VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İran, kendi üretimi olan “Azerehş” adlı F5 savaş uçağını tanıtımını düzenlenen bir törenle yaptı.


“Azerehş” ilk uçuşunu, dün İsfahan’da başarılı bir şekilde gerçekleştirmişti. Törende Savunma Bakanı General Mustafa Muhammed Neccar da bir konuşma yaptı.

General Neccar bu sabah düzenlediği basın toplantısında “Azerehş” savaş uçaklarının üretiminde profesyonel seviyeye ulaşıldığını ve yakında bu tip uçakların yeni nesil modellerinin tasarlandığını, en yakın zamanda da seri üretime geçileceğini bildirdi.

Hükümet haftasında savunma bakanlığının, İran’ın başta askeri ve savunma olmak üzere tüm alanlarda güçlülüğünü ortaya koyacak açıklamalarda bulunacağını söyleyen Neccar, tamamen yerli olan bu uçakları üreten genç ilim adamlarının havacılık ve uzay sanayinde profesyonelleştiklerini belirtti.

İran Yeni Askeri Sürprizlerini Açıklayacak

Neccar, 2000 kilometre menzilli füze üretimini savunma bakanlığının en önemli hareketi olduğunu belirten Neccar, “Bugün, kruz füzelerini, deniz füzelerini, anti füze füzeleri ve hava savunmasında kullanılan füzeleri üretmeyi başardık. Savunma bakanlığı şimdi de benzeri olmayan modern ve yeni füzeler üretmektedir” dedi.

Savunma bakanı bu bakanlığın çeşitli uçakları ülkede tamir ettiğine değinerek günümüzde en büyük uçak hangarının İran’da bulunduğu ve bölge ülkelerinin uçak ve helikopterlerini tamir için bu hangara getirdiğini söyledi.

Neccar, İran’ın helikopter alanında da üretimde bulunduğunu şöyle anlattı: “Savunma bakanlığının bilim adamları ve genç uzmanları saldırı ve saldırı hedefi olmayan helikopterler üretmektedir.”

Neccar ayrıca füze gemileri, deniz altılar ve tank üretiminde de profesyonel düzeye yükseldiğini söyledi.

İran’ın bölge ülkelerle olan ilişkilerini geliştirmek istediğini, Amerika’nın ise bölge ülkelerini İran’a karşı kışkırttığını belirten Neccar, Amerika’nın komşularını İran’a karşı silahlandırmasının ülkesi üzerinde herhangi bir tedirginlik yaratmadığını söyledi.

İran, Eylül 2006’da Amerikan savaş uçağı F-5’e benzer bir uçak geliştirdiğini açıklamıştı. Tahran, Amerikan F-18 modeli üzerinden bir başka savaş uçağı da geliştirmişti.

Kudüs Yolu

Ağustos 7, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Silah, Son Dakika, Tanıtım, Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: