VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Zaman gazetesi kimden yana?


Kurulduğu günden bu yana Filistin mücadelesinde keskin ve kararlı üslubuyla bilinen HAMAS, Batılı ve İsrailli kaynaklarca sürekli olarak kötülenmekte ve ısrarcı bir biçimde terör örgütü olarak tanımlanmaktadır

HAMAS’a duyulan öfke o kadar büyük ki, son birkaç aydır Filistin’de El Fetih ve HAMAS arasında devam eden çatışmalarda Batı dünyası açık bir biçimde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ve El Fetih’in yanında yer almıştı. Yine geçtiğimiz günlerde İsrail’in El Fetih’e silah sevkine yardımcı olduğu bağımsız uluslar arası kaynaklarca bildirilmişti.

HAMAS’a yönelik tepkinin kökeninde tavizsiz mücadele anlayışının ve İsrail’e yönelik yıldırıcı saldırıların payı olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Batı dünyasının ve İsrail’in HAMAS’ı terörist bir örgüt olarak göstermek için her türlü yola başvurmakta. Kuşkusuz bu yolların başında basın yolu ile propaganda gelmekte. Kısa bir araştırma sonucunda bile HAMAS aleyhine İsrail tarafından hazırlanmış çok miktarda yazılı ve görsel materyale rastlamak mümkün.More…

Fakat bugün Zaman Gazetesinde yayımlanan bir makale oldukça şaşırtıcı. Makale’nin yazarı, İsrailli bir anti-terör uzmanı olan Adam E. Stahl. Yazının içerdiği maddi hataları ve propaganda unsurlarına hiç girmeyeceğiz. Çünkü propaganda unsurları o kadar çok ki, herbirini ele alıp Zaman’da yayımlanan bu yazının apaçık bir biçimde İsrail’i meşrulaştırmak ve HAMAS direnişinin meşruiyetini bulandırma amacını taşıdığını göstermek çok uzun bir yazıyı gerektirir. Biz sadece Zaman Gazetesinin ne yazık ki Filistin ile ilgili durumlarda takındığı bu anlaşılmaz tutuma işaret edip, bu türden bir İsrail propagandası, anti-HAMAS yazıyı ne akla hizmet Zaman gibi muhafazakar bir gazetede yayımladıklarını anlamadığımızı belirtmekle yetineceğiz. İşte HAMAS’ı terörist gösteren ve bugün Zaman Gazetesinde yayımlanan o yazı:

[Yorum – Adam E. Stahl] Hamas ve İslam’ın istismarı

Hz. Muhammed’e göre, inançlı bir Müslüman; “Aç kulu besleyen, hastayı ziyaret eden, haksızca cezalandırılan esiri kurtarandır. Müslüman olsun veya olmasın ezilmişe yardım elini uzatandır”. Hamas’ı terörist, militan, aşırı ve İslamcı olmakla kınayanlar, örgütü bu tip terimlerle etiketlendirme konusunda aceleci davranmaktadırlar. Kullanılan ilk üç terim kesinlikle örgütü tanımlamada uygun olmakla beraber “İslamî” vurgusu gerçekle bağdaşmamaktadır. Hamas’ın eylemleri özellikle de Filistinli öz kardeşlerine karşı yaptıkları hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde örgütün İslamiyet’le bağdaşmayan kurallarla yönetildiğini göstermektedir. İslam, militan bir din değildir. Hamas gibi gruplar dinin gerçek özünü belki bozmamışlardır; ama bunu, gerçek ve dinine bağlı Müslümanlar tarafından kabul edilmesi mümkün olmayan bir inanç sistemine dönüştürmüşlerdir. Denebilir ki Hamas, dinin en önemli mesajlarını gerçek Müslümanlardan çalarak İslam’ı istismar eden en büyük suçlular olmuşlardır. Hamas’ın benzer eylemlerde bulunan küresel cihatçılar gibi (Irak’taki El Kaide) Müslüman olan ve olmayan sivilleri katletmesi ve Gazze’yi insanî bir felakete sürüklemenin eşiğine getirmesi sadece Filistinlilerin hayat düzeyinin iyileştirilmesini yok saymıyor, aynı zamanda tüm dünyaya hatalı bir İslamî mesaj veriyor.

Mısır’daki Müslüman Kardeşler kökenli radikal bir terör örgütü olarak Hamas, 1988’de kurulduğundan beri başarılı bir şekilde yüzlerce saldırıyı gerçekleştirmiştir. Hiyerarşiye göre tepesinde dinî emirlerle yönetilen bir örgüt olarak; İslamî doktrini zalimliklerine alet ederek intihar terörizmini meşrulaştırmak için dönüştürmüştür. Hamas’ın son acımasız tutumları reddedilemez bir gerçeklikte Gazze Şeridi’nde görülmüştür. Haziran 2007’de Gazze’yi şiddet yoluyla kuşattığından beri çatışmalarda aralarında 50’den fazla kadın ve çocuğun da olduğu 600’ün üzerinde Filistinli öldürülmüştür. Dahası, Gazzelilerin bile örgütü “İslamî değil” diyerek açıkça kınamasına yol açtığı terör eylemlerini Müslümanlar üzerinde de uygulamıştır. İsrail Hastanesi’nde Hamas’ın “cezalandırması” sonucu üç kritik işlevsel bölgesine öldürücü silah atışından dolayı tedavi gören bir Filistinli, “Bu İslam değil. Bu şeytanlık ve ikiyüzlülüktür! İsrail’in bizi Müslüman “kardeşlerimiz”den kurtarıyor olması ne kadar acıdır.” diyor. Hamas tetikçisi tarafından kasten vurulan başka bir Filistinli, “Hamas’a oy verdiğim için kendimi vurmak istedim… Gerçekten Hamas’ın bazı şeyleri değiştirebileceğine inanmıştık.” demiştir.

Hamas İnsanî yardımı önlüyor…

Belki de en önemli olanı, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde yarattığı acıyı gidermeye çalışan barış elçilerine, uluslararası yardım çalışanlarına ve İsrail çabalarına karşı kasten yapmış olduğu saldırılardır. “Öldürmeyi durdurun” pankartı taşıyan iki barış gönüllüsü Hamas’a karşı bir girişim başlattıkları için öldürülmüşlerdir. Buna ek olarak Hamas üyeleri, UNRWA (Birleşmiş Milletler’in Filistinli Mültecilere Yardım Komisyonu) çalışanı iki kişiyi de vurup öldürmüşlerdir. Bunun sonucu olarak BM örgütü Gazze Şeridi’ndeki çalışmalarını askıya aldığını açıklamıştır. Gazze’deki en yüksek rütbeli BM görevlisi, “Sorumluluk açık ve net bir biçimde Filistinlilerindir.” ve Hamas’ın Gazze’deki eylemlerini, “Gazze’de yaşayan Filistinlilerin insanî yaşam koşullarını doğrudan etkiliyor.” sözleriyle dile getirmiştir. BM Filistinli Mültecilere Yardım Komisyonu 1950’lerden beri Filistinlilere yardımda anahtar bir rol oynuyordu. Neden İslam adına savaştığını iddia eden bir grup kendi kardeşlerini, gönüllü barış elçilerini ve sivilleri öldürür ve hatta kendi iyiliğini isteyen bir BM kurumuna saldırır?

Hamas’ın İslamiyet’le bağdaşmayan eylemleri en çok aralıksız ve kasten devam eden insanî yardım çabalarını engellemek için yaptığı saldırılarda görülmektedir. Hamas tetikçilerinin, geçiş noktalarında yardım sevkıyatı bekleyen Filistinlilere ateş açtığı, el bombası attığı görülmüştür. Dahası İsrail, geçiş noktalarını açtığında Hamas bunu fırsat bilerek İsrail topraklarına Kassam roketi atmaya ve intihar saldırıları tertiplemeye başlamıştır. Örgütün Filistinlilere ve İsraillilere karşı saldırgan eylemlerine rağmen uluslararası yardım başarılı bir şekilde Gazze Şeridi’ne ulaştırılmıştır. Tıbbî malzeme ve teçhizat, günü gününe Filistinlilerin yardımına ulaştırılmıştır. Örneğin suçiçeğine, vereme, tetanosa ve kızamığa karşı 100.000’in üzerinde aşı ünitesi Erez Kontrol Noktası’ndan iki gün içerisinde ulaştırılmıştır. Yaralı Filistinliler günlük olarak İsrail hastanelerinde tedavi görmüşlerdir. Burada asıl vurgulanması gereken nokta, Gazze’deki Filistinlilerin acıları insanî çabalarla dindirilmeye çalışılırken Hamas, o insanların zor durumda kalmaları için elinden geleni yapmıştır. İslam’da, kendi insanlarına veya masum sivillere zarar vermeyi amaçlayan alçakça eylemlere meşruiyet kazandıran bir anlayış yoktur. Hamas nasıl oluyor da Müslümanları öldürüyor, insanî yardımları kasıtlı olarak engellemeye çalışıyor ve bunu İslamiyet adına yapmaya çalışıyor? Gerçek şu ki; bu olay İslamiyet’e sığınılarak açıklanamaz. Sonuç olarak Hamas karşıtları, bu grubun terörist, militan ve aşırı olduğu konusunda haklılar. Ama son örneğini Gazze’de açıkça gördüğümüz gibi Hamas, İslamiyet’in yolunda gitmekten bir hayli uzaktır. Gerçek Müslüman, insanlarına barış getirmek için çalışır, onları çatıdan aşağı atarak katletmez, insanî yardım beklerken üzerlerine ateş açmaz. Gazze’deki krizin çözümü Hamas’ın iktidardan düşmesiyle çözülmez; fakat Filistinli Müslümanların Hamas’ın gerçek İslam yolundan ayrıldığını anladıkları zaman gerçekleşir.

(*) İsrail Herzliya’daki Uluslararası Anti-Terör Enstitüsü’nde araştırma görevlisi ve anti-terör çalışmaları programının idari koordinatörü.

<boyuthaber.com

Reklamlar

Ağustos 6, 2007 - Posted by | Amerika, Diğer, Filistin, Gazete, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, İsrail

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: