VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Köksal Toptan, 24. Meclis Başkanı / Video Haber


Köksal Toptan 450 oy alarak 1’inci turda Meclis Başkanı seçildi. Toptan, 385 oyla, bu güne kadar en yüksek oyla seçilen Meclis Başkanı Refik Koraltan’ın rekorunu kırdı.

Köksal Toptan, 24. Meclis Başkanı

AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, TBMM’nin 24. başkanı oldu.  TBMM Genel Kurulunda yapılan ilk tur oylamaya 535 milletvekili katıldı. 450 oy alan AK Parti Zonguldak Milletvekili Toptan, yeni Meclis başkanı seçilirken, diğer aday MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay 74 oy aldı, 7 oy boş çıktı, 4 oy da geçersiz sayıldı. Toptan, Meclisin yeni başkanı olarak 2 yasama yılı görev yapacak.

Toptan, 385 oyla, bu güne kadar en yüksek oyla seçilen Meclis Başkanı Refik Koraltan’ın rekorunu kırdı.

TBMM İçtüzüğüne göre, Meclis başkanlığı için bir yasama döneminde iki kez seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi 2, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise 3 yasama yılı oluyor.

Ancak 23. Dönem parlamentosu için yapılan seçimde milletvekilleri 1 Ekimden önce işbaşı yaptığı için ilk yasama yılı 2 ay süreceğinden yeni seçilecek Meclis Başkanı ve Başkanlık Divanı üyeleri sadece 1 yıl 2 ay görevde bulunacak. Daha sonraki dönem ise 3 yıldan daha uzun sürecek.

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK, İLK TBMM BAŞKANI

23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, bu görevi 3 yıl 6 ay 5 gün sürdürdü. Atatürk’ün ardından Meclis başkanlığına seçilen Fethi Okyar, 1 yıl 21 gün görev yaptı. Meclis tarihinde en uzun süre başkanlık görev yapan isim, Abdülhalik Renda oldu. Renda, 1 Mart 1935’te aldığı görevi 5 Ağustos 1946 yılına kadar sürdürdü ve 11 yıl 5 ay 4 gün ile en uzun süre Meclis başkanlığı yapan kişi unvanını aldı. Renda’yı, 10 yıl 4 ay 4 gün ile Kazım Özalp, 10 yıl 5 gün ile Refik Koraltan izledi.

MİLLİ MÜCADELENİN ÖNEMLİ İSİMLERİ BAŞKANLIK YAPTI

Meclis başkanlığı yapan isimler arasında milli mücadelenin önemli isimleri Kazım Karabekir ve Fuat Cebesoy da bulunuyor. Karabekir, 1 yıl 5 ay 21 gün, Cebesoy ise 10 ay 1 gün bu görevi yürüttü. Eski başbakanlardan Şükrü Saracoğlu 1 yıl 6 ay 21 gün, Fuat Sürmen ise 3 yıl 11 ay 9 gün görev yaparken, 1960’lı yılların ikinci yarısında Meclis başkanı olan Ferruh Bozbeyli, 5 yıl 1 ay 9 gün ile en uzun süreyle bu görevde bulunan 4. isim oldu. Bozbeyli’den sonra Sabit Osman Avcı (2 yıl 11 ay 17 gün), Kemal Güven (3 yıl 6 ay 17 gün), Cahit Karakaş (2 yıl 10 ay 24 gün), Necmettin Karaduman (3 yıl 11 ay 25 gün), Yıldırım Akbulut (1 yıl 10 ay 15 gün), Kaya Erdem (1 yıl 10 ay 29 gün), Hüsamettin Cindoruk (3 yıl 10 ay 15 gün), bu görevi sürdürdü.

EN KISA SÜRE SEZGİN GÖREV YAPTI

TBMM başkanlığını 2 ay 7 gün yürüten İsmet Sezgin, 23 Meclis başkanı arasında bu görevi en kısa süre yapan kişi oldu. Sezgin’in ardından bu göreve seçilen Mustafa Kalemli, 1 yıl 8 ay 12 gün, Hikmet Çetin, 1 yıl 7 ay 2 gün, Yıldırım Akbulut 1 yıl 4 ay 10 gün, Ömer İzgi ise 2 yıl 15 gün görev yaptı. Son iki dönemden beri Meclis başkanlığı görevinde bulunan Bülent Arınç, 4 yıl 8.5 ay süreyle 1970 yılından beri bu görevi en uzun süre yapan isim oldu.

KÖKSAL TOPTAN KİMDİR?

TBMM’nin 24. başkanı olan AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, Devlet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı yaptı. 1943 yılında Rize’de doğan Köksal Toptan, ilk, orta ve lise eğitimini Zonguldak’ta tamamladı.

1966 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Toptan, bir süre serbest avukatlık yaptı.

Adalet Partisi teşkilatının çeşitli kademelerinde görev alan Toptan, Belediye Meclis üyeliği de yaptı. Köksal Toptan, 1977 yılında Adalet Partisi’nden Zonguldak Milletvekili seçildi.

TBMM Adalet ve KİT Komisyonu üyeliğinde bulundu. Toptan, 1979 yılında kurulan Süleyman Demirel Hükümetinde Devlet Bakanlığına atandı. Bu görev 12 Eylül 1980 Askeri müdahalesine kadar devam etti. 1983 yılında kurulan DYP’nin kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarına katılan Toptan, 1986 tarihinde yapılan ara seçimde ve 1987’de yapılan genel seçimde Zonguldak’tan milletvekili seçildi.

DYP Grup Başkanvekilliği de yapan Toptan, 1991 genel seçimlerinde DYP’den Bartın Milletvekili olarak parlamentoya girdi ve Milli Eğitim Bakanlığı’na getirildi. Toptan, bakanlığı döneminde açık lise, açık öğretim gibi ilklere imza attı ve Türk Cumhuriyetlerinden onbinlerce öğrenci getirterek, Türkiye’de eğitim görmelerini sağlattı.

1993’te yapılan DYP kongresinde genel başkanlığa aday olan ancak seçimi kaybeden Toptan, bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı görevinden ayrıldı. 1995 yılında bir süre Kültür Bakanlığı yapan Toptan, aynı yıl yapılan seçimlerde yeniden Bartın milletvekili seçildi. Toptan, 1999’da yapılan milletvekili seçiminde Bartın’dan aday oldu ancak bu kez seçimi kaybetti. Köksal Toptan, 2002 ve 2007’de yapılan seçimlerde AK Parti’den Zonguldak milletvekili adayı oldu ve seçimleri kazanarak parlamentoya girdi.

ÖZEL HAYATI…

TBMM’nin 24. başkanı olan Toptan, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesinde eğitimini gördüğü sırada lisenin Kültür-Edebiyat kolunda görev aldı ve bu dönemde yerel basına yazı ve şiirler yazdı. Aynı dönemlerde Zonguldak’taki ‘Maden Mektebi’nin kapatılmaması için düzenlenen eylemlere katılan Toptan, konuyla ilgili kompozisyon yarışmalarında dereceye girdi. Maden Mektebi’nin kapatılmaması için mücadele veren Toptan, Milli Eğitim Bakanlığı döneminde Zonguldak’a üniversite kurulmasını sağladı. Hayal ettiği avukatlık mesleğine ilk adımı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanarak gerçekleştiren Toptan, üniversitede okurken öğrenci dernekleri ile Türk Talebe Birliği hareketleri içinde yer aldı. Avukatlık stajına İstanbul’da başlayan Toptan, babasının rahatsızlığı nedeniyle stajına Zonguldak’ta devam etti.

Askerliğini Sarıkamış’ta yedek askeri hakim olarak yapan Toptan, ilk olarak 1977 yılında milletvekili seçilerek Meclise adımını attı. Köksal Toptan, 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra hakkında çeşitli davalar açılan Süleyman Demirel’in avukatlığını üstlendi ve bütün davalar beraatla sonuçlandı.

Toptan, parti kurucusu olma yasağı getirildiği için 1983 yılında kurulan DYP’nin kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarına gayri resmi olarak katıldı. Köksal Toptan, evli ve 3 çocuk babası.

AA Kürsüden yeni toruna selam / Video

Meclis başkanlığına rekor oyla seçilen Köksal Toptan, teşekkür konuşması yaptı. Bir saat önce doğan torununa selam gönderdi, Allah’tan kendini utandırmamasını istedi.

Kürsüden yeni toruna selam /  Video

Köksal Toptan seçildikten sonra özetle şöyle konuştu:

Polatlı’dan top sesleri duyulduğunda bile bu yüce kurul, bu şanlı geçmişine hep yaraşır işler yaptı.

23. dönemde de bu heyecan içerisinde çalışmalarını sürdürecek. Bunu yaparken de Cumhuriyetimizin temel değerlerine uyacak. İnsan hak ve özgürlüklerini ile götürecek. 84. yıllık cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak.

Unutmamak gerektir ki büyük ülküler peşinde koşmak, ancak büyük hedefler koyanların işi. Büyük işleri yapacağımıza yürekten inanırsak aşamayacağımız engel yok. Haber7

Aziz milletimizin temsilcileri olarak bunu başaracğımıza inandığımızı belirtmek istiyorum. Haber7

Sizler beni böyle büyük işler başarmış ve edaha büyük işler başarmış bir milletin başkanlığına seçtiniz, sizlere şükran borçluyum.

Ben AK Parti milletvekiliyim. Ama şu andan itibaren bütün milletvekilleri benim milletvekilim, ben bütün partilerin başkanıyım.

Allah’tan temennim beni size ve yüce halkımıza utantırmasın. Bugün bir faninin yaşabayibeleceği en büyük mutluğu nasip etti. Haber7

Bir saat önce bir torunum doğduğunun müjdesini aldım. Adına Köksal Doruk dediler. Bugün şans benden bana. Bundan sonraki günlerin de milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Erdoğan’dan Toptan için ilk yorum

Başbakan Erdoğan, Toptan’ın bu kadar yüksek oyla uzlaşma içinde seçilmesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi, cumhurbaşkanlığı için şu kısa açıklamayı yaptı.

Erdoğan'dan Toptan için ilk yorum

Başbakan Erdoğan, Köksal Toptan’ın bu kadar yüksek oyla uzlaşma içinde seçilmesinden büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Toptan’ın 450 oyla Meclis Başkanlığı’na seçilmesinin ardından basın mensuplarına değerlendirme yapan Erdoğan, “Güzel bir başlangıç oldu. İnşaallah bundan sonra da böyle devam eder.” dedi.

“Bu kadar yüksek oy bekliyor muydunuz?” şeklinde soruya da yanıt veren Erdoğan, partilerin bügünkü açıklamalarından sonra bu sonucun çıkmasını kendisini çok fazla şaşırtmadığını söyledi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçiminde de benzer tablonun yaşanıp yaşanmayacağı ile ilgili soruya da “hayırlısı olur inşaallah” demekle yetindi.

Toptan resmen Meclis Başkanı

Meclis Başkanı Köksal Toptan, en yaşlı üye sıfatıyla Geçici Başkan Şükrü Elekdağ’dan mazbatasını aldı. Tarfsızlık sözü veren Toptan, resmen görevine başlamış oldu.

Toptan resmen Meclis Başkanı

Meclis Başkanı Köksal Toptan, en yaşlı üye sıfatıyla Geçici Başkan Şükrü Elekdağ’dan mazbatasını aldı. “Görevimi en iyi şekilde yapacağım” diyen Toptan, resmen görevine başlamış oldu.

Toptan, ülkeye en iyi şekilde hizmet edeceğini bu uğurda daha çok koşacaklarını ve mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Toptan yarın Mclis Genel Kurulu’na başkanlık yapacak.

HABER7COM

Ağustos 9, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, TBMM, Turkiye, Video

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: