VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

TÜRKİYE’NİN SINIR ÖTESİ OPERASYONUNA KARŞIYIZ


ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik askeri operasyon düzenlemesine karşı olduğunu açıkladı. Amerikan’ın bu konudaki tutumunun net olduğunu belirten Crocker, Türkiye’nin bölgede yapacağı sınır ötesi bir operasyon’un “ne Türkiye’nin, ne de Irak’ın çıkarınadır” dediABD’nin Bağdat Büyükelçisi: Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna karşıyız

KYB’nin resmi internet sitesine göre, Iraklı gazetecilerle Bağdat’ta sohbet toplantısı düzenleyen Amerikan Büyükelçisi Crocker, lrak’ın siyasi ve güvenlik durumunun yanı sıra, lrak’ın komşu ülkelerle ilişkilerini değerlendirdi. Sitedeki haberde şöyle denildi:

“Türkiye’nin seçimler sonrası Kürdistan Bölgesine yönelik yeniden gündeme gelen sınır ötesi operasyon tehditleri ve Türk ordusu’nun sınırdaki Kürt köylerini yeniden bombardımanına dikkat çeken Crocker, ‘Amerika, Türkiye’nin Kürdistan topraklarına askeri operasyon düzenlemesine kesinlikle karşıdır’ dedi ve ABD yönetimi’nin bu sorunu çözmek için yoğun çaba gösterdiğini ifade etti.”

Ryan Crocker, Türkiye’nin bölgede yapacağı sınır ötesi bir operasyon’un “ne Türkiye’nin, ne de lrak’ın çıkarınadır” dedi.

Bu arada, Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Amerika’dan Türkiye’nin bölgeye yönelik askeri operasyon tehditleri konusunda tavır alması yönündeki talebinin hatırlatılması üzerine Crocker, “Amerika, daha önce Kürdistan topraklarına askeri operasyon düzenlenmesine karşı olduğu konusundaki tutumunu açıklamıştı. Biz bu konuyu Ankara ile de konuşmuştuk” diye konuştu.

zaman

Ağustos 3, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Irak, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: