VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Yasak ve sınırları aşan başarı öyküsü


2005 yılı Yabancı Dil Sınavı’ndan(YDS) yüksek bir puan almasına rağmen Türkiye’de üniversiteye gidemediği için Güney Kore’de okumaya karar veren Güngören İmam-Hatip Lisesi mezunu Nagehan Günan, İmam-Hatip Lisesi Mezunları Derneği (ÖNDER) bursuyla gittiği Güney Kore’de iki yıl içinde yaşadığı izlenimleri, bizlerle paylaştı. Türkiye’de okuyamadığı için Güney Kore’de eğitimine devam etmek zorunda kalan Günan, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyor.

TÜRKİYE’YE BENZİYOR

Güney Kore’nin Türkiye’den çok uzakta bulunmasına rağmen Türkiye ile benzer özellikler taşıdığını kaydeden Günan, sokakların birbirine çok benzediğini, bazen insanın Uzakdoğu ülkesinde değil de Türkiye’de dolaştığı hissine kapıldığını belirtti. Kültür ve ahlaki bakımdan da Korelilerin Türklere benzediğini ifade eden Günan, Korelilerin Türkiye’yi kardeş ülke olarak gördüklerinin altını çizdi. Türk askerlerinin 1950 yılında Kore’de savaşmasının oluşturduğu olumlu havanın 2002 yılında oynanan FIFA Dünya Kupası maçıyla daha da arttığını kaydeden Günan, izlenimlerinde “Pusan Şehrinde bulunan Türk askerlerinin mezarları”ndan da bahsetti.

TÜRKLERİ SEVİYORLAR

Tanıştığı Güney Korelilerin yarıdan fazlasının “ya Türkiye’ye gittiğini ya da gitmek istediğini” belirten Günan, Korelilerin Türkçe öğrenmeye de meraklı olduğunu Güney Kore’nin “Türk’ün Türklüğü ile gurur duyarak dolaşabileceği nadir ülkelerden biri” olduğunu ifade etti. Korelilerin, yardım sever ve nazik insanlar olduğunu da hatırlatan Günan, ülkede hırsızlık oranının çok düşük olduğunun altını çizdi.

EĞİTİME ÇOK DÜŞKÜNLER

Güney Kore’nin eğitime çok önem veren bir ülke olduğunu da kaydeden Nagehan Günan, ülke de üniversite sayısının çok fazla olduğunu vurguladı. Kore’deki üniversite eğitiminin Türkiye’den daha kaliteli olduğuna da dikkat çeken Günan, İmkânlarının çok fazla olduğunu, özellikle mühendislikler ve sayısal bölümlerde Güney Kore üniversitelerinin dünya ile yarıştığını kaydetti. Günan başörtülü olmasına rağmen hiçbir sorunla karşılaşmadığını, tam tersi insanların İslâm’ı çok daha fazla merak ettiğini ifade etti.

Gökçen Göksal’ın haberi-Vakit

Ağustos 7, 2007 - Posted by | Önder, Öğrenci, Üniversiteler, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye, İmam Hatip Liseleri

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: