VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

ABD, İran’dan neden yardım istedi?


İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Tahran Üniversitesi’nde verdiği Cuma Hutbesi’nde…

İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Tahran Üniversitesi’nde verdiği Cuma Hutbesi’nde İran-ABD ilişkileri, ABD’nin ‘Büyük Ortadoğu Projesi’, Afganistan ve Irak’taki durum, güncel ve bölgesel konulara değindi.

‘Büyük Ortadoğu Projesi’nde başarısızlığa uğradığını anlayan ABD’nin plan değiştirdiğini belirten Rafsancani, “Amerikalıların planlarını değiştirmeleriyle belli oldu ki, onların asıl hedefi Filistin, Lübnan, Afganistan, Irak ve diğer yerlerdeki İslami hareketler ve İran’dır” dedi.

Afganistan ve Irak’ın işgalinin ABD’ye pahalıya mal olduğunu hatırlatan Rafsancani, “Afganistan ve Irak, ABD için çıkılması zor bir bataklıktır. Biri eğer bataklığa saplanırsa muhakkak başka bir güç tarafından dışarıya çıkarılabilir. ABD, bu iki ülkeyi doğru tanıyamadı, daha da önemlisi İran’ı doğru dürüst tanıyamadı” diye konuştu.

Rafsancani şöyle devam etti:

“ABD, İran’ı baskı altına almak ve muhasara etmek için Afganistan ve Irak’a girdi. Ancak bir süre sonra anlaşıldı ki, İran’ı muhasara etmek bir yana kendisi, İran tarafından muhasara edildi ve halen de öyledir. ABD’nin bölgedeki hareketi İran’ın muhasarası altındadır. Eğer İran istemez ve ABD de kendisini ıslah etmezse hedeflerine ulaşamaz (bataklıktan çıkamaz). ABD, her nereye giderse sonunda anlıyor ki, muhakkak İran’ı razı etmeli. Sonunda ABD, yardım istemek için elini İran’a uzattı.”

Amerikalıların birbirine düştüğünü ve Demokratların seçim sloganı olarak Bush yönetiminin Ortadoğu’daki yenilgi ve başarısızlığını kullandığını aktaran Rafsancani, ABD’nin bütün bu sorunlardan kurtulması için mevcut politikalarını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

ABD tarafından Irak’a müdahale etmekle suçlandıklarını belirten Rafsancani, Irak’taki 150 bin Amerikan askerinin varlığına dikkati çekti. Rafsancani, ülkesinin nükleer enerji faaliyetleri nedeniyle ABD tarafından askeri müdahale tehdidi, yaptırımların artırılması ve aleyhte propaganda ile karşı karşıya kaldıklarını bildirdi.

İslam Cumhuriyeti düzenini kabul ettikten sonra karşı devrim, devlete karşı silahlı grupları destekleme, İran aleyhine 8 yıllık savaş gibi tehditlere maruz kaldıklarını hatırlatan Rafsancani, “Bizi ne zaman tehdit etmediler ki” diye konuştu.

Doğru yolu tercih etmeleri konusunda İran’ın düşmanlarını, özellikle de ABD’yi uyaran Rafsancani, “Müzakere en iyi yoldur. İran her seviyede müzakerelere hazırdır. Kabulü mümkün olmayan, tahkir edici şartları bir kenara bıraksınlar, ön şartsız oturup müzakere edelim. Bölgesel sorunlar, enerji meselesi ve diğer tüm meselelerde biz onlara yardım edebiliriz, onlar da bize” diye kaydetti. Karışık ve hassas bir konumda olan Ortadoğu’nun daha beter duruma düşürülmemesi konusunda uyarılarda bulunan Rafsancani, böyle bir durumda en çok zararı buna sebep olanların göreceğini söyledi.

İHA

Ağustos 10, 2007 - Posted by | Abd, Amerika, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Son Dakika, Türkçe

3 Yorum »

 1. Vatan means homeland in persian (farsi).. I just understand this word. Unfortunately i dont know spanish 😦

  Yorum tarafından Shahrzad | Ağustos 11, 2007 | Cevapla

 2. Ah it is turkish. So why it was in spanish blog droups?!

  Yorum tarafından Shahrzad | Ağustos 11, 2007 | Cevapla

 3. welcome to my blog (farsii blogger )..

  i know turkish ,english and arabic ..

  ..

  vatan = homeland it is true 🙂 .turkish contains arabic and farsii words..

  u can add my mail adress if u want to meet ?..my adress is in your dashbord .. 🙂 search in ur blog comments..

  world muslims need us … iran and turkey is one escapeway for islam

  Yorum tarafından delizenciler | Ağustos 11, 2007 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: