VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Sezer yemin törenine katılmayacak


Cumhurbaşkanı Sezer’in 23. Dönem Milletvekillerinin yemin törenine katılmayacağı bildirildi. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ile kuvvet komutanlarının da törene katılamayacak.

Sezer yemin törenine katılmayacak

TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca’dan alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Sezer, yemin törenine katılmayacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile kuvvet komutanlarının da Yüksek Askeri Şura toplantısı nedeniyle yemin törenine katılmaları beklenmiyor.

Koca, 23. Dönem 1. Yasama Yılının başlaması nedeniyle 4 Ağustos Cumartesi günü geçici TBMM Başkanı Şükrü Elekdağ başkanlığında geçici katip üyeler, milletvekilleri ve Meclis bürokratlarının Atatürk Anıtı’na çelenk koyacağını söyledi. Ali Osman Koca, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saat 15.00’de Genel Kurulun toplanacağını hatırlattı.

Meclisin, yemin töreninde ziyaretçilere açık olacağını bildiren Koca, ”Dinleyici locası 650 kişilik olduğu için milletvekillerimizden fazla ziyaretçi getirmemelerini istedik. Dikmen kapısı girişindeki ziyaretçi salonuna da bir televizyon yerleştirerek, ziyaretçilerin buradan da yemin törenini izlemelerini sağlayacağız” diye konuştu.

Ali Osman Koca, yemin ederek kürsüden inen milletvekillerinin yakınlarının locayı boşaltabileceğini, yemin etmeyen milletvekili yakınlarının bunların yerine geçebileceğini, böylece milletvekili yakınlarının hepsinin töreni izleme imkanı sağlanabileceğini kaydetti.

Yemin törenin yapılacağı gün, gerekli tedbirlerin alınacağını bildiren Koca, yemin sırasında kulislere ziyaretçi kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Genel Kurul Salonunda, Demokratik Toplum Partisi (DTP) sıralarının da belirlendiğini ve parti adının sıralara yerleştirildiğini anlatan Koca, milletvekillerinin yemini için herhangi bir özel düzenek hazırlanmayacağını söyledi.

Yemin töreninden sonra Meclisi Başkanı seçimi için çalışmalara 5 gün ara verileceğini hatırlatan Koca, 9 Ağustosta Meclis Başkanı seçiminin ilk turunun yapılmasının planlandığını bildirdi.

-YEMİN TÖRENİ-

21. Dönem milletvekillerinin yemin törenine 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel katılırken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 22. Dönem milletvekillerinin 14 Kasım 2002 tarihinde gerçekleştirilen yemin törenine katılmamıştı.

Bu törene dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök KKTC ziyareti nedeniyle katılmazken, kuvvet komutanları hazır bulunmuştu.

AA

Reklamlar

Ağustos 2, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: