VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Ordu geri adım atmayı reddediyor


The Economist dergisi, 22 Temmuz seçimleri sonrasında yaşanan gelişmelerden, generallerin memnun olmadığı iddiasında bulundu. Derginin başka ilginç iddiaları da var:

'Ordu geri adım atmayı reddediyor'

Türkiye’yi yakından izleyen Economist dergisinde bu hafta da son günlerin gelişmelerini özetleyen bir yazı var.

Dünyanın önde gelen haftalık haber dergilerinden Economist, 22 Temmuz seçimleri sonrasında yaşanan siyasi gelişmelerden, generallerin memnun olmadığı değerlendirmesinde bulundu. “Milliyetçi Kürtlerin” Meclis’e girdiği, AKP’nin de oylarını arttırdığı kaydedilen haberde, bu durumun Generalleri mutlu etmediği ifade edildi.
Economist dergisinin son sayısında yayınlanan haberde, 15 gün önce 32 yaşındaki eski hemşire Sebahat Tuncel’in terör örgütü PKK üyesi olduğu gerekçesiyle İstanbul’da hapiste tutulduğu ancak 22 Temmuz seçimlerinde milletvekili seçildiği için serbest bırakıldığı hatırlatıldı.

Yazının başlığı ‘genel memnuniyetsizlik’. Ya da İngilizce’de genel ve general kelimeleri aynı olduğundan, ‘generallerin memnuniyetsizliği’ diye de çevrilebilir.

Alt başlığıysa “Ordu geri adım atmayı reddediyor.”

Yazı, PKK’yla bağlantısı olduğu suçlamasıyla hapse atılan ancak milletvekili seçilince çıkarılan Sebahat Tuncel’i anlatarak başlıyor.

Sonra diğer Kürt milletvekillerinin meclise verdikleri özgeçmişlerde Türkçeyi ‘yabancı dil’ olarak göstermesinin ve PKK’yı açıkça kınamamasının generalleri memnun etmediği belirtiliyor.

Dergi bu sırada komutanlar için ‘başkasının işlerine karışmaya meraklı’ ifadesi kullanılmış.

Economist ayrıca cumhurbaşkanlığı konusunun da AKP’yle genelkurmay arasındaki ilişkileri yeniden gerdiğini söylüyor.

“ERDOĞAN GÜL’Ü ENGELLEYİP MİLLETVEKİLİ KAYBEDEBİLİR”

4 Ağustos’ta açılacak Meclis’in Eylül ayı ortalarına kadar yeni Cumhurbaşkanını seçmesi aksi takdirde yeniden seçimlere gitmesi gerektiği ifade edilen haberde, Başbakan Erdoğan’ın Gül’ü tekrar aday gösterip göstermeme kararıyla karşı karşıya olduğu ifade edildi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın “sözlerimizin arkasındayız” dediğini ve Gül’e muhalefetlerini sürdürdüğü hatırlatılan haberde, “Erdoğan’ın askerlerin sözünü dinlemesi halinde ise partisinde çatlaklar yaşanmasına neden olabileceği” değerlendirmesi yapıldı.

Yazı şu sözlerle bitiyor:

“Türkiye’yi yakından izleyen ve adı açıklanmayan bir gözlemci ‘Erdoğan, Abdullah Gül’ün adaylığını engellerse bu yüzden birkaç milletvekili kaybeder. Ama Gül’ü desteklerse, iktidarı tümden kaybeder’ diyor. Tabii eğer Gül kendiliğinden çekilmezse.”

Reklamlar

Ağustos 3, 2007 - Posted by | Askeriye, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: