VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Arapça 10 parmak yazma kampanyası


Sevgili Arapça sever dostlarımız,

Neşeniz bol olsun.

Güzel çalışmaları ve gelişmeleri hep birlikte tadalım dedik, tadına varmayan kalmasın istedik; �Onparmak Arapça� konusunda geride kalan, başaramama korkusuyla moralsiz ve isteksiz olan Arapça sever bay/bayan dostlarımızı motive etmek, yönlendirmek ve en kısa zamanda onparmak Arapça yazabilir hale getirmenin zevkini yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.

Onlinearabic olarak �Arapça-Onparmak Yazabilme Motivasyon� kampanyası başlatıyoruz!..

Artık gördük ki;

 • Onparmak yazabilmek çağımızın kişisel gelişim konusunda gereksinimlerinden bir özellik olmuştur.
 • Onparmak yazabilenler fikirlerini forum/mail/metin ortamına daha seri şekilde aktarabilmekte ve güzel çalışmaları rahatlıkla oluşturabilmektedirler.
 • Onparmak yazabilmeyi öğrenenlerin daha yoğun ve seri bir şekilde Arapça öğrenmeye gayret ettiği tespit edilmiştir, böylece daha seri bir şekilde Arapça dil kabiliyetlerini geliştirebilmişlerdir.
 • Seri şekilde düşünme kabiliyeti olan insanoğlu, parmakları düşüncelerini yazmada geciktiğinde ilginç fikirleri yazıya aktaramamakta ve güzel fikirler/çalışmalar yitirilmektedir.
 • Onparmak yazabilmeyi öğrenenler çok rahatlıkla Arapça günlük tutabilmektedirler.
 • Onparmak yazabilmeyi öğrenenler gazeterlerde, üniversitelerde, multimedya dünyasında Arapça makale/tez/kitap/matbaa dizgisi konularında kendilerine iş imkanlarının önünü açmaktadırlar.
 • Avrupa�da Arapça onparmak yazabilenlere hattat, ressam gözüyle bakılmakta ve saygınlık görmektedirler.
 • Onparmak Arapça yazabilmek herkesin arzuladığı bir ayrıcalıktır.

Onparmak Arapça nasıl yazabilirim?.. Çok kolay!..

Öncelikle bilgisayarınıza www.onlinearabic.net/teknik/teknik.asp adresinden �Arapça klavye�yi bilgisayarınıza indirebilmek için lütfen tılayınız�� kısmından arabic_klavye.zip (294 Kb) indirin.

Daha sonra indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyanın içinde fbarab.exe dosyasına tıklayarak bu ufacık ancak çok işimize yarayacak yazılımı sırasıyla �Evet-Next-Yes-Next-Next-Next (yardım menüsü için masaüstünde ikon oluşturuyor)-Install� tıklayarak yazılımı yükleyin.

Böylece saatin bulunduğu araç çubuğunun yanındaki �TR� dil simgesinin üzerine tıkladığınızda yukarıya doğru açılan pencerede �AR� simgesi görünecektir, bu simgeye tıkladığınızda Arapça klavyeyi tercih etmiş olacaksınız ve böylece Arapça yazabileceksiniz.
Hangi harf nerede? Bu soruya çok rahat bir şekilde cevap bulabilmeniz amacıyla iki yöntem var;

 1. Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz fbarab.exe programının masaüstünde �Fontboard Arabic Keyboards� adında yardım dosyası simgesi var, bu simgeyi tıkladığınızda çok rahat kullanımlı menüsü olan ve harflerin yerlerini gösteren menüyü görebilecek, harflerin yerlerini çok rahatlıkla görerek aşinalık kazanacaksınız. Shift butonu ile kombinasyonlu birkaç harf var, bunlara da biraz dikkat ederseniz, kısa zamanda kavrarsınız. Harekeler de çok basit;
  AltGr+A fatha AltGr+Q fathatan
  AltGr+I kasra AltGr+E kasratan
  AltGr+U damma AltGr+W dammatan
  AltGr+S shadda AltGr+T tatweel
  AltGr+O sukun
 2. fbarab.exe programındaki Arapça harfler, Q düzeninde kullandığınız Latin harflerinin yerleşim düzeniyle aynıdır. Yani aynı sesi veren harfler çağrıştırdığı Arapça harf ile aynı tuşta bulunmaktadır. Parmaklarınızın ucundaki Türkçe harflere bakarak çağrışım yapan Arapça harflerini tıklayarak yazabiliyorsunuz, bu kadar rahat ve kolay. Örneğin Elif için �a�, Sin için �s�, Dal için �d�, Fa için �f� harflerine bastığınızda Arapça yazabildiğinizi göreceksiniz. Ancak burada onparmağın yerleştirilme biçimini göz ardı etmemek gerekiyor. Belki fark etmişsinizdir tüm klavyelerde �f� ve �j� tuşlarının üzerinde birer tırnak vardır, işte bu iki tırnağa sağ ve sol işaret parmağınızı yerleştirerek parmakların bulunduğu hizayı ayarlayabilmemizi sağlar, bu şekilde yerleşmiş parmaklar aşağı yukarı kullanabildikleri harf sıralaması parmakların rahat çalışmasını sağlayacaktır. Bir de Arapçada malum kalın harfler vardır, bu harfleri de fbarab.exe ile yazabilmek için çok güzel bir yöntem kullanılmaktadır; malum yukarıda da ifade ettiğimiz gibi Arapçada �Te� harfini yazabilmek için klavye üzerindeki Türkçe �T� harfine tıklıyorduk, şimdi de �T� harfinin Arapça� çağrışım yaptığı kalın �Tı� harfini yazabilmek için �Shift+T� tuş kombinasyonuna bastığımızda Arapça�da ki �Tı� harfini yazmış olacağız. Yine birkaç örnek verelim; Shift+Z= �Zı�, Shift+D=�Dad�
 3. Önemli!….. İlk defa yazmaya başladığınızda muhakkak harekesiz yazmalısınız!.. Zira bu şekilde öncelikle seri bir şekilde onparmak yazmaya alışacağız. Ve harflere bakarak yazmaya gayret etmelisiniz, ancak işaret parmakları �f� ve �j� harfinin üzerinde durarak hiza aldıktan sonra klavyeye bakarak yazmaya çalışırken parmakların aşağı ve yukarı hizasındaki harflere basmasına azami derecede dikkat etmek gerekir, zira amacımız onparmak yazarak onparmak yazmayı öğrenmek,..
 4. Her akşam sadece 1 saat daha önce okumuş olduğunuz veya elinizdeki Arapça metni iki kere okuduktan sonra bilgisayarınızda yazmalısınız.
 5. Bir hafta boyunca hergün 1 saatlik çalışmanın sonunda, harfleri bulma kabiliyetiniz gelişeceğinden, yavaş yavaş bakmadan parmaklar harfleri bulmaya başlayacağından, yazdığınız metinleri biraz daha artırın.
 6. İki hafta sonunda artık harekeli yazmaya başlamalısınız. Yalnız burada fark edeceğiniz bir durum olacak, o da; harekeli yazmaya başladığınızda kazandığınız süratte bir yavaşlama olacaktır. Bu durum moralinizi bozmasın, harekeli yazmaya da iki hafta her gün bir saat devam ederek toplam 4 haftanın sonunda hızlı bir şekilde Arapça onparmak yazabileceksiniz.

Başlamak başarmanın yarısındır.Haydi kolay gelsin,..

Elele kişisel gelişiminize onparmak Arapça yazabilmeyi de ilave edelim!

Dört haftalık egzersiz planı

1. Hafta    2. Hafta    3. Hafta    4. Hafta

onlinearabic.net

Ağustos 10, 2007 - Posted by | Arabic, Arapça, Bilgisayar, Dersler, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Internet, islam, Kampanya, Son Dakika, Türkçe, العربية, عربي

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: