer Yurt Dışı Misyon Koruma, BM, NATO sınavlarına giriyorlar.

Şimdi soruyoruz. Bize 6 ay yapılan masraf karşılığında orantısız bir şekilde yüklenilen 6 yıl çalışma zorunluluğu hakkaniyete uygun mudur? Anayasa’nın eşitlik ilkesine, çalışma hürriyeti ilkesine aykırı değil midir? 2 yıl geçmesine rağmen rütbe terfisi konusunda eşitliğe uygun bir düzenleme neden yapılmamaktadır? Neden 6 yıllık mecburi hizmete mahkum bir şekilde zorla çalıştırılıyoruz? Ne gidebiliyoruz ne de kaldığımızda terfi edebiliyoruz.

Sesimizi ancak sizin sayenizde, sizin kaleminiz vasıtasıyla duyurabiliriz. Bu sıkıntılarımızı ancak sizin sayenizde aşabiliriz. Yardımlarınıza ihtiyacımız var.

Reklamlar

Ağustos 1, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Memurlar, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

10 Yorum »

 1. haklısın walla abi…cok gerizekalıca bir düzenleme var bu konuda…dediğin gibi haksızlık var.eşitlik ilkesine uymuyor bu durum..bende 4 yıllık üniversite meezunuyum..polis olmak istiyorum ama adamlar kpss den 80 puan alma zorunlulugu getirmişler…kpss den 80 puan alsam öğretmen olurum zaten..ayrıca merak ediyorum lise meezunu polisleri kpss sınavına soksalar kaç puan alırlar…50 bile alamzlar ama bize 80 alın diyolar…sağda solda bisürü şişko polis cirit atıyolar..bizim gibi dinç,genç ve üniv eğitimi almış kişiler işsiz kalıyor…

  Yorum tarafından özgür biçer | Nisan 13, 2008 | Cevapla

 2. çok iyi oldu bunu okumam.Ben de bu yıl üniversite mezunu oloyorum ve polis olmayı düşünüyordum.artık bu isteğimi bikere daha gözden geçirmeyi düşünüyorum.

  Yorum tarafından lokman köroğlu | Haziran 30, 2008 | Cevapla

 3. BEDEN EGİTİMİ MEZUNUYUM POLİS OLMAK İSTİYORUM AM KPSS SINAVIM ÇOK KÖTÜ GEÇTİ VATAN İÇİN CANİMİ SEVE SEVE VERMEYE HAZIRIM ÇOCUKLUKTAN BERİ HEP POLİS OLMAYİ İSTEMİŞİMDİR AMA BENDEN KPSS PUNI ŞART KOŞMANIZ HAYALLERİMİ YOK EDİYOR.SEVGİLERİMLE MERYEM OSMANİYE MERKEZ

  Yorum tarafından MERYEM | Temmuz 12, 2008 | Cevapla

 4. delizenciler teşekkür ederim hemde çok. Ben üniversite mezunuyum ve kpss sınavım kötü geçti. sizlerin bu sıkıntılarına bir yenisi daha eklendi buda bizim kpss sınavına girmiş olduktan sonra bu sene üniversite mezunu polis alımının son senesi olduğu. son senesi olmasından dolayı ve insanların da kpss sınavlarının kötü geçmesinden dolayı bu sene aşırı bir eğilim olacaktır. bizler de bu ülkemizde faydalı bişeyler yapmak için çabalarken tahsil sorununu hiç hesaba katmamıştık. yardımların için çoooook teşekkür ederim…

  Yorum tarafından Hayrettin SALI | Temmuz 17, 2008 | Cevapla

 5. üniversiteyi bitirdikten sonra polis olan arkadaşım şartların böyle olduğunu bilmiyor muydun..! bu ne saçmalık ya bile bile gidip polis oluyorsunuz ondan sonrada laf ediyorsunuz… bu arada diğer arkadaşım üniversiteyi bitirdim kpss şartı var 2 yıllığı bitirip polis olanlar acaba kaç alır 50 bile alamaz diyor.. bu ne kıskançlıktır ya lütfen kendinize gelin…madem kpssden yeteri puanı almaya gücünüz yetmiyor o kapasite yok girmeyin sınava ya da laf atıcaksınız sizde liseden sonra girseydiniz.. biraz mantıklı olalım lütfen… üniversite mezunları saçma sapan kaprislere girmeyin belirli bir seviyeye gelmeniz lazım zaten..!!!!!!!

  Yorum tarafından ışın | Eylül 9, 2008 | Cevapla

 6. pişmanlık duyacağın bir işe başından kalkışmayacaksın hemde bile bile..!

  Yorum tarafından ışın | Eylül 9, 2008 | Cevapla

 7. boşuna laf kalabalığı yapmaya gerek yok kimsenin polie olma gibi aşırı bi isteği yok ülkemizde bulunan bu ekonomik sıkıntı yüzünden polis olmak istiyoruz ayrıca kpss kazansanız bile ondan sonra genede bitmiyoo bu seferde torpile ihtiyacınız oluyor bizim ülkemiz böyle bir ülke işte

  Yorum tarafından efe | Şubat 3, 2009 | Cevapla

 8. kendini üniversite mezunu olarak tanıtan arkadaşlara bu laflarım sizin gibi birsürü işsiz üni mezunu var hicbirşekilde ne mesleğimize nede 2 yıllık polis okulu mezunlarına laf atmayın hakkınız yok buna madem polis olmak istiyordun liseden sonra girip kazansaydın burda böyle konuşanlar eminim o sınavıda kazanamazdı. Bırakın artık kıskançlığı siz üniversitede kişisel hevesleriniz peşinde koiarken biz pmyo da 2 yıllık okul okuyorduk bizimle kimseyi kıyaslamaya hakkı yok siz yakında akademiylede aramızda fark yok dersiniz çoğunuz akademinin önünden geçemezsiniz kıytırık bölümleri bitirip bize hava atıyonuz gelmeyin kardeşim bizim bu mesleği severek isteyerek yapacak meslektaşlara ihtiyacımız var. aramızda ki en büyük fark biz bu mesleği sevdiğimiz için seçtik sizin gibi son çare ve parası için başvurmadık. Aramızda fark yok bence daha fazla fark olmalı baksana bıraksalar bugün bırakıp kaçacaksınız sonra zamandan terfiden bahsediyosunuz bide eşitlik hikayeleri okuyorsunuz. kimsenin kafasına silah dayanmadı size diyorum fen edebiyat mühendislik iibf aöf mezunları polisler.
  sizin o bitirdiğiniz bölümleri zaten biz açıktan bitiriyoz ayrıca birsürü arkadaş ektradan üni okuyor ama hiçbiri sizin gibi ağlamıyor. yeter artık bu şımarıklık gözlerimle gördüm pomem mp5 silahı söküp takamadı gittşde bizim pmyo lu arkadaş aldı elinden taktı daha neyi tartışıyonuz ya bi halinize bakın önce içler acısı…

  Yorum tarafından pmyo | Temmuz 6, 2009 | Cevapla

 9. Delizenciler,
  Sana kesinlikle hak veriyorum.
  Işın demiş kii “üniversiteyi bitirdikten sonra polis olan arkadaşım şartların böyle olduğunu bilmiyor muydun..! bu ne saçmalık ya bile bile gidip polis oluyorsunuz ondan sonrada laf ediyorsunuz… ”
  Bile bile polis olması bişey değiştirmez ki.Eşitsizlik var ve hatta görüyorum sizler tarafındanda kıskançlık da var ve arkadaşda bunu dile getirmiş.Haa bide bi arkadaş da demiş kii sizlerin okuduğu bölümleri biz a.ö.den okuyoruz!
  A.ö ile örgün öğretimi hiç kıyaslamayın istersiniz 😉
  Ödev,sunum,staj vs vs olmadığı için kıyaslamak dahi saçma…
  Her neyse konumuz bu deil elbetteki eğitimli gençler olarak ve 6 ay boyuncada polislik için eğitim almışken adelet bekliyo arkadaşlar vee bende destekliyorum.
  Ayrıca kpss’den 80de cidden fazla 80 alan adam müh. öğretmen vs vs zaten olur bölüm dışında başka bi alana yönelmesine gerek kalmaz.
  Myo mezunlarından kpss’de şukadar falan diolar mı acaba?
  Madem 2 sene boyunca eğitiliyolar onlardanda beklenmelii ii bi sonuç deil mii :))
  …Ben bu sene bir lisans programından mezun olcam ve eğer bi kaç sene boyunca iş bulamazsam en kötü ihtimal Polis olurum diye düşünüyodum ancak 80 çook fazla…

  Yorum tarafından Gülşah | Eylül 5, 2009 | Cevapla

 10. selam ben 17 yaşındayım 2012 ye girdik ve ben sınava gircem biliyorsunuz ki sınav yöntemi değişti ikiye ayrıldı ygs ve lys diye ben sadece ygs ye girmek istyrm çünkü polislik bu bölümden seçiliyo kazanamassam beden eğitimi ögretmenliğine gitcem ve 4 yıllık beden eğitimi öğretmenliğini bitirdikten sonra polisliğe gitmek istiyorum ve siz kpss diyosunuz bizde kpps girmye gerek yok diye duydum acaba yanlışmı biliyorum çunku öyle söylediler öylede polis olursunuz dediler de sizin bu söyledikleriniz kafamı karıştırdı gerçi siz sadece öss ye girdiniz değişmiş felan olabilir kafam çok karışık lütfen yardımcı olun sınava gircem ona göre kendimi hazırlıyayım 2 ayımız kaldı sınava şubatın 2 sindeyiz nisanda sınava gircz ): bana maildn ulaşn salih_can633@hotmail.com

  Yorum tarafından salih | Şubat 2, 2012 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: