VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

HOLLANDA’DA CAMİLER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERİSİ


Hollanda’da koalisyon hükümeti ortaklarından Hristiyan Demokrat Parti CDA, aşırı dinci imamların çalıştığı camilerin kapatılabilmesine olanak sağlayacak hukuki gerekçelerin bulunabilmesi amacıyla araştırma başlatılmasını istedi

AMSTERDAM – Partinin milletvekillerinden Madeleine van Toorenburg, yaptığı açıklamada, radikal görüşlü imamların vaaz verdiği camilerin Hollanda hukuk sistemi ve toplumsal yapısına zarar vermesinin önlenmesi amacıyla, böyle bir araştırmayı ve buna bağlı olarak önlem alınmasını zorunlu gördüklerini söyledi.

Aşırı dinci görüşlere sahip ve bu yönde vaaz veren imamlara karşı, sınır dışı edilme şeklindeki mevcut önlemleri yeterli bulmadıklarını belirten Van Toorenburg, bu görüşteki imamların çalıştığı camilerin kapatılabilmesini savundu.

Van Toorenburg, aşırı dinci görüşlere sahip imamların çalıştığı camilerinin kapatılması yönünde araştırma başlatılmasına ilişkin önerilerinin, bu durumdaki cami sayısının az olması dolayısıyla parlamentoda kabul görebileceğini belirtti.

Hollanda’da, 2005 yılında dönemin İçişleri Bakanı Johan Remkes de, aşırı dinci imamların vaaz verdiği camilerin sayısının 10’un altında olduğunun tahmin edildiğini belirtmişti.

Üçlü koalisyon hükümetinin büyük ortağı, Başbakan Jan Peter Balkenende’nin lideri olduğu CDA, 2004 yılında da parlamentoya sunduğu benzer öneri, Liberal Parti ve Pim Fortuyn Listesi’nin desteğine rağmen, hükümetin karşı çıkması üzerine kabul edilmemişti.

Hükümet, o dönemde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin böyle bir önlemi ayrımcılık olarak niteleyebileceği gerekçesiyle öneriye karşı çıkmıştı.

ntv

Ağustos 9, 2007 - Posted by | Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, islam, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: