VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Sabah yalan şişirdi Ortadoğu pişirdi .AKP’li vekilin başını açacağını ilan etti!


Sabah gazetesi çarpıtma bir haberle AKP’li vekilin başını açacağını ilan etti! Ülkücü Ortadoğu gazetesi habere sazan gibi atladı ve MHP’li Vekil Nesrin Ünal ile kıyaslama yaptı!

Sabah yalan şişirdi Ortadoğu pişirdi

“Şimdi konuşun
Başörtüsü konusunda MHP´yi eleştirenlere sesleniyoruz”
bu MHP’nin yayın organı Ortadoğu gazetesinin manşeti…

1999 seçimlerinden sonra başörtüsü takan Nesrin Ünal’ın parlamentoya girerken başını açmasını eleştiren sağ basını hedef alan bu manşet, AKP’li Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın başını açması konusunda bu gazeteleri sessiz kalmakla suçluyor.

Ortadoğu gazetesi mal bulmuş magribi edasıyla bakın nasıl meydan okuyor söz konusu haberinde:

“Seçim öncesi Vakit, Yeni Şafak, Star, Bugün, Zaman ve Türkiye gazetesinin türban konusunda MHP’yi hedef alan karalama kampanyaları yaparken söz konusu AKP olunca suskunluğa büründüler

MHP eski Milletvekili Nesrin Ünal’ın 1999 seçimleri sonrası Meclis’e girerken başını açmasını ”MHP türban sorununu milletvekilinin başını açarak çözdü” manşetleriyle çıkan gazeteler konu AKP’nin başörtülü milletvekili Gülşen Orhan olunca bunu gündemlerini bile almadılar. Orhan, Meclis’e nasıl geleceğini anlatırken ”Gerektiğinde başımı açarım” dedi.

CUMARTESi günü yeni Meclis açılacak. AKP’li vekilin başını açarak Meclis’e girmesine malum basının ve AKP yöneticilerinin ne diyeceği merak ediliyor. MHP’yi ”milletvekilinin başını açtırdılar” diye suçlayanlara, bir ABD vatandaşını Meclist’e başörtülü sokarak ülkeyi karıştıranlara tarihi bir ibret örneği.

EY Vakit, ey Bugün, ey Yeni Şafak, ey Zaman, ey Star, ey Türkiye gazeteleri neredesiniz? Tek başına iktidar partisinin başörtülü milletvekili Gülşen Orhan, daha Meclis açılmadan, kayıt yaptırmaya geldiği gün başörtüsünü çıkararak Meclise girdi. Hadi şimdi konuşun, yazın ve manşetlerinize çıkarın.

AKP’nin başörtülü vekili Gülşen Orhan: Nerede nasıl davranılacağını bilirim. Gerektiğinde başımı açarım..

AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, saçının ön tarafı görünen örtünme biçimini anlattı. Orhan, “Başımdaki geleneksel örtüdür. Bizim oralarda bacılarımız, kadınlarımız başını böyle örter. Ben, gerektiğinde başımı açarım” dedi.

AİLESİ İZİN VERMEDİ

“Nerede, nasıl davranılması gerektiğini bildiğini” hatırlatan Orhan, “Kapalılıkla ilgili bir sorunum yok. Başörtüsü benim için bir engel değil. Ayrıca, bu başörtüsü de değil. Geleneksel bir örtünme biçimi. Meclis’e başım açık gireceğim. Bu örtünme biçiminin türbanla ilgisi yok. Simge değildir. Ben üniversiteye başım açık gittim ve okudum” dedi.

1970’te Bahçesaray ilçesi doğumlu Orhan’ın çarpıcı bir hayat hikayesi var. Orhan, Bahçesaray’da 11 erkek arasında ortaokul sıralarında oturan tek kız çocuğu. Liseyi Van’da bitiriyor. Ankara Üniversitesi’nin iki yıllık İnşaat Bölümü’nü kazanıyor. Ancak, ailesi Ankara’ya gitmesine izin vermiyor. Üniversite hayalinin gerçek olmaması üzerine evleniyor ve bir çocuğu oluyor. Evlendikten 9 yıl sonra eşini kaybediyor. Zorlu süreci atlattıktan sonra, yeniden üniversite hayali kuruyor ve 2003’te girdiği Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden 2007 yılının haziran ayında mezun oluyor. Aynı dönemde milletvekilliği aday adayı oluyor.

İBRET ÖRNEĞİ

MHP’yi milletvekilinin başını açtırdılar diye suçlayanlara, bir ABD vatandaşını Meclist’e başörtülü sokarak ülkeyi karıştıranlara tarihi bir ibret örneği…. ”

ANCAK ORTADA AÇILAN BİR BAŞÖRTÜSÜ YOK

Metin damardan, Başörtüyü açmayı hala hamedemeyen kızgın Ülkücü yüreklere su serpici… Olay doğrusu ise yiğitlik de takdire değer. Ama kazın ayağı öyle değil.

Ne yazık ki koskoca partinin gazetesi bir sazan gibi başka bir gazetenin asılsız haberini baz alarak kahramanlık tasladığı için komik duruma düşüyor.

‘Türban’ tartışmaları bazında takılmayan bir başörtüsünü açtıran işgüzar Sabah muhabir ve editörlerinin kurbanı oluyor.

Haber7com daha haberi ilk gördüğü an attığı “Gülşen Orhan’ın başörtüsü de battı” gibi ağır eleştiri içeren başlığı ile Sabah’ta bu haberi uyduranları kınamış ve haberin çarpıtıldığına dikkat çekmişti. Nitekim sonra da Gülşen Orhan’dan beklenen açıklama gelmiş ve “Başörtüsü takmıyorum ki çıkarayım” denilmişti.

Anlaşılan o ki Türkiye’nin hala dürüst gazetecilik ve seviyeli siyaset konusunda kat edeceği uzun bir yol var…

ORTADOĞU SAZANSA MESELE YOK

Eğer Ortadoğu sazanlık yaptığı için böyle komik bir duruma düştü ise sorun büyük değil. Ama Ortadoğulu mantığın başörtüsü meselesinden anladığı şey, saçların gözönünde olduğu bir örtünme biçimini de içeriyorsa, yandı gülüm keten helva.

Çünkü o zaman MHP’nin başörtüsü denince ne algıladığı, dini hassasiyet taşıyan çevrelerce uzun uzun sorgulanmaya devam edecektir… Ne diyelim. Kolay gelsin…

İŞTE SÖZ KONUSU VAKAYLA İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ

Gülşen Orhan’ın başörtüsü bile battı!

Gülşen Orhan: Başörtüsü takmıyorum ki çıkartayım!

Reklamlar

Ağustos 3, 2007 - Posted by | Başörtüsü, Diğer, Gazete, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: