VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İşte, İsrail’in en çok korktuğu 2 güç


Ortadoğu’da işgal politikası uygulayan İsrail’in bölgedeki emellerine en fazla köstek olan ve Tel Aviv yönetimini en çok korkutan iki gücü Peres açıkladı…
srail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad için İsrail’in yok edilmesinin kendi ülkesinin çıkarlarından daha önemli olduğunu söyledi.

‘AHMEDİNEJAD BİZİ YOK ETMEK İSTİYOR’

Peres, Alman Die Welt ve Berliner Morgenpost gazetelerine verdiği demeçte, İran’ı bir tehdit olarak görüp görmediği sorusunu, “Tabii ki.

Ahmedinejad için, İsrail’in yok edilmesi İran’ın çıkarlarından daha önemli” diye yanıtladı.

‘HAMAS BİZİMLE KONUŞMAK İSTEMİYOR’

Hamas örgütüyle ilgili olarak da Peres, “Hamas bizimle konuşmak istemiyor. Gazze Şeridi’ni yerleşimcilerden ve askerlerden arındırdık, buna rağmen ateş etmeye devam ediyor. Hamas gerçekten konuşmak istiyorsa, sadece ateş etmeyi kesmesi yeterli” dedi.

‘ABBASLA İYİ ANLAŞIYORUZ’

Peres, Hamas olmadan diyalog sağlanmasının mümkün olup olmadığı sorusu üzerinde de, “Bu, sonuçta Filistinlilere bağlı. Biz Başkan Mahmud Abbas ile görüşüyoruz. Kendisi yüzde 60 oyla seçildi ve tüm Filistinlileri temsil ediyor” şeklinde konuştu.

Abbas ile diyaloğu sürdürmenin yanı sıra ekonominin de canlandırılması gerektiğini ifade eden Peres, “Günümüzde siyasi değişiklikler ekonomik gelişmelerle sağlanıyor. Siyaset sınırları belirliyor, ekonomi ise ilişkileri düzenliyor. Hamas dışlanmış bir durumda kalıyor. Her türlü yardımı kaybediyor” şeklinde görüş belirtti.

Peres, Filistinlilerin Ürdün ile konfederasyon oluşturma düşünceleriyle ilgili olarak da, “Buna sadece Filistinliler ve Ürdün karar verebilir. Ancak komşular arasında sıkı bir işbirliği yapılması, modern dünyamızda artık kaçınılmaz” dedi.

‘SUUDİLERE SİLAH SATIŞI DENGEYİ SAĞLAMAK İÇİNDİR’

ABD’nin Suudi Arabistan’a milyarlarca dolarlık silah satışıyla ilgili olarak ne düşündüğünün sorulması üzerine de Peres, “Ben Amerika’nın danışmanı değilim. Bu süper anlaşma, ılımlı, yani milliyetçi olanlarla, radikal, yani aşırı dinci olanlar arasında bir denge unsuru sağlanması için bir önlem olarak görülmeli. Bu konuda mutlaka daha tartışılacaktır” şeklinde cevap verdi.

İsrail’in yurt dışında genelde sorun yaratan bir ülke olarak görüldüğü şeklinde yorum yapılması üzerine de Peres şunları söyledi:

“Bu, bir sorun. Ancak bizim değil, diğer ülkelerin bir sorunu. Kendileri de bir savaşın içinde olan ülkeler, daha fazla anlayış gösteriyor. ABD, İngiltere ya da Fransa gibi. Orta Avrupa’da durum farklı. İsveç gibi ülkeler, savaş sürdüren ülkeleri değerlendirmekte zorlanıyor, ancak belirli bir karar veriyor. Bu durumda önemli olan, bu kararların bizim için ne ölçüde bağlayıcı olduğudur. Almanya’da hükümet ile çok iyi bir ilişkimiz var, ancak halk arasında bize karşı büyük çekinceler mevcut. Saddam Hüseyin, kendi halkından milyonlarca insanı katlederken Avrupalılar daha az tepki göstermişti. Ancak dediğim gibi, bu bizim sorunumuz değil.”

Ağustos 7, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, islam, Ortadoğu, Siyonizm, Son Dakika, Türkçe, Yahudiler, İsrail

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: