VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

DTP’ye uzanan, Erdoğan’a uzanmayan el


MHP lideri Devlet Bahçeli’nin tokalaşma ile ilgili açıklamasından söz ediyorum. O sayfaya yorulmak istemeyenler için bir cümle ile özetleyeyim.
MHP lideri Bahçeli, Meclis Genel Kurulu’nda gazetecilerle sohbet ederken, Köksal Toptan’ın Meclis Başkanlığı’na seçilmesi ardından Başbakan Erdoğan ile tokalaşıp tokalaşmadığı soruldu.

Bahçeli’nin cevabı gayet kısa ve net:

“Erdoğan ile tokalaşmadım. Başbakan tokalaşmış ise bilmiyorum.”

Bu fotoğrafa baktığınızda Erdoğan ile Bahçeli’nin bir araya geldiklerini görüyorsunuz. Biraz daha dikkatli baktığınızda, Erdoğan’ın kolunun havada olduğunu fark edebiliyorsunuz. Fotoğraftan Bahçeli’nin nasıl bir tavır takındığını algılayabilmek mümkün değil.

Yukarıdaki açıklamadan gayet net anlaşılıyor ki, Erdoğan’ın uzattığı el havada kalmış.

Oysa daha beş gün önce, DTP’li milletvekillerinin Meclis Genel Kurulu’nda uzattığı el, Bahçeli tarafından sıkılmıştı. Vücut diline bakarsan, Ahmet Türk’ün eğilerek belirttiği saygı ifadesinin Bahçeli’den fazlasıyla karşılık bulduğunu görüyorsunuz.

İki resim, MHP lideri Bahçeli’nin ruh halini yansıtması açısından çok büyük önem taşıyor. AK Parti’ye ve onun lideri olan Erdoğan’a duyduğu kin, 30 bin kişinin katili olan terör örgütü PKK’nın siyasi temsilcilerine duyduğundan çok daha fazla.Bahçeli’nin “PKK’ya terör örgütü diyemeyen” DTP’lilerin elini sıktığı gün, Güneydoğu’dan şehit haberleri gelmeye devam ediyordu.

Bahçeli, bu tokalaşma ile ilgili tabanından gelen tepkilerden bunaldı ve ancak 3 gün sonra bir açıklama yapabildi. Bahçeli, MHP Grubu’nda yaptığı açıklamada, DTP’li milletvekillerine “Bize uzatılan elleri havada bırakmayız ama bir taraftan el sıkarken diğer taraftan Mehmetçiğe kurşun sıkılmasına tahammül edemeyiz” diye seslendi.

Bahçeli, Ahmet Türk ve arkadaşlarının elini sıkarken, kamuoyundan alkış yükseldi. “Meclis’in yeni döneminin simgesi” sayıldı.

Uzlaşma uğruna, barış uğruna PKK’ya “terör örgütü” diyemeyenlerin elini sıkacaksınız, Bu ülkeye 5 yıl başbakanlık yapan ve yeni dönem için halktan güçlü bir onay alan Erdoğan’ın elini sıkmayacaksınız.

Bahçeli’nin bu hareketinin izahını yapabilmesi mümkün olmayacak.

Ünal TANIK

Ağustos 10, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Siyasetçiler, Türkçe, TBMM, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: