VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

TBMM’ye 23’üncü dönem Vekil biyografileri


TBMM’ye 23’üncü dönem için seçilen milletvekillerinin biyografileri Meclis’in internet sitesine konulmaya başlandı.

İnternet sitesinde biyografilerine yer verilen ilk milletvekilleri arasında DTP Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da yer aldı.

-TÜRK’ÜN SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFI-

TBMM’ye başvuru sırasında doldurduğu formda “Bildiğiniz Diller” bölümüne “Türkçe” yazması tartışma yaratan Ahmet Türk’ün kısa biyografisinde, bildiği dillere ilişkin herhangi bir bilgi yer almadı. Türk daha sonra yaptığı açıklamada, formda sorulan soruyu “bildiğiniz diller” olarak değil “konuşabildiğiniz diller” olarak algıladığını, Türkçeyi yabancı dil olarak görmesinin söz konusu olmadığını bildirmişti.

Ahmet Türk’ün biyografisinde, Mardin’de 1942’de doğduğu, anne-babasının adı, son aldığı diploma (lise), mesleği (emekli), bulunduğu görevler (HEP ve DTP kurucu Üyesi) bölümleri yer aldı. Ahmet Türk’ün 15, 16, 18, 19’uncu dönem Mardin Milletvekili olduğu ve geçmişte TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı, HEP ve DTP Genel Başkanlığı yaptığı bilgisine yer verilen biyografide, evli ve 8 çocuk babası olduğu da belirtildi. İnternet sitesine Ahmet Türk’ün eski bir siyah-beyaz fotoğrafı alındı.

-SAKIK’IN BİYOGRAFİSİNDE FRANSIZCA VAR-

Meclis’in internet sitesinde DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın biyografisine de yer verildi. Sakık’ın biyografisinde, doğduğu yer ve doğum tarihi Muş – 1957, baba-ana adı Sabri, Fatma, diploma seviyesi lise, bildiği yabancı dil Fransızca, mesleği turizm işletmecisi, bulunduğu görevler de DEP ve DTP Kurucu Üyeliği, 19’uncu dönem milletvekilliği olarak belirtildi.

TBMM internet sitesine diğer partilerin milletvekilleriyle ilgili kısa biyografiler yüklenmeye başlandı. Bu vekiller arasında AKP ve CHP’nin geçmiş dönemdeki milletvekilleriyle MHP milletvekilleri yer alıyor.

Ağustos 3, 2007 - Posted by | Biyografi, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, TBMM, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: