VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

‘ABD DESTEĞİ ÖLÜM ÖPÜCÜĞÜDÜR, ASLA KAZANAMAZSINIZ’


Ortadoğu ülkelerine özgürlük ve demokrasi getirme misyonunu yüklenen Washington yönetimi, desteklediği Arap politikacıların seçimlerde başarılı olmasını sağlayamıyor

ABD’nin ünlü gazetelerinden The New York Times, Arap ülkelerinde ABD’nin destek olduğu adayların seçimlerde başarısız olmasıyla ilgili örneklerden birisin de geçtiğimiz hafta Lübnan’da yaşandığını yazdı. Lübnan’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi için gösterge kabul edilen tartışmalı ve çekişmeli ara seçiminde, ABD başta olmak üzere batılı hükümetlerin arkasında olduğu eski cumhurbaşkanı Emin Cemayel’in başarısız olması gazetede geniş yer buldu.

Haberde, Hıristiyan ve Ermeni oyların çoğunluğunu alan Hıristiyan muhalefet lideri Camille Huri’nin başarılı olmasının tek nedeni olarak, Cemayel’in ABD Başkanı George W. Bush’u arkasına alması ve ajandasını Washington yönetiminin isteklerine göre hazırlaması olarak gösterildi.

Lübnan’daki reformcu politikacılardan Suudi Turki El Reşid, gazeteye yaptığı açıklamada, “ABD desteği, bu topraklarda ölüm öpücüğüdür. Amerikalıların arkasına sığındığınız an elveda demenizin vakti gelmiştir, asla kazanamazsınız” dedi. Haberde, ABD’nin özgürlük ve demokrasiyi Irak başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerine yayma çabalarına rağmen, Washington’ın desteklediği lider adaylarının başarısızlığa mahkum olmasını bir ‘paradoks’ olarak nitelendi.

Lübnan’ın Metn bölgesinde yapılan seçimlerde, Hamas için oy veren Filistinliler, İran’a sempati duyan Iraklılar ve giderek artan Müslüman Kardeşliği akımı yanlısı Mısırlılar da oy verdi. Ürdün Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi öğretim görevlilerinden Mustafa Hamarneh, “Burada hiçbir politikacı kendisini batı kültürüyle özdeşleştirmemeli. Lübnan’daki sonuçlar gösteriyor ki, insanlar ABD’ye inanmıyor. Kampanyalar yerel değerlere odaklanmalı. Eğer Amerikalılar arkanızdan geliyorsa, birileri canınızı acıtabilir” dedi.

Lübnan’daki günlük El Ekber gazetesi köşe yazarlarından Nicola Nassif ise, “Amerikalılar demokrasiyi destekleme düşüncesinin halkın üzerinde pozitif reaksiyonlar oluşturacağını düşünüyor. Kimse demokrasiye, bağımsızlığa, kurtuluşa ve özgürlüğe karşı olmamalı. Fakat bu içsel güç dengelerini alt üs etmiyorsa, özellikle iç savaşların ve şiddetin yaşandığı ülkelerde bir partiyi ötekisine karşı aşırı güçlendirmiyorsa gerçekleşebilir” diye konuştu.

Haberde, Lübnan’daki hristiyanların bile Arapları ABD’ye tercih ettiklerini, seçimlerdeki gerilimin ABD yanlısı Başbakan Fuad Sinyora’nın İran yanlısı rakiplerine karşı olan tutumundan kaynakladığı ifade edildi.

Ağustos 10, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Ortadoğu, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: