VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Hilmi Özkök’ün ilginç zamanlaması


Emekli olduktan sonra İzmir’e yerleşen Org. Hilmi Özkök, ‘AA’ya ne zaman demeç verse, bir gün sonra Büyükanıt’ın mutlaka önemli bir toplantısı oluyor. İşte ilginç tesadüfler zinciri:

Hilmi Özkök’ün ilginç zamanlaması

Özkök’ün zamanlama sırrı

Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, ‘Yaşar Büyükanıt’ isminin ön plana çıktığı dönemlerde ilginç bir şekilde AA’ya açıklamalarda bulunmaya başladı

Emekli olduktan sonra AA’ya üçüncü demecini dün veren Hilmi Özkök, iç politikadan Kuzey Irak’a kadar birçok konuda görüşlerini açıkladı.

İŞTE O TESADÜFLER

11 NİSAN 2007: Büyükanıt, 12 Nisan’da, basının üst düzey isimleriyle toplantı yapacağını duyurdu. Hilmi Özkök, Balçova’daki evinde AA’ya demeç verdi.

18 TEMMUZ 2007: Büyükanıt, 19 Temmuz’da Harp Akademileri’nde önemli bir konuşma yapacak. Hilmi Özkök, AA’ya yaptığı iade-i ziyarette demeç verdi.

31 TEMMUZ 2007: Büyükanıt, 1 Ağustos’ta yapılan YAŞ toplantısı için Tayyip Erdoğan’la buluşacak. Hilmi Özkök, evinde ağırladığı AA’ya yine demeç verdi.

Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna veda ettikten sonra başlattığı “Anadolu Ajansı” (AA) aracılığıyla açıklamada bulunma geleneğini sürdürüyor. Bügüne kadar AA’ye üç kez açıklama yapan Özkök’ün zamanlama konusundaki ayarı ise oldukça dikkat çekici. Çünkü Özkök’ün açıklamaları tesadüfen (!) tam da Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın gündemde oldu dönemlere denk geliyor.

11 Nisan 2007: Genelkurmay Başkanlığı’ndan sabahın erken saatlerinde yazılı bir açıklama yapılarak Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın 12 Nisan’da bir basın toplantısı düzenleyeceği belirtildi. Açıklamada TSK’yı doğrudan ilgilendiren bazı konularda kamuoyunun bilgilendirileceği ifade edildi. Hilmi Özkök ise İzmir Balçova’daki evinde, öğleden sonra AA’ya açıklamalarda bulundu ve darbe günlükleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yapılan tartışmaları değerlendirdi. İşin dikkat çeken yönü ise abonelerine düzenli olarak gündem programını geçen AA’nın, 11 Nisan gündeminde Özkök’le yapılan görüşmeye yer vermemesi oldu.

12 Nisan 2007: Yaşar Büyükanıt Genelkurmay Karargahı’nda saat 14:30’da basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda ağırlıklı olarak Cumhurbaşkanlığı ve darbe günlükleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Büyükanıt, hafızalarda yer eden cumhurbaşkanı tarifini yaptı: ’Laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti idealine, devletin üniter yapısına bağlı, ama sözde değil özde bağlı ’

18 Temmuz 2007: Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök bu kez AA bürosunu kendisi ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Özkök, Genelkurmay sitesinde bulanan özgeçmişinin değiştirilmesi ile ilgili haberleri abartılı bulduğu ifade etti.

19 Temmuz 2007: Harp Akademilerinde mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Sezer’in de katıldığı törende önemli mesajlar vermesi beklenilen Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, hiçbir açıklama yapmamayı tercih etti

1 Ağustos 2007: Aylardır beklenen Yüksek Askeri Şura toplantıları başladı. Erdoğan ve Büyükanıt’ın buluşacağı Şura kararları merakla beklenirken, Hilmi Özkök yine Anadolu Ajansı aracılığı ile açıklamalarda bulundu. Özkök, üstü örtülü olarak Türkiye’nin Kuzey Irak politikasını eleştirdi.

Irak’ın kuzeyi konusunda Türkiye’nin politikasının belli olduğunu belirten Özkök “Bu politikanın Irak’ın bir bütün olduğu ve Irak’ın milli servetinin bütün halkı tarafından kullanılmasına dayalı olduğunu ifade etti. Özkök, sözlerini şöyle sürdürdü:” Bunu yürütmek için Türkiye hep çabaladı durdu. Tüm hükümetler bu işin takipçisiydi. Ama zamanla birçok olaylar oluyor. Bu politikaların gerçekleşme şansının azaldığı, çoğaldığı durumlar görüyorsunuz.” Politikaların her zaman elden geçirilmesi gerektiğini, politikaların uyum meselesi olduğunu ifade eden Özkök, “Benim politikam budur, ben böyle gideceğim” deyip, katı politikalarla bir yere varılamayacağını söyledi.

BOP haritasını küçümsedi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hudson Enstitüsünde yapılan toplantıyla ilgili soruları da yanıtlayan Orgeneral Özkök, o konuda bir bilgisi olmadığını belirtti

Orgeneral Özkök, şunları kaydetti: “Benzer toplantılar olmuştur benim zamanımda da. Bu toplantılar her şeyin serbestçe söylenebildiği toplantılardır. Orada birisi böyle söyledi diye, böyle hemen reaksiyon gösteriyoruz.” Türkiye’de de böyle toplantılar olduğunu, raporlar hazırlandığını hatırlatan Özkök, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi bunların hepsini Türkiye’nin meselesi mi yapmak lazım. Ondan sonra Amerikalılara kızıyoruz. O tür toplantılarda insanlar çeşitli şeyler üzerine konuşabilirler ve bir konuşmacı kalkar meşhur haritadan bahseder. Haritadan bahsetti diye bu böyle olmaz. Kendine göre bir düşünce ortaya atmış. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz.”

Ağustos 2, 2007 - Posted by | Askeriye, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: