VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

ABD, AB ve Araplara ‘AKP dersi’


Uluslararası bir yazar olan Lübnanlı Rami G Kari El Cezire dergisindeki yazısında AK Parti’nin kazanmasının hem ABD ve AB hem de Arap dünyasındaki İslami partier için alınacak dersler olduğunu söylüyor.ABD, AB ve Araplara 'AKP dersi'
Uluslar arası yayın organlarında yazılar yazan Lübnanlı yazar Rami G Kari Türkiye’de yapılan seçim sonuçlarının ve AK Parti’nin ezici çoğunlukla kazanmasında hem ABD, hem AB hem de Arap dünyasındaki İslami partiler için alınacak dersler olduğunu söyledi.

Yazar, El Cezire dergisinde çıkan yazısında alınacak derslerin üç bölümden oluştuğunu yazıyor:
– Orta Doğu’daki demokratikleşme çalışmalarında İslami partilerin bu sürece katılımları,
– Ordu tarafından desteklenen laik kesim ile çoğunluk tarafından desteklenen İslami kesim arasındaki ilişki,
– Ve batı demokrasisinin, Orta Doğu’daki İslami partilerle nasıl etkili bir şekilde ilişki kurabilir.

Kari, bu konularda Türkiye’den öğrenilecek çok şey olduğunu söylüyor.

Yazar, Arap dünyasının ve Batı ve İsrail’deki vicdanlı insanların Türkiye ve Arap dünyasındaki İslami partilerin benzerliklerini ve farklılıklarını karşılaştırmalarını ve şu soruyu sormalarını istiyor: Niçin ABD-AB demokrasilerinin Türkiye’deki Müslüman demokratların zaferini kabul ettikleri halde, Arap dünyasındaki İslami partilerin kazanmasını kabul edemiyorlar, özellikle Filistin’deki Hamas partisinin?

Kari yazısına şöyle devam etti: “Türk halkı ve AK Parti hem Türk laikliğine, demokrasiye, hukuk düzenine, ekonomik reformlara bağlılığını gösterdi hem de Avrupa Birliği’ne girmeye istekli olduklarını gösterdi.”

Türkiye’de olduğu gibi demokrasi, milliyetçilik, cumhuriyetçilik, anayasal düzen, istikrar ve İslam’ın bir arada yaşayabileceğini söyleyen yazar böyle bir sistemin herkesi kabul ettiğini, bütün yasal oyuncuların hilesiz bir demokrasiye katılarak kazananın ülke idaresini almasına izin verdiğini belirtti.

Yazar, ABD ve AB’nin son yirmi yılda Türk siyasi sistemini olumlu bir şekilde etkileyerek ve liberal insan hakları normlarını ve ekonomik reformları teşvik ederek Türkiye’yi daha iyi bir duruma getirdiğini söyledi.

Yazar makalesinde, Türkiye’deki değişimlerden başka örneklerde vererek şu soruyu soruyor: Böyle bir süreç niçin Arap dünyasında yapılamıyor?

Kani yazısında, ABD ve AB’nin Türkiye’deki Müslüman demokratlarla kurduğu ilişkilere benzer ilişkileri, Arap İslami partilerle kurmadığından şikayet ediyor.

Yazar, makalesini şöyle bitiriyor: Teşekkürler Türkiye, bize bu dersleri verdiğin için..

MAKALENİN İNGİLİZCE TAM METNİ İÇİN BAKINIZ

Ağustos 5, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Seçim, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: